Nowoczesny ogród – minimalistyczny, przydomowy

Data dodania: 02.09.2021 | Martyna Pęksa
taras z płyt, kanapa ogrodowa i rośliny
Facebook Messenger Twitter Mail

Czym należy się kierować przy wyborze stylu ogrodu? To pytanie zadaje sobie wiele osób, planując swoją wymarzoną przestrzeń wokół domu. Projektując ogród, zapoznaj się z różnymi stylami ogrodowymi, aby wybrać ten, który najbardziej Ci się podoba.

Piękny ogród w stylu nowoczesnym to przede wszystkim minimalizm, prostota i elegancja. Można go stworzyć zarówno na małej, jak i dużej przestrzeni. Najważniejsze jest, aby pasował do architektury budynku i był funkcjonalny.

 

Jak powinien wyglądać ogród nowoczesny?

Ogród powstaje z myślą o odpoczynku i relaksie. Projektując nowoczesny ogród przydomowy, pamiętaj o odpowiednim doborze materiałów, kształtów i kolorystyki. Powinieneś uwzględnić w nim proste linie oraz naturalne materiały, np. drewno i beton. Nie zaleca się stosowania zbyt dużej ilości nasadzeń i przypadkowego rozmieszczenia roślinności. Zazwyczaj wybiera się rośliny o niewielkich wymaganiach siedliskowych, którym nie będzie trzeba poświęcać dużo czasu. Zdecydowanie nie stosuje się tu wielokolorowych rabat. Istotną rolę odgrywają meble ogrodowe, które bez problemu można znaleźć w sklepach ogrodniczych i marketach. Najlepiej sprawdzają się meble wykonane z drewna, metalu, rattanu czy tworzywa sztucznego ‒ dobierz je tak, by pasowały do stylu i wielkości ogrodu. Ścieżki ogrodowe najczęściej są wykonywane z płyt betonowych, kostki lub drewna, które doskonale komponuje się z zielenią. Dla urozmaicenia stylizacji ogrodu i tarasu stosuje się betonowe donice i kamienne gazony, które dodają mu charakteru.

Przeczytaj także: Co wybrać do zabudowy tarasu?

Jeśli chcesz urządzić piękny, nowoczesny ogród, pamiętaj o zasadzie minimalizmu: „mniej nie znaczy gorzej”. Uchroni Cię to przed powstaniem zbędnego chaosu. Ze względu na niewielką ilość dekoracji ważną rolę w ogrodzie odgrywa oświetlenie, które doskonale podkreśla kształt roślin i ogrodowych konstrukcji, a co najważniejsze, tworzy fantastyczny nastrój.

Przeczytaj także: Domek na drzewie – jak zbudować i urządzić?

Kiedy warto postawić na nowoczesny styl ogrodu?

Bez wątpienia warto zdecydować się na stworzenie nowoczesnego ogrodu przydomowego, jeżeli Twój dom jest wykonany z nowoczesnych materiałów, lubisz proste, geometryczne kształty i nie masz dużo miejsca do zagospodarowania wokół posesji. Ogrody te często tworzy się dla osób zapracowanych i spragnionych odpoczynku. Jeśli więc nie masz dużo czasu na pielęgnację roślin, będzie to dla Ciebie doskonałe rozwiązanie. Przy dużej powierzchni ogrodu musisz dobrze zastanowić się nad stylem, ponieważ minusem nowoczesnego ogrodu jest często jego cena. Mimo prostych elementów koszt używanych materiałów i roślin jest dość wysoki. Ze względu na szczegółowy dobór materiałów i powiązanie z architekturą budynku styl ten najczęściej stosuje się w miastach lub przy nowoczesnych zabudowaniach.

Przeczytaj także: Basen w ogrodzie – stelażowy, podgrzewany i rozporowy.

Jakie rośliny wybrać?

W ogrodach nowoczesnych dużą rolę odgrywa roślinność i kolorystyka. Rośliny są proste, często formowane w geometryczne kształty. Wielobarwne rabaty są tu zastępowane kompozycjami o tej samej stylistyce i zbliżonych barwach, a mocne kolory pojawiają się tylko na zasadzie kontrastu. Tego rodzaju ogród nie może stwarzać problemów w pielęgnacji, dlatego stosuje się rośliny niewymagające wielu zabiegów.

Dużą popularnością cieszą się różne rodzaje traw ozdobnych m.in. miskant chiński, rozplenica japońska, turzyca Buchanana i wiele innych, które doskonale komponują się z bylinami. Trawy ozdobne są łatwe w pielęgnacji i wiele gatunków wygląda zjawiskowo również w okresie zimowym.

Wśród drzew ciekawym wyborem będą drzewa i krzewy iglaste (np. sosna czarna, świerk pospolity, cyprysik nutkajski, jałowiec pospolity, żywotnik zachodni). Zaleca się stosowanie drzew i krzewów, które są wytrzymałe i odporne na cięcie. Dzięki temu mogą być formowane w różne kształty. Najlepiej sprawdzają się takie gatunki, jak np. bukszpan wiecznie zielony, irga błyszcząca, cis pospolity, sosna karłowa czy modrzew.

Warto rozważyć również zastosowanie roślin pnących, które dają wyjątkowy efekt dekoracyjny. Do najpopularniejszych pnączy ogrodowych należą: bluszcz pospolity, winobluszcz, wiciokrzew czy glicynia kwiecista.

Nowoczesny ogród to również zadbana trawa. Duże połacie  trawnika warto zamienić na łąkę kwietną, która jest bardziej ekologiczna od idealnie przystrzyżonej trawy.

W nowoczesnym ogrodzie znajdzie się również miejsce na uprawę warzyw. Dobrym sposobem na nowoczesny ogród warzywny są tzw. warzywniki. Podwyższone rabaty wykonane z wysokiej jakości drewna czy betonu będą tworzyły ciekawe kompozycje, a warzywa zyskają większą ochronę przed szkodnikami. Przyczyniają się one do poprawy estetyki i lepszego uporządkowania przestrzeni. Warzywniki wyglądają zdecydowanie bardziej dekoracyjnie niż tradycyjne grządki, dlatego doskonale uzupełniają przestrzeń nowoczesnego stylu ogrodu.

PODZIEL SIĘ: