Realna cena budowy domu, czyli kwestia nieprzewidzianych wydatków

Data dodania: 02.03.2020 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Dla większości z nas budowa domu jest najpoważniejszą inwestycją w życiu. I mimo że budujemy coraz mniejsze domy na coraz mniejszych działkach, to koszt wybudowania domu rośnie. W ubiegłym roku u prawie 70 proc. inwestorów realne koszty budowy domu okazały się wyższe, niż to początkowo zakładali.

Z opublikowanego przez GUS raportu „Budownictwo w 2019 roku” wynika, że średnia powierzchnia mieszkania w budynkach jednorodzinnych wyniosła 133,8 m2. Na takie nieduże domy, a nawet mniejsze, zdecydowało się ponad 40 proc. inwestorów. Ma to związek z tym, że budowa własnego lokum pochłania ogromne kwoty, więc ponad połowa została sfinansowana ze środków pochodzących z kredytu.

 

Ile kosztuje wybudowanie domu?

Zazwyczaj przyjmuje się, że koszt budowy jednego metra kwadratowego domu jednorodzinnego w stanie surowym zamkniętym wynosi około 3 tys. zł. Jednak najczęściej okazuje się, że pewnych dodatkowych wydatków nie da się uniknąć. W efekcie budowa jest bardziej kosztowna, niż to zakładaliśmy na początku.

Można przyjąć, że koszt wybudowania domu o powierzchni do 100 m2 w 2020 r., do stanu surowego zamkniętego, wyniesie 250-300 tys. zł. Cała inwestycja, łącznie z instalacjami, tynkami i wykończeniem, pochłonie co najmniej 400-550 tys. zł.

Przeczytaj także: Ile kosztowała budowa domu w 2018 roku?

 

Nieprzewidziane wydatki – z czym są związane?

Z analiz rynkowych przeprowadzonych przez specjalistów wynika, że są dwie główne przyczyny pojawienia się nieprzewidzianych wydatków. Prawie połowa inwestorów bowiem nietrafnie określa koszty robocizny, a nieco ponad 40 proc. z nich zaskakiwanych jest ceną materiałów.

W ubiegłych latach wielu specjalistów z branży budowlanej wyjechało za granicę, więc brak rąk do pracy z jednej strony i presja na zwiększenie płac – z drugiej, wpływa istotnie na wzrost kosztów robocizny.

Do tego znacznie podrożały niektóre materiały budowlane. Przykładowo w 2019 r. w jednej z największych ogólnopolskich sieci hurtowni wzrosty odnotowano aż w 18 grupach towarowych. Najwięcej wzrosły m.in. ceny materiałów do budowy ścian i kominów – 15 proc., oraz cementu i wapna – ponad 9 proc. Na początku tego roku ceny zmieniły się nieznacznie. Zdaniem ekspertów w 2020 r. wzrost cen materiałów budowlanych się utrzyma, ale nie powinien on globalnie przekroczyć 10 proc.

 

Jakie rozwiązania przyjąć?

Aby cena budowy domu nas nie przytłoczyła, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim jeśli mamy ograniczone fundusze, nie kupujmy działki w prestiżowej lokalizacji. Lepiej poszukać parceli znajdującej się w mniej atrakcyjnym miejscu. Zwróćmy też uwagę na to, że chociaż indywidualny projekt domu jest droższy (np. 5-10 tys. zł za budynek parterowy o powierzchni do 100 m2) niż gotowy (2-4 tys. zł), jednak za adaptację tego drugiego zapłacimy dodatkowo 1,5-2,5 tys. zł. Trzeba wiedzieć, że dom dokładnie spełniający potrzeby naszej rodziny w efekcie nam się opłaci.

Ponadto uda się sporo zaoszczędzić, gdy trafimy na obniżki cen materiałów budowlanych w marketach i hurtowniach. Można też rozważyć zmianę sposobu wykonania wykończenia jakiegoś elementu domu. Pamiętajmy jednak o tym, że jedna zmiana pociąga kolejną, a to trzeba uwzględnić przy kalkulacji ostatecznych kosztów.

Eksperci z branży zawracają również uwagę na to, że najtańszym rozwiązaniem jest dom parterowy. Jeśli jednak taki budynek nie odpowiada naszym potrzebom, polecaną opcją jest parter z poddaszem użytkowym zamiast budowy dodatkowego piętra.

Poza tym, aby utrzymać wydatki pod kontrolą, należy przygotować kosztorys. Realne zaplanowanie wydatków pozwoli uniknąć sytuacji, w której do końca budowy zostało jeszcze sporo prac, a nam brakuje już środków. Wykonując kosztorys powinniśmy zaplanować przynajmniej 15-procentowy zapas na nieprzewidziane wydatki lub lepsze materiały.

PODZIEL SIĘ: