Realna cena budowy domu, czyli kwestia nieprzewidzianych wydatków

Data dodania: 02.03.2020 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Dla większości z nas budowa domu jest najpoważniejszą inwestycją w życiu. I mimo że budujemy coraz mniejsze domy na coraz mniejszych działkach, to koszt wybudowania domu rośnie. W ubiegłym roku u prawie 70 proc. inwestorów realne koszty budowy domu okazały się wyższe, niż to początkowo zakładali.

Z opublikowanego przez GUS raportu „Budownictwo w 2019 roku” wynika, że średnia powierzchnia mieszkania w budynkach jednorodzinnych wyniosła 133,8 m2. Na takie nieduże domy, a nawet mniejsze, zdecydowało się ponad 40 proc. inwestorów. Ma to związek z tym, że budowa własnego lokum pochłania ogromne kwoty, więc ponad połowa została sfinansowana ze środków pochodzących z kredytu.

 

Ile kosztuje wybudowanie domu?

Zazwyczaj przyjmuje się, że koszt budowy jednego metra kwadratowego domu jednorodzinnego w stanie surowym zamkniętym wynosi około 3 tys. zł. Jednak najczęściej okazuje się, że pewnych dodatkowych wydatków nie da się uniknąć. W efekcie budowa jest bardziej kosztowna, niż to zakładaliśmy na początku.

Można przyjąć, że koszt wybudowania domu o powierzchni do 100 m2 w 2020 r., do stanu surowego zamkniętego, wyniesie 250-300 tys. zł. Cała inwestycja, łącznie z instalacjami, tynkami i wykończeniem, pochłonie co najmniej 400-550 tys. zł.

Przeczytaj także: Ile kosztowała budowa domu w 2018 roku?

 

Nieprzewidziane wydatki – z czym są związane?

Z analiz rynkowych przeprowadzonych przez specjalistów wynika, że są dwie główne przyczyny pojawienia się nieprzewidzianych wydatków. Prawie połowa inwestorów bowiem nietrafnie określa koszty robocizny, a nieco ponad 40 proc. z nich zaskakiwanych jest ceną materiałów.

W ubiegłych latach wielu specjalistów z branży budowlanej wyjechało za granicę, więc brak rąk do pracy z jednej strony i presja na zwiększenie płac – z drugiej, wpływa istotnie na wzrost kosztów robocizny.

Do tego znacznie podrożały niektóre materiały budowlane. Przykładowo w 2019 r. w jednej z największych ogólnopolskich sieci hurtowni wzrosty odnotowano aż w 18 grupach towarowych. Najwięcej wzrosły m.in. ceny materiałów do budowy ścian i kominów – 15 proc., oraz cementu i wapna – ponad 9 proc. Na początku tego roku ceny zmieniły się nieznacznie. Zdaniem ekspertów w 2020 r. wzrost cen materiałów budowlanych się utrzyma, ale nie powinien on globalnie przekroczyć 10 proc.

Przeczytaj także: Na jakim etapie budowy domu można w nim zamieszkać?

Jakie rozwiązania przyjąć?

Aby cena budowy domu nas nie przytłoczyła, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim jeśli mamy ograniczone fundusze, nie kupujmy działki w prestiżowej lokalizacji. Lepiej poszukać parceli znajdującej się w mniej atrakcyjnym miejscu. Zwróćmy też uwagę na to, że chociaż indywidualny projekt domu jest droższy (np. 5-10 tys. zł za budynek parterowy o powierzchni do 100 m2) niż gotowy (2-4 tys. zł), jednak za adaptację tego drugiego zapłacimy dodatkowo 1,5-2,5 tys. zł. Trzeba wiedzieć, że dom dokładnie spełniający potrzeby naszej rodziny w efekcie nam się opłaci.

Ponadto uda się sporo zaoszczędzić, gdy trafimy na obniżki cen materiałów budowlanych w marketach i hurtowniach. Można też rozważyć zmianę sposobu wykonania wykończenia jakiegoś elementu domu. Pamiętajmy jednak o tym, że jedna zmiana pociąga kolejną, a to trzeba uwzględnić przy kalkulacji ostatecznych kosztów.

Eksperci z branży zawracają również uwagę na to, że najtańszym rozwiązaniem jest dom parterowy. Jeśli jednak taki budynek nie odpowiada naszym potrzebom, polecaną opcją jest parter z poddaszem użytkowym zamiast budowy dodatkowego piętra.

Poza tym, aby utrzymać wydatki pod kontrolą, należy przygotować kosztorys. Realne zaplanowanie wydatków pozwoli uniknąć sytuacji, w której do końca budowy zostało jeszcze sporo prac, a nam brakuje już środków. Wykonując kosztorys powinniśmy zaplanować przynajmniej 15-procentowy zapas na nieprzewidziane wydatki lub lepsze materiały.

PODZIEL SIĘ: