Zraszacze ogrodowe – wynurzalne, pulsacyjne i wahadłowe

Data dodania: 21.09.2021 | Milena Daniel
zraszacz ogrodowy podlewa trawę
Facebook Messenger Twitter Mail

Ogród to wizytówka domu. Zadbana przestrzeń przydomowa będzie zachwycać każdego odwiedzającego, a także samych gospodarzy. Aby tak było, ważna jest codzienna pielęgnacja ogrodu, a przede wszystkim jego podlewanie. Jest to wyzwaniem, gdy posiadasz duży ogród czy trawnik. Jeśli chcesz ułatwić sobie pracę w ogrodzie, pomyśl o zakupie zraszacza ogrodowego. 

Zraszacz ogrodowy wyręczy gospodarza w obowiązku podlewania ogrodu i we właściwy sposób nawodni zróżnicowane przestrzenie w ogrodzie. Co więcej, zraszacz można dopasować do własnych wymagań – do wyboru są wersje wynurzalne, pulsacyjne oraz wahadłowe. 

 

Zraszacze wynurzalne 

Popularnym rodzajem zraszaczy jest wersja wynurzalna. Jest to sprzęt automatyczny, który montuje się razem ze specjalnym systemem nawadniania trawników. Wśród wielu akcesoriów przeznaczonych do systemów podlewania ogrodu można znaleźć specjalne głowice i dysze do zraszaczy wynurzalnych. Wszystkie te akcesoria można skutecznie ukryć w obrębie trawnika. 

Zraszacz wynurzalny charakteryzuje się innowacyjną konstrukcją, która umożliwia schowanie się głowicy zraszającej pod powierzchnią trawnika. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które poszukują niewidocznego systemu zraszania. Takie akcesorium jest elementem specjalnego systemu nawadniającego stworzonego w obrębie miejsc, które mają być podlewane. Świetnie sprawdzi się w ogrodach lub obrębach muraw. Wystarczy odpowiednio zaprogramować cały system, aby móc cieszyć się skutecznym zraszaniem nawet dużych powierzchni ogrodowych. 

Zamontowanie zraszacza wynurzalnego może wiązać się ze sporym nakładem finansowym. Fundamentem działania tego rodzaju systemu jest głowica, która chowa się pod powierzchnią trawnika. Aby uzyskać taki efekt, należy przekopać trawnik w celu montażu instalacji. Dla niektórych osób może to okazać się zbyt dużą rewolucją w ogrodzie, warto jednak rozważyć inwestycję w zraszacze wynurzalne ze względu na ich skuteczność oraz estetykę. 

 

Zraszacze pulsacyjne 

Zraszacz pulsacyjny to świetne rozwiązanie w ogrodach z dużymi powierzchniami trawnika. Dobrze sprawdzi się podczas podlewania rabatek oraz niskich krzewów. Ten typ nawadniania pozwala na uzyskanie świetnego efektu – zwłaszcza jeśli chodzi o powierzchnię zraszania. Na jakiej zasadzie działa zraszacz pulsacyjny? Fundamentalnym elementem tego typu akcesorium jest jego obracana głowica. Pod wpływem wody ramię dyszy wychyla się, a wspomniana głowica jest wprawiana w ruch. Dzięki temu urządzenie odpowiednio nawodni każdy sektor ogrodu. 

Zraszacze pulsacyjne można odpowiednio regulować oraz zaopatrzyć się w różne modele, pozwalające na uzyskanie różnych efektów. Przed zaopatrzeniem się w taki system zraszania, powinieneś odpowiednio zaplanować umieszczenie zraszaczy w ogrodzie. Niektóre modele pozwalają na skuteczne nawodnienie naprawdę dużych przestrzeni. Każdy model nawadniania pulsacyjnego pozwala na zmianę jego działania ze względu na maksymalny zasięg, rozbicie strumienia czy naciąg sprężyny.

Kupując zraszacz pulsacyjny, warto wziąć pod uwagę wybór wersji pozwalającej na zmianę zasięgu nawadniania. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, których ogród jest dopiero w budowie lub w miejscach, gdzie przestrzeń ogrodowa posiada nieregularny kształt. Ważną cechą jest także możliwość zmiany rozbicia strumienia. Umożliwia zmniejszenie poziomu zraszania ze względu na wielkość kropli wydobywających się z głowicy. Można uzyskać efekt lekkiej mżawki lub zraszanie o dużo mocniejszym wyrzucie wody. Zmiana naciągu sprężyny odpowiada zmianom ciśnienia wody.

 

Zraszacze wahadłowe 

Zraszacze wahadłowe charakteryzują się zupełnie inną konstrukcją niż wcześniej opisane wersje wynurzalne czy pulsacyjne. Co ciekawe, na rynku jest wiele modeli systemów nawadniania wahadłowego, które mogą występować w wersji wynurzalnej. Zraszacz wahadłowy jest wyposażony w ruchomą listwę, a na jej całej długości w kilkucentymetrowych odstępach znajdziemy specjalne dysze, z których wydobywa się woda. 

Taki typ zraszacza świetnie sprawdzi się w dużych przestrzeniach ogrodowych – niektóre modele pozwalają na nawodnienie nawet do 360 m2! Zraszacze wahadłowe charakteryzują się zachwycającą skutecznością nawet w przypadku największych muraw czy ogrodów. Tego typu system nawadniania pozwala na obfite podlewanie bez efektu powstawania uciążliwych kałuż. Wszystko dzięki odpowiedniej konstrukcji oraz odpowiedniemu ulokowaniu dysz wylotowych. 

Warto wspomnieć, że zakup zraszaczy ogrodowych to niewielki wydatek. Niektóre modele można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Warto więc rozważyć taki rodzaj nawadniania, zwłaszcza gdy posiadasz duże przestrzenie do pielęgnacji. Zwróć uwagę na modele, które pozwalają na regulację mocy zraszania. Świetnym rozwiązaniem będzie także wersja z możliwością manipulacji poruszania się zraszacza. Dobrze sprawdzą się modele umożliwiające nawadnianie ciągłe z lewej i z prawej strony lub konkretnego obszaru ogrodu.

PODZIEL SIĘ: