Obrzeża trawnikowe – betonowe, plastikowe i drewniane

Data dodania: 02.09.2021 | Katarzyna Kawalec
Drewniane ogrodzenie z czarnymi metalowymi okuciami i kamiennymi słupkami
Facebook Messenger Twitter Mail

Obrzeża trawnikowe tworzą kontury ogrodowego krajobrazu. Ich zadaniem jest stworzenie spójnej harmonii w naszym zielonym zakątku. Zobacz, jakie są rodzaje obrzeży oraz jakie pełnią funkcje.

Wybór obrzeży trawnikowych jest bardzo duży. Żeby dopasować je idealnie, należy wziąć pod uwagę rodzaj ogrodu i jego charakter. W celu wyeksponowania lub podświetlenia ścieżki warto zastosować lampy zewnętrzne, które dodatkowo podkreślą granice wyznaczone przez obrzeża. 

 

Jakie są funkcje obrzeży do ogrodu?

Obrzeże trawnikowe to bardzo ważny element estetyczny i funkcjonalny, dzięki któremu możesz zapanować nad otoczeniem naszego domu. Funkcją obrzeży jest wytyczanie ścieżek i rabat, odgrodzenie trawnika oraz zatrzymanie rozrastania się roślin. 

Głównym zadaniem obrzeży trawnikowych jest rozdzielenie określonych powierzchni w ogrodzie. Ich rolą jest podział ogrodu na strefy. Obrzeża betonowe najczęściej służą do utwardzenia nawierzchni chodnikowych. Dodatkowo oddzielają trawnik od chodnika oraz wyznaczają granice rabat i precyzyjnie wyznaczają teren pod korę (kora lubi się przemieszczać, dlatego obrzeże powinno mieć odpowiednią wysokość), kamyk czy piasek. Bardzo istotną kwestią jest funkcja estetyczna obrzeży ogrodowych. Odpowiedni dobór obrzeży nadaje charakter terenom zielonym. Wizualnie ogród wygląda atrakcyjniej, jest bardziej uporządkowany i harmonijny. Przede wszystkim odnosi się wrażenie, że wszystko zostało dokładnie zaplanowane i nie jest dziełem przypadku. Obrzeża do ogrodu mają więc duży wpływ na reprezentatywność ogrodu. 

 

Jakie są rodzaje obrzeży trawnikowych?

Wyróżnia się następujące rodzaje obrzeży ogrodowych: betonowe, granitowe, plastikowe, drewniane, metalowe oraz z cegły.

  • Obrzeża trawnikowe betonowe ‒ pełnią funkcję elementu oporowego. Ich zadaniem jest zabezpieczenie powierzchni z bruku. Są odporne na warunki atmosferyczne (np. mróz), a także na czynniki chemiczne (sól).
  • Obrzeża ogrodowe granitowe ‒ doskonale pasują do nowoczesnych ogrodów. Wyglądają bardzo estetycznie i doskonale komponują się z roślinnością, nie zaburzając przy tym harmonii ogrodu. Są w formie kostek lub palisad. Granit cechuje duża trwałość. Kostki z granitu należy ułożyć na równi z granicą trawników czy rabat, co powoduje, że trawa czy rośliny nie rozrastają się. 
  • Obrzeża ogrodowe plastikowe ‒ mimo że ich cena jest zwykle niższa od pozostałych obrzeży, to jednak mają gorszą wytrzymałość na czynniki pogodowe i z biegiem czasu tracą walory wizualne. Plastik jest również mało odporny na czynniki fizyczne i niekorzystne warunki pogodowe (upał lub silny mróz).
  • Obrzeża trawnikowe z drewna ‒ ich ważną zaletą jest to, że można im swobodnie nadawać różne, ciekawe kształty. Co więcej, obrzeża trawnikowe z drewna są tanie i łatwo dostępne. Występują w postaci palików lub listewek połączonych ze sobą żyłką lub drutem. Jedynym minusem jest mała wytrzymałość drewna na warunki pogodowe. Należy pamiętać o odpowiednim zaimpregnowaniu drewnianych elementów architektonicznych. Drewno w przypadku bezpośredniego kontaktu z glebą z biegiem czasu może butwieć i ulegać rozkładowi. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie go przed grzybami i wilgocią odpowiednim impregnatem do drewna.
  • Obrzeża trawnikowe metalowe ‒ cechuje je wysoka trwałość. Doskonale współgrają w ogrodzie o nowoczesnym i minimalistycznym stylu. Listwy ze stali należy zabezpieczyć przed korozją odpowiednimi środkami chemicznymi. Ten rodzaj obrzeży ma za zadanie dokładne rozdzielenie przestrzeni na chodniki, trawniki i rabaty. Zapobiegają też ekspansywnemu rozrostowi roślin. Ciekawym rozwiązaniem są obrzeża aluminiowe. Są lekkie, trwałe i doskonale pasują do otoczenia. Nie poleca się ich do ogrodów rustykalnych ‒ kolor obrzeży metalowych nie pasuje do koncepcji takiego założenia ogrodowego. 
  • Obrzeża trawnikowe z cegły ‒ służą do wydzielenia granic w ogrodzie przydomowym oraz do wyznaczenia ścieżek. Świetnie sprawdzi się nawet stara cegła, która pochodzi z rozbiórki. Możesz ją ułożyć na wiele sposobów, w zależności od pomysłu na ogród.

 

Obrzeża do trawników ‒ porady

  1. Przy budowie obrzeży trawnikowych musisz pamiętać, aby były one niskie. Dzięki temu łatwiej będzie kosić trawę, ponieważ można wjechać kołem kosiarki na obrzeże bez ryzyka uszkodzenia noża.
  2. Jeśli nie chcesz, aby trawa dostawała się na chodnik i tam rozsiewała, musisz oddzielić trawnik od innego terenu bardzo szczelnym obrzeżem, np. betonowym czy metalowym.
  3. W przypadku rabat z korą należy zastosować wyższe obrzeża, gdyż ten materiał ściółkujący lubi się przemieszczać np. pod wpływem wiatru lub deszczu. 
  4. W przypadku rabat z kamyczkami wystarczą niższe obrzeża.

 

PODZIEL SIĘ: