Kominek w domu – do ogrzewania czy dekoracji?

Data dodania: 09.12.2019 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Dla wielu z nas kominek to serce domu, gdyż wokół niego skupia się życie rodzinie i towarzyskie. Ładnie wyeksponowany staje się ozdobą salonu, bo tu najczęściej się go montuje. Ale wkład kominkowy może być również efektownym źródłem ciepła.

Planując montaż kominka musimy pamiętać o tym, że miejsce, gdzie stanie, nie może być przypadkowe. Przede wszystkim musi znajdować się niedaleko komina. Ponadto do tego miejsca musi być doprowadzony kanał nawiewny, który umożliwia dopływ z zewnątrz świeżego powietrza do spalania. Poza tym najbliższe sąsiedztwo wkładu kominkowego powinno być odporne na ogień i temperaturę.

Warto też wiedzieć, że znacznie rzadziej montuje się obecnie otwarte paleniska. Najczęściej stosuje się kominki zabudowane, czyli wkłady zamknięte. Szyba, za którą znajduje się ogień, sprawia, że taki model ma większą sprawność i jest bardziej bezpieczny w użytkowaniu.

 

Kominki ozdobne

Aranżacja kominków, czyli ich forma i obudowa, będzie znacząco wpływała na wystrój pomieszczeń. Inne aranżacje kominków sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych, a inne w klasycznych.

Nowoczesne kominki do salonu mogą zostać obudowane np. płytami z betonu architektonicznego. Mają charakterystyczne szare zabarwienie i sprzedawane są jako surowe lub polerowane. Warto je jednak zaimpregnować, aby chronić ich powierzchnię przed zabrudzeniem.

Chętnie stosowanym materiałem do obudowy kominków są płyty gipsowo-kartonowe. Kominek narożny lub wkład standardowy z taką obudową może z powadzeniem znaleźć się zarówno w salonie industrialnym, jaki i urządzonym klasycznie. Wszystko zależy od zastosowanych dodatków – czy będzie to np. łupek, czy też cegły i drewno.

Gdy urządzamy salon z kominkiem i telewizorem, to jednym z często stosowanych rozwiązań jest umieszczenie obu tych urządzeń na ścianach do siebie prostopadłych, aby nie konkurowały ze sobą. Poza tym dzięki temu blask płomieni nie będzie odbijał się na ekranie telewizora.

 

Ogrzewanie kominkowe

Kominek ogrzewający cały dom to dość popularne rozwiązanie. W tym celu kominki domowe łączy się z kanałami dystrybucji gorącego powietrza (w skrócie DGP) lub z wodną instalacją grzewczą.

W pierwszym wariancie ciepło rozprowadzane jest do pomieszczeń kanałami w sposób naturalny (grawitacyjny) lub wymuszony za pomocą aparatu nawiewnego (do działania tego drugiego systemu potrzebny jest prąd).

Z kolei ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym można połączyć z kotłem na gaz. Taki układ będzie działał właściwie, jeśli zastosujemy zewnętrzny płytowy wymiennik ciepła lub zbiornik buforowy (ma on dużą pojemność, więc stanowi magazyn energii cieplnej). Kominek w połączeniu z kotłem efektywnie wspomaga pracę systemu grzewczego – z grzejnikami, wodnego ogrzewania podłogowego lub systemu mieszanego.

 

Inne rodzaje kominków

Czy można mieć kominek w małym salonie, w którym nie ma komina do odprowadzania dymu? Takie rozwiązanie jest możliwe, pod warunkiem że zastosujemy specjalny model, czyli biokominek lub kominek elektryczny.

W pierwszym z nich jako paliwo stosuje się nie drewno czy brykiety, ale bioetanol, dzięki czemu nie powstają spaliny ani popiół. Kominki elektryczne wystarczy podłączyć do prądu.

Inna nietypowa opcja to kominki gazowe. Do wyboru są urządzenia zasilane z butli lub takie, do których podłącza się przewód instalacji gazu ziemnego. Pamiętajmy jednak o tym, że ten kominek należy podłączyć do komina. Wymagana też jest sprawnie działająca wentylacja.

PODZIEL SIĘ: