Pomysł na mały ogród – jak go urządzić? Porady

Data dodania: 29.09.2021 | Milena Daniel
mały ogród z kamienną ścieżką
Facebook Messenger Twitter Mail

Ogród to oaza spokoju. W tym miejscu spędzamy czas wolny i relaksujemy się w otoczeniu natury. Każda przestrzeń przydomowa powinna jednak być odpowiednio zaprojektowana. Wiele osób posiada niewielkie przestrzenie zielone, których nie potrafi odpowiednio zagospodarować. Choć mały ogród wydaje się przestrzenią „samoobsługową”, wcale tak nie jest. Wbrew przeciwnie – mały ogród to często naprawdę duże wyzwanie! Aby odpowiednio o niego zadbać, warto wykonać kilka zabiegów renowacyjnych oraz zastosować kilka trików, które pozwolą na optyczne zwiększenie powierzchni. 

Przestrzeń przydomowa to miejsce, w którym warto stworzyć autorską aranżację. Możesz kierować się propozycjami kompozycji, które są dobrze znane wśród wielu ogrodnikom – np. urządzić ogród w stylu angielskim, włoskim czy francuskim. Zadanie może okazać się trudniejsze w przypadku małych powierzchni. Według wielu gospodarzy mały ogród jest większym wyzwaniem ze względu na ograniczone możliwości aranżacyjne. Nie znaczy to jednak, że małego ogrodu nie można pięknie urządzić. Warto pamiętać o stosowaniu kilku prostych trików.

 

Jak optycznie powiększyć ogród?

Aranżacja przydomowego ogrodu zależy przede wszystkim od indywidualnych wymagań. W przypadku dużych przestrzeni możliwości są niemal nieograniczone. Możesz wstawić dużą altanę, pergole w odpowiednich miejscach oraz kilka ozdobnych donic. Jeśli jednak posiadasz małą działkę, a tym bardziej przestrzeń przeznaczoną do stworzenia ogródka, zadanie może być nieco trudniejsze. 

Małe działki można zagospodarować w stylu geometrycznym lub dowolnym. Geometryzacja przestrzeni pozwoli na optyczne uzyskanie większej przestrzeni. To dobry sposób na stworzenie uporządkowanych rabat i sfer, które będą zachwycały swoim wyglądem. 

Warto manipulować perspektywą. To nasz sprzymierzeniec w tworzeniu małych ogrodów, które wymagają poszerzenia. Świetnym zabiegiem będzie stworzenie ścieżek wewnątrz ogrodu oraz postawienie na jej końcu pewnego punktu – na przykład niewielkiej altanki, ławki czy rzeźby. Dzięki temu działka się optycznie wydłuży. Ścieżka skierowana w stronę oddalonego punktu optycznie powiększy jej przestrzeń.

 

Zapewnij sobie strefę relaksu

Ogród to miejsce, które powinno być pełne zieleni. W małych ogródkach możliwości są ograniczone, jednak wciąż możesz stworzyć sektory, które będą charakteryzowały się nieco innym przeznaczeniem. Fundamentem powinny być piękne rabaty kwiatowe, które zachwycą swoim wyglądem i zapachem! Nie zapomnij o istotnej przestrzeni, która będzie służyć do relaksu.

Nawet w małych ogródkach nie powinno zabraknąć mebli i elementów małej architektury. Spośród systemów meblowych najlepiej wybierać zestawy nieco mniejsze – takie, które zmieszczą się w twojej przestrzeni ogrodowej. Dobrym pomysłem będzie wybór stolika kawowego z dwoma krzesłami. W ogrodach o różnej stylistyce świetnie będą się komponowały minisofy rattanowe czy klasyczne ławki.

W miniogrodach mogą się pojawić akcenty wodne. To ozdoby, które nadadzą przestrzeni dynamikę i sprawią, że w ogrodzie będzie się coś „działo”. Pomiędzy rabatami możesz umieścić minifontannę czy kamienną misę dla ptaków wypełnioną wodą. Wprawieni ogrodnicy tworzą minimalistyczne konstrukcje przypominające strumyki górskie. Wszystko zależy od twojej inwencji twórczej.

 

Mały ogródek pełen kwiatów

Kto powiedział, że małego ogrodu nie można zaprojektować tak, aby wydawał się większy? Wszystko zależy od wprawnej ręki ogrodnika. Jednym z trików, które wpłyną na inne postrzeganie przestrzeni, jest stworzenie wgłębnika. Jest to specjalnie obniżony teren, który optycznie powiększy ogród. W takim miejscu można postawić stolik z krzesłami lub murkiem, na którym będzie można usiąść. Na podwyższeniach, które znajdują się dookoła wgłębnika, posadź różne gatunki kwiatów. Dzięki temu uzyskasz świetny efekt wielopoziomowy, który z pewnością zachwyci swoim wyglądem.

Jeśli posiadasz wysoki murek ogrodzeniowy lub klasyczny płot, możesz go wykorzystać do stworzenia ciekawej kompozycji. Na betonowych ścianach możesz umieścić specjalne haki, na których zawiesisz skrzynie czy donice z kwiatami. Oryginalną ozdobą jest także stworzenie stojaka na kwiaty ze starej drewnianej drabiny. Wystarczy odpowiednio ją odświeżyć, pomalować wybranym kolorem farby, a na kolejnych stopniach umieścić donice z kwiatami.

W miniogrodzie nie może zabraknąć warzywniaka. To marzenie każdego gospodarza, który chce cieszyć się dostępem do świeżych, niepryskanych owoców i warzyw. W małej przestrzeni także możesz stworzyć ogródek – jednak w nieco innej formie. Dobrą propozycją będą skrzynie, w których będą rosły poszczególne gatunki warzyw i owoców – truskawki, pomidory, pietruszka czy wszelkiego rodzaju zioła. Wielu ogrodników decyduje się także na stworzenie oczka wodnego. To zadanie dla bardziej wprawionych osób, które uwielbiają dynamikę w ogrodzie.

Przeczytaj także: Zraszacze ogrodowe, wynurzalne, pulsacyjne i wahadłowe.

PODZIEL SIĘ: