Nowoczesne ogrodzenie murowane

Data dodania: 24.02.2020 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Materiał na ogrodzenie to kwestia upodobań – można wybrać tradycyjną cegłę i ją otynkować, można też ogrodzenie wymurować z klinkieru albo obłożyć płytkami klinkierowymi.

Ogrodzenie może być w całości murowane z cegieł lub łączyć elementy klinkierowe na przykład ze wstawkami z drewna czy metalowymi przęsłami. Do budowy ogrodzenia bez wątpienia nadają się cegły elewacyjne, na przykład licowe czy klinkierowe. Kiedyś głównie czerwone, obecnie mają różne barwy i rozmaite faktury. Można wśród nich znaleźć też cegły ręcznie formowane o charakterystycznej chropowatej powierzchni. Ogrodzenie czasem wykańcza się płytkami, które po ułożeniu przypominają cegły, szczególnie jeśli w narożnikach zastosuje się specjalne płytki narożne.

 

Ogrodzenie murowane – fundament

Jeśli płot murowany ma mieć cokół, potrzebna jest ława fundamentowa o szerokości 30-40 cm, poszerzona pod słupki. Jeżeli murowane mają być tylko słupki, pod każdym z nich przygotowuje się stopę fundamentową o przekroju zbliżonym do przekroju słupków.

Głębokość posadowienia (spód fundamentu) ogrodzenia murowanego musi znaleźć się poniżej poziomu przemarzania gruntu, czyli 80-140 cm, zależnie od regionu kraju. Na takiej głębokości posadawia się stopy fundamentowe. Ławy robi się płycej (na głębokości 50-60 cm) pod warunkiem, że grunt nie jest spoisty i że fundament cokołu będzie oddylatowany od fundamentu słupków.

Zbrojenie ław fundamentowych pod ogrodzenie murowane układa się z czterech prętów stalowych średnicy 12 mm połączonych strzemionami średnicy 6 mm, rozmieszczonymi co 25 cm.

Między fundamentem a częścią murowaną ogrodzenia układa się izolację poziomą (na przykład z dwóch warstw papy na lepiku albo folii), która uniemożliwi podciąganie wody z gruntu.

 

Ogrodzenie murowane – podmurówka

Podmurówka to cokół na ławie fundamentowej, która wystaje ponad grunt na kilkanaście centymetrów. Prosta podmurówka składa się z jednej warstwy cegieł układanych na zaprawie prostopadle do linii ogrodzenia. Podmurówkę zwykle muruje się z dwóch-trzech warstw cegieł układanych na mijankę. Podmurówka może być wykończona specjalnymi kształtkami ze spadkiem albo robi się około 2-procentowy spadek na ławie fundamentowej (wtedy układane na niej cegły od razu są pochylone).

 

Ogrodzenie murowane – słupki

Średnica słupków wynika z rozmiarów cegieł – na ogrodzenie murowane z cegieł często stosuje się cegły 250 x 120 x 65 mm. Popularne są słupki, których obrys tworzą cztery cegły długości 25 cm stykające się 12-centymetrowymi krawędziami. Słupek ma więc szerokość półtorej cegły, przekrój o wymiarach 38 x 38 cm. Grubość spoin w przypadku typowych cegieł wynosi 10-12 mm. Nieotynkowane słupy ogrodzenia murowanego mogą mieć jeszcze wymiary 36,5 x 36,5 cm lub 32 x 32 cm.

W środku słupa z cegieł znajduje się miejsce na zbrojenie i beton. Zbrojenie słupków układa się przed wymurowaniem cegieł, z czterech prętów średnicy 8-10 mm, spiętych co 15 cm strzemionami średnicy 3-4 mm. Mieszankę betonową układa się co 3-4 warstwy wymurowanych cegieł i zagęszcza.

Słupki w całości wymurowane z cegieł (bez pustki w środku na betonowy trzpień) są na tyle masywne, że nie trzeba ich zbroić.

Na górze słupów ogrodzenia robi się daszki. W tym celu można użyć specjalnych prefabrykowanych kształtek betonowych lub klinkierowych, o pochyłych powierzchniach, dzięki którym szybko spływa z nich woda.

 

Ogrodzenie z klinkieru

Murując płot klinkierowy trzeba pamiętać o kilku zasadach. Podczas murowania i spoinowania ogrodzenia z cegieł klinkierowych należy stosować odpowiednie, specjalnie do tego przeznaczone zaprawy. Trzeba je też przygotować ściśle według zaleceń producenta. O tym, kiedy fugować ogrodzenie z cegły klinkierowej, może zdecydować wyłącznie murarz specjalizujący się w stawianiu ścian z klinkieru, który uwzględni różne czynniki, na przykład stopień wymurowanych cegieł czy warunki atmosferyczne.

PODZIEL SIĘ: