Rośliny na skalniak – byliny wieloletnie i zimozielone

Data dodania: 02.09.2021 | Katarzyna Kawalec
wysoki skalniak z roślinami
Facebook Messenger Twitter Mail

Głównym elementem kształtującym krajobraz jest kamień i nasadzenia roślinne. Często celem takiej kompozycji jest naśladowanie środowiska górskiego.

Na budowę ogrodu skalnego najlepiej wybrać zbocze południowo-wschodnie. Należy unikać wystawy zachodniej, ponieważ jest narażona na silny wiatr i zacinający deszcz.

 

Jakie są rodzaje ogrodów skalnych?

W języku potocznym ogród skalny nazywany jest skalniakiem lub alpinarium. Jest jednak między nimi pewna różnica. Alpinarium to ogród skalny, w którym występuje roślinność z naturalnych środowisk górskich, natomiast na skalniaku spotyka się inne rośliny, np. niskie byliny, niekoniecznie pochodzące z gór.

Ogród skalny może być geometryczny (regularny) lub krajobrazowy (swobodny). Geometryczny ogród skalny jest oparty na figurach geometrycznych. Występuje w nim symetria oraz linia osiowa, tworzona np. przez drogę prowadzącą do budynku. Ważna jest dobra widoczność symetrii. Murki, schody i tarasy powinny być rozplanowane według regularnego porządku. Do ich budowy nie stosuje się materiału spajającego. Szczeliny między kamieniami pokrywa się specjalną mieszanką gleb do ogrodów skalnych. W takim ogrodzie tworzy się regularne drogi wykładanie ciosanymi płytami kamiennymi. Geometryczny ogród skalny doskonale pasuje do małych ogrodów, wygląda jednak dość sztucznie. Aby przełamać tę sztuczność, warto posadzić rośliny skalne i byliny ogrodowe.

Krajobrazowy ogród skalny to ogród naśladujący naturę. Kamienie i rośliny występują tu tak, jak w naturalnym krajobrazie. Nie ma regularności, wszystko jest asymetryczne. Drogi mają miękką linię. Właściwej kompozycji sprzyjają skarpy. Najczęściej ogród skalny tworzy kompozycja różnych stylów.

 

Jakie miejsce wybrać na ogród skalny?

Na założenie ogrodu skalnego dobre będzie miejsce zaciszne i dobrze nasłonecznione. Najlepiej, aby główne zbocze skalniaka było nachylone w kierunku południowo-wschodnim. Unikaj wystawy zachodniej, gdyż wieje tam wiatr i zacina deszcz. Ogród skalny musi doskonale harmonizować z resztą ogrodu. Nie buduj ogródka skalnego w dużym cieniu i pod drzewami liściastymi, które gubią liście i śmiecą.

Odpowiednie ukształtowanie terenu decyduje o miejscu założenia ogrodu skalnego. Nadają się do tego skarpy, przestrzenie o pochyłej powierzchni i odcinki przy schodach prowadzących do wejścia. Miejsce zetknięcia skarpy z przylegającą poziomo powierzchnią należy ukształtować tak, żeby powstała wklęsła forma przestrzenna.

 

Jakie kamienie nadają się na ogród skalny?

Wybierając kamienie do ogrodu, zwróć uwagę, aby były do siebie podobne pod względem koloru, faktury, kształtu oraz porowatości. Najlepiej uzyskać efekt naśladowania natury. Do budowy ogrodów skalnych najczęściej wybiera się wapienie i piaskowce. Twardsze skały, np. granit czy bazalt uważa się za mniej atrakcyjne, dlatego są rzadko stosowane. Wapienie i piaskowce to skały osadowe. Ich zaletą jest imitacja skał występujących w naturze. Są łatwe w obróbce i lekkie. Mają jasne zabarwienie (często białe), dzięki czemu tworzą ładne tło dla roślin skalnych. Są porowate, a w ich zagłębieniach mogą rosnąć rośliny skalne.

Przy wyborze kamieni do ogrodu trzeba wziąć pod uwagę skład gatunkowy roślin, ponieważ wiele z nich ma specjalne wymagania dotyczące odczynu podłoża. Wapień lub bazalt mają odczyn zasadowy, natomiast granit ‒ lekko kwaśny. Do skał obojętnych zalicza się piaskowiec.

 

Jakie rośliny wybrać na skalniak?

Rośliny w ogrodzie skalnym sadzi się według wielkości ‒ w pierwszym rzędzie niskie, a dalej coraz wyższe. Dzięki temu wszystkie rośliny będą dobrze widoczne. Przy wyborze roślin kieruj się okresem kwitnienia, barwą kwiatów oraz kształtem. Ze względu na walory dekoracyjne rośliny wieloletnie można podzielić na dwie kategorie: rośliny, które pokrywają duże powierzchnie i zdobią ogród w masie, oraz rośliny, które zdobią ogród, rosnąc pojedynczo.

Przy doborze kwiatów na skalniak weź pod uwagę barwę skał. Do kamieni jasnych doskonale pasują kwiaty niebieskie, czerwone czy rośliny wiecznie zielone. Natomiast kwiaty białe lub żółte dobrze komponują się z ciemniejszymi skałami.

Byliny, które najlepiej prezentują się pojedynczo, sadzi się w bardziej widocznych miejscach ‒ np. blisko kącików wypoczynkowych, w sąsiedztwie dróg czy w pobliżu tarasów. W przypadku roślin cebulowych należy sadzić 5‒6 sztuk cebulek, jeśli chcemy uzyskać ciekawy efekt.

Przy rozmieszczaniu roślin w ogrodzie kieruj się zasadami panującymi w naturze. Tam, gdzie warstwa ziemi jest grubsza, występuje bujna i rozłożysta roślinność. Im bliżej krawędzi uskoku skalnego, tym ta roślinność stopniowo się przerzedza i urywa.

Jeśli marzysz o tym, aby utworzyć wiele barwnych plam z roślin tego samego gatunku, musisz mieć na uwadze, aby te plamy nie były takie same. W innym przypadku uzyskasz efekt, jakby rośliny wyrosły z wcześniej rozsypanych nasion, po czym rozrosły się wokół roślin matecznych.

PODZIEL SIĘ: