Krzewy ozdobne do ogrodu – wieloletnie i jednoroczne

Data dodania: 02.09.2021 | Katarzyna Kawalec
dom z ogrodem z krzewami i drzewami
Facebook Messenger Twitter Mail

Planując wybór roślin do ogrodu, trzeba wiedzieć, jak będą one wyglądać we wszystkich porach roku oraz pamiętać o docelowych gabarytach roślin. Wskazana jest taka kompozycja, która będzie atrakcyjna i ozdobna przez cały rok.

Krzewy to rośliny wieloletnie o trwałych zdrewniałych częściach nadziemnych, a często także zdrewniałych korzeniach. Krzewy kwitnące wiosną przycina się zaraz po kwitnieniu, natomiast krzewy kwitnące latem przycina się pod koniec zimy lub wczesną wiosną.

 

Jakie krzewy ozdobne do ogrodu wybrać?

Wybierając krzewy do ogrodu, istotne są przede wszystkim walory dekoracyjne, np. zabarwienie i kształt liści, piękne kwiaty, owoce czy barwne pędy. Trzeba też wziąć pod uwagę wymagania krzewu ‒ czy nadaje się na stanowisko słoneczne, czy cieniste. Najlepiej, żeby wybrać takie rośliny do ogrodu, które będą zdobić przez cały rok. Najczęściej krzewy kwitną wiosną lub wczesnym latem. Późnej swoje kwiaty ukazuje hortensja, budleja Dawida czy ketmia syryjska.

Zacznij od wykonania projektu lub zleć jego wykonanie architektowi krajobrazu. Jeśli projektujesz sam, w odpowiedniej skali naszkicuj teren przeznaczony na sadzenie krzewów, a następnie zaznacz kółkami docelowe rozmiary krzewów. W ten sposób powstanie plan nasadzeń. Możesz tworzyć różne kombinacje krzewów. Ciekawy efekt otrzymasz, zestawiając krzewy o kontrastowych kolorach liści.

W dużych ogrodach dobrze prezentują się krzewy sadzone w grupach po kilka sztuk, co pozwoli uzyskać barwne plamy. Warto wybierać krzewy o różnobarwnym ulistnieniu oraz kolorowych pędach. Przykładem jest dereń, który jest dekoracyjny również zimą i może mieć pędy koloru czerwonego i żółtego.

Jeśli planujesz tworzyć grupy z wysokich krzewów, które obficie kwitną, wybierz gatunki takie jak krzewuszka, rododendron, forsycja, lilak, kalina, oczar, hortensja, jaśminowiec czy budleja. Pojedynczym barwnym akcentem może być np. magnolia krzewiasta lub wiśnia.

Ciekawe są również krzewy o ozdobnych owocach np. ognik, irga, mahonia, które są ozdobne jesienią i zimą.

Do małych ogrodów najczęściej wybiera się niskie krzewy, które sadzi się pojedynczo lub w grupach. Krzewy wysokie mogą występować jako solitery (sadzone pojedynczo). Do najbardziej dekoracyjnych krzewów ozdobnych należą: azalia japońska, złotlin, barwinek, hortensja, trzmielina, tawuła japońska, pięciornik, żylistek czy berberys.

Przeczytaj także: Ogrody przydomowe – nowoczesne, wiejskie i naturalne.

Wybierając krzewy ogrodowe ozdobne, pamiętaj o indywidualnych wymaganiach roślin. Na terenach podmokłych świetnie sprawdzą się derenie czy wierzby. W miejscach suchych dobrze będą rosły żarnowiec czy berberys. Klon palmowy, magnolia czy laurowiśnia preferują miejsca dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Są to rośliny wrażliwe na przemarzanie.

 

Jak sadzić krzewy?

Rozpocznij od starannego przygotowania terenu, na którym planujesz posadzić krzewy. Najpierw przekop grunt na głębokość dwóch łopat i wzbogać glebę nawozami organicznymi, które poprawią żyzność. Podczas przekopywania dokładnie usuń chwasty.

Pora sadzenia zależy od tego, czy sadzisz rośliny z pojemników, czy rośliny o luźnych korzeniach. Rośliny w kontenerach (pojemnikach) możesz sadzić przez cały rok oprócz zimy, natomiast rośliny o luźnych korzeniach sadzi się wiosną lub jesienią. Najodpowiedniejszy czas sadzenia jest od września do połowy października. Należy zauważyć, że rośliny posadzone jesienią lepiej się rozwijają w następnym roku od tych sadzonych wiosną.

Odległości sadzenia krzewów zależą od tego, jak szybko chcesz uzyskać zamkniętą kompozycję. Wiadomo też, że różne gatunki mają odmienne tempo wzrostu. Unikaj zbyt bliskiego sadzenia krzewów ozdobnych. Warto dowiedzieć się, jakie wymiary docelowo osiąga nasza roślina.

Rośliny zakupione w szkółce należy przygotować do sadzenia. Przede wszystkim trzeba przyciąć ich system korzeniowy o ⅔ długości. Najlepiej przyciąć również część nadziemną krzewu. Przycięte rośliny lepiej się przyjmą i wydadzą silne pędy. Rośliny, które źle znoszą przycinanie, można zakupić z bryłą korzeniową w szkółce.

Pamiętaj, aby sadzić krzewy na takiej samej głębokości, na jakiej rosły w swoim ostatnim miejscu. Szyjka korzeniowa (powstała wskutek szczepienia i oczkowania) powinna być na jednej linii z poziomem gleby. Dół na roślinę powinien być większy od wielkości bryły korzeniowej rośliny i mieć kształt sześcianu o wymiarach 40 × 40 × 40 cm lub 60 × 60 × 60 cm).

Gdy planujesz sadzić krzewy jesienią, przygotuj dół dwa tygodnie wcześniej. Roślina będzie lepiej wzrastać w luźnej i wzbogaconej o nawóz organiczny glebie.

Jeśli gleba w twoim ogrodzie jest uboga w substancje odżywcze, powinieneś zakupić gotowe podłoże do roślin ozdobnych i wymieszać z macierzystą glebą w proporcji 3:1.

Sadząc roślinę, umieść ją trochę głębiej od docelowego położenia. Następnie przysyp korzenie ziemią. Po wypełnieniu dołu do ¾ głębokości ubij glebę stopami, uważając, aby nie uszkodzić pędów krzewu. Teraz możesz ocenić, czy roślina stoi krzywo i ewentualne skorygować położenie. Po posadzeniu uformuj wokół krzewu wgłębienie, gdzie będzie zatrzymywała się woda.

Świeżo posadzony krzew należy podlać ‒ umożliwi to ubijanie gleby i przygniatanie grudek ziemi do korzeni, a także uzupełnianie wilgoci.

 

Jakie zabiegi pielęgnacyjne stosować?

Pierwszy rok jest decydujący dla rośliny. Aby dać jej szansę przetrwania, należy ją podlewać dwa razy w tygodniu (co najmniej dwoma wiadrami wody). W pierwszym roku uprawy krzewów nie trzeba nawozić. Wystarczająca jest poprawa kondycji gleby przed sadzeniem.

Jednym z ważnych zabiegów pielęgnacyjnych jest okopywanie roślin, dzięki czemu usuwa się chwasty. Jesienią warto również ułożyć 5 cm warstwę kory bądź torfu wokół krzewu.

Należy również pamiętać o zabezpieczeniu krzewów przed przemarzaniem. W tym celu najlepiej użyć białej agrowłókniny bądź gałązek iglaków. Wrażliwe na mróz są: rododendron, laurowiśnia, magnolia, azalia, hortensja czy klonik palmowy.

 

PODZIEL SIĘ: