Murek ogrodzeniowy – z czego zbudować? Czym obłożyć?

Data dodania: 28.09.2021 | Milena Daniel
murek ogrodzeniowy z kamienia
Facebook Messenger Twitter Mail

Każda działka powinna być odpowiednio ogrodzona. Pozwoli to na stworzenie prywatnego miejsca, osłoniętego przed wzrokiem sąsiadów czy przechodniów. Jeśli zdecydowałeś się na budowę ogrodzenia, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zostanie ono wykonane. Świetną propozycję stanowią murki ogrodzeniowe wykonane z kamienia. Do ich budowy niezbędne będzie zatrudnienie fachowców, którzy wykonają prace zgodnie z zasadami budowlanymi.

Część inwestorów wybiera segmenty wykonane z płyt drewnianych, inni z prętów czy przęseł. Każdy sposób jest dobry ‒ ważne, by przy tworzeniu ogrodzenia przydomowego pamiętać o stworzeniu kompozycji spójnej z domem i ogrodem. W przypadku domów nowoczesnych świetnym rozwiązaniem będzie zbudowanie murku ogrodzeniowego. Może on zostać wykonany z kamienia czy bloczków betonowych. Nie jest to jednak domena jedynie nowoczesnych konstrukcji. Murki z kamieni ciosanych czy łupanych to strzał w dziesiątkę w przypadku ogrodów naturalistycznych czy wiejskich. 

 

Budujemy ogrodzenie – o czym należy pamiętać?

Ogrodzenie jest jednym z ważniejszych elementów działki, pozwalający na zaakcentowanie i wyznaczenie ram posesji. Tworząc ogrodzenie przy swoim domu, weź pod uwagę kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, stwórz odpowiedni plan. W tym celu wykonaj pomiary, które pozwolą na ustalenie, ile materiału trzeba będzie zakupić. Zwróć uwagę na poziom posesji. Dużo trudniej pracuje się w przypadku przestrzeni o różnych poziomach – wtedy konieczne jest stworzenie podmurówek o różnej wysokości. 

Ogrodzenie należy dobrać pod kątem stylistyki. Do najpopularniejszych modeli należą przęsła i płoty wykonane z drewna. Dużo lepszym rozwiązaniem może okazać się murek ogrodzeniowy, który charakteryzuje się harmonijnym i spójnym wyglądem, a przede wszystkim dużą wytrzymałością. Murki ogrodzeniowe świetnie sprawdzą się w ogrodach utrzymanych w stylistyce nowoczesnej, ale nie tylko. To także dobry sposób na zaakcentowanie ogrodu urządzonego w stylu włoskim czy angielskim. Wszystko zależy od dobranego kamienia. 

 

Montaż ogrodzenia z betonu

Wśród różnych propozycji można znaleźć klasyczne płoty wykonane z drewna. Nie jest to najtrwalsze rozwiązanie, ponieważ drewno jest podatne na różne warunki atmosferyczne. Przęsła metalowe nie zapewnią nam z kolei odpowiedniej prywatności. Jeśli poszukujesz materiału, który pozwoli nam na stworzenie efektownego ogrodzenia, strzałem w dziesiątkę będzie zakup murków betonowych czy wykonanych z kamienia albo cegły.

Murki betonowe to świetne rozwiązanie dla osób, które utrzymują ogród w stylistyce nowoczesnej. Możesz zaopatrzyć się w specjalne bloczki betonowe, które posłużą do stworzenia murku o różnej wysokości. Co ciekawe, można stworzyć także ciekawe aranżacje mozaikowe. Taki murek charakteryzuje się świetną odpornością na trudne warunki pogodowe. Dzięki temu można cieszyć się maksymalną prywatnością, a także bezpieczeństwem. 

Budowa klasycznego ogrodzenia czy murku ogrodzeniowego wymaga przestrzegania zasad budowlanych – fundamentem jest wykorzystywane zaprawy cementowej. Kiedy należy zbudować murek? Wiele osób wykonuje ten etap prac na samym początku – jeszcze przed budową domu. Równie dobrze można zrobić na odwrót. Ogrodzenie zbudowane w pierwszej kolejności będzie świetnym rozwiązaniem w przypadku dużych działek. 

 

Jakiego materiału użyć?

Mówiąc o murkach ogrodowych, warto wspomnieć o dostępnych materiałach, z których można je zbudować. Najpopularniejszym wyborem są murki wykonane z betonu czy kamienia. Takie ogrodzenia buduje się z wykorzystaniem cementu lub zaprawy wapienno-cementowej. Mur wykonany z bloczków betonowych charakteryzuje się spójną kompozycją oraz dużym porządkiem. Kamienne elementy mogą niekiedy wyglądać nieco „ciężko”, jednak przy dobrej aranżacji przestrzeni przydomowej można stworzyć oryginalną i niepowtarzalną kompozycję. 

Popularne są też murki zrobione z bloków dekoracyjnych. Świetnie wyglądają te wykonane z piaskowca lub cegły. Jeśli poszukujesz materiału o nieco bardziej „podniosłym” charakterze, który zaakcentuje nowoczesny styl ogrodu, dobrym wyborem będzie granit czy kwarcyt. Z kolei w ogrodach o stylistyce naturalistycznej czy angielskiej sprawdzą się murki wykonane z kamieni łupanych i ciosanych. Warto dobierać segmenty, które charakteryzują się podobnymi wymiarami.

Kolejną możliwością jest tzw. mur suchy. Jest to ogrodzenie, które powstaje z wykorzystaniem segmentów betonowych bez umieszczenia ich w zaprawie cementowej. Takie elementy są zbudowane w taki sposób, aby pręty stalowe wypełnić betonem. Można również zainwestować w wylewki betonowe. Jest to pracochłonne i kosztowne rozwiązanie, jednak z pewnością zachwyci nawet najbardziej wymagających gospodarzy.

PODZIEL SIĘ: