Krawężniki ogrodowe – betonowe, plastikowe, ozdobne

Data dodania: 28.09.2021 | Milena Daniel
krawężnik ogrodowy
Facebook Messenger Twitter Mail

Zorganizowany ogród to taki, który posiada wytyczone ścieżki, a także ogrodzone rabaty. Jeśli chcesz stworzyć harmonijną i spójną kompozycję, powinieneś zaopatrzyć się w krawężniki ogrodowe. Wśród wielu rodzajów można znaleźć wersje wykonane z betonu, plastiku, a nawet stali. Każdy typ jest przeznaczony do wykorzystania w nieco innych warunkach. 

Nowoczesny ogród to taki, który charakteryzuje się harmonijną i uporządkowaną kompozycją. Stworzenie idealnej przestrzeni przydomowej to niełatwe zadanie, jednak odpowiedni plan znacząco ułatwi pracę. W komponowaniu ogrodu ogromną rolę odgrywają niewielkie detale i dodatki, do których należą krawężniki ogrodowe. Z ich pomocą wytycza się ścieżki w ogrodzie czy pomiędzy rabatami, tworzy się alejki i klomby. Betonowe krawężniki odpowiednio zabezpieczą i ozdobią podjazd, a także będą nieocenionym dodatkiem w ogrodzie. 

 

Gdzie można zastosować krawężniki?

Zastosowanie odpowiedniego rodzaju krawężników zależy od tego, gdzie chcesz je umieścić. Betonowe wersje obrzeży świetnie sprawdzają się w przestrzeniach publicznych – tam, gdzie buduje się chodniki czy parkingi. W przypadku prywatnych posesji tego typu krawężniki świetnie spiszą się podczas wykańczania podjazdów. Specjalistyczne betonowe krawężniki skutecznie wzmocnią konstrukcję narażoną na duże obciążenie ze strony pojazdów. Betonowe obrzeża są coraz częściej spotykane także w ogrodach. Są dostępne w postaci prostopadłych obrzeży lub ozdobnych palisad. Obydwie wersje świetnie się sprawdzą w formowaniu różnych kompozycji w przestrzeniach ogrodowych. Taki rodzaj krawężnika nada charakter rabatom, a także oddzieli je od innych elementów ogrodowych. Palisady betonowe przydadzą się do tworzenia alejek czy przestrzeni wyłożonych kostką lub wypełnionych żwirem. 

Palisady betonowe w postaci bloczków to dobre rozwiązanie w przypadku przestrzeni o dużych różnicach wysokości poziomów. Co ciekawe, wielu ogrodników tworzy z krawężników o dużej długości także unikatowe donice na kwiaty Betonowe dodatki ogrodowe to propozycja skierowana w stronę osób, które chcą stworzyć nowoczesny ogród o innowacyjnych rozwiązaniach architektonicznych.

 

Jak wybrać idealne krawężniki ogrodowe? 

Odpowiednio układane obrzeża pozwalają na zbudowanie spójnej kompozycji. Wybór idealnego rodzaju obrzeży wbrew pozorom nie jest trudny. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Ważnymi cechami, którymi powinieneś się kierować przy zakupie odpowiednich obrzeży, jest estetyka oraz miejsce, w którym zostaną umieszczone.

Sporo zależy od typu ogrodu, jaki urządzasz. W przestrzeniach nowoczesnych świetnie sprawdzą się krawężniki kamienne lub wykonane z betonu. Będą idealnie współgrały z unikatowymi rzeźbami, betonowymi donicami czy innymi dodatkami utrzymanymi w nowoczesnym stylu. Wśród betonowych obrzeży można znaleźć palisady prostopadłe i półokrągłe utrzymane w różnej kolorystyce. Wybór zależy od twoich preferencji oraz ogólnej aranżacji przestrzeni ogrodowej.

Idealny krawężnik to taki, który będzie odporny na różne warunki. Krawężniki betonowe z pewnością posłużą przez dłuższy czas niż ich odpowiedniki wykonane z tworzyw sztucznych. Co więcej, będą idealnym rozwiązaniem w przestrzeniach narażonych na wiele negatywnych czynników – przy podjazdach, schodach czy tarasach. Beton jest odporny nie tylko na warunki atmosferyczne, ale także różne związki chemiczne. Bez obaw możesz posypać go solą podczas srogiej zimy lub umyć zabrudzony podjazd za pomocą myjki ciśnieniowej. 

 

Plastikowe i drewniane obrzeża do ogrodu

Poza niezwykle wytrzymałymi obrzeżami wykonanymi z kamienia lub betonu w sprzedaży są także plastikowe i drewniane. Wybór zależy od przeznaczenia oraz miejsca, w którym chcesz je ulokować. Plastikowe wersje są świetnym wyborem dla osób, które poszukują niskobudżetowego sposobu na uporządkowanie i organizację przestrzeni ogrodowej. 

Plastikowe wersje świetnie się spiszą w przestrzeniach osłoniętych od trudnych warunków – na przykład od słońca. Tworzywa sztuczne są z reguły mało wytrzymałe, jeśli chodzi o działanie promieni słonecznych, a także silne mrozy. Dobrze ulokowane mogą jednak posłużyć przez wiele lat. Tego typu obrzeża czy palisady będą wspaniałym rozwiązaniem na rabatach uprawnych, a także do tworzenia oryginalnych klombów czy kompozycji. Niektórzy ogrodnicy przy pomocy plastikowych obrzeży porządkują rabaty wewnątrz szklarni. 

Jeśli zależy ci na stworzeniu ogrodu w formie rustykalnej, dobrym rozwiązaniem będzie zakup obrzeży drewnianych. Sprawdzą się one do wytyczania ścieżek w ogrodzie czy sadzie, a także do porządkowania rabat. Drewniane obrzeża pozwalają na proste tworzenie geometrycznych kompozycji. Kupując ten rodzaj krawężnika ogrodowego, musisz pamiętać o jego odpowiednim zabezpieczeniu. Każdy segment obrzeża drewnianego powinien być pomalowany odpowiednim impregnatem, który ochroni materiał przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

PODZIEL SIĘ: