Jak zaprojektować ogród? Porady krok po kroku

Data dodania: 05.09.2021 | Martyna Pęksa
płyty na tarasie i nowoczesna rabata ogrodowa
Facebook Messenger Twitter Mail

Ogród to istotny element aranżacji każdego domu, dlatego warto go dobrze zaplanować. Odpowiednia aranżacja terenu wokół domu potrafi nadać charakter całej posesji. Najważniejsze, by cała przestrzeń odpowiadała twoim potrzebom i była dopasowana do charakteru budynku.

Warto zadbać o to, aby ogród był nie tylko atrakcyjny, ale również funkcjonalny. Powinien robić dobre wrażenie, ale nie warto przesadzać z liczbą nasadzeń i zastosowanych materiałów.

 

Jak zaprojektować ogród krok po kroku?

Odpowiednio zaprojektowany ogród zapewnia satysfakcję i przyjemność zarówno właścicielowi, jak i jego gościom. Projektowanie jest złożonym procesem, obejmującym wiele różnorodnych działań:

KROK 1: Analiza terenu

Zanim przystąpisz do planowania ogrodu, dokonaj analizy wilgotności i poziomu pH gleby i ustal, w jaki sposób będzie użytkowana przestrzeń przydomowa. Mogą ci w tym pomóc czasopisma i katalogi z realizacjami poszczególnych typów ogrodów;

KROK 2: Pomiar

W sporządzeniu projektu pomoże ci wykonanie dokładnego pomiaru terenu. Można to zrobić za pomocą zwykłych taśm mierniczych. Kształt i wymiary działki najlepiej nanieść na papier milimetrowy, który jest najwygodniejszy do wykonywania rysunków technicznych lub w programach do projektowania np. AutoCad. W skali 1:100 1 cm na kartce odpowiada 100 cm w terenie.

KROK 3: Plan ogrodu

W pierwszej kolejności na plan nanieś obrys budynku, uwzględniając położenie okien i drzwi. Uwzględnij istniejącą roślinność, nawierzchnię i ogrodzenie. Pamiętaj, że bezprawne wycinanie istniejących drzew grozi wysoką karą grzywny. Kwota zależy od gatunku i rozmiaru drzewa.

Przeczytaj także: Jak zrobić skalniak krok po kroku? Co warto wiedzieć?

KROK 4: Nasłonecznienie

Bardzo istotne jest położenie ogrodu względem stron świata. Od tego powinien zależeć zarówno rodzaj ogrodzenia, jak i dobór i rozmieszczenie roślinności. Najmniej korzystną dla większości gatunków jest wystawa północna i północno-wschodnia, ponieważ dociera tam najmniej słońca, przez co rośliny mają ograniczoną możliwość rozwoju. Powodem zbyt dużego zacienienia może być również wysokie, masywne ogrodzenie. Warto więc postawić na lekką i ażurową konstrukcję wykonaną np. z drewnianych paneli. Strona północna będzie za to doskonałym miejscem na zaplanowanie altany czy pomieszczenia gospodarczego;

KROK 5: Planowanie nawierzchni

Aby ogród był funkcjonalny, warto zaplanować rodzaj nawierzchni przed posadzeniem roślin. Nawierzchnia powinna być praktyczna, wytrzymała na uszkodzenia i mróz. Jest szczególnie ważna, ponieważ stanowi estetyczne wykończenie terenu, a zarazem gwarantuje bezpieczne poruszanie się ludzi i pojazdów. Najpopularniejszym materiałem stosowanym na nawierzchnie jest kostka brukowa.

KROK 6: Planowanie instalacji

Nie zapominaj o zaprojektowaniu ujęcia wody, do którego będzie można podłączyć system nawadniania ogrodu. Dzięki rozprowadzeniu instalacji elektrycznej będzie można pięknie oświetlić ogród.

KROK 7: Dobór roślinności

Po przygotowaniu gleby i zaplanowaniu stref ogrodu przychodzi czas na dobór roślin. Trzeba pamiętać, że rośliny mają określone wymagania, dlatego należy dostosować gatunki do rodzaju gleby i nasłonecznienia.

Przeczytaj także: Rośliny na skalniak – byliny wieloletnie i zimozielone

Pod uwagę bierze się również tempo wzrostu i okres kwitnienia, tak aby cieszyć się pięknym ogrodem przez cały rok. W ogrodzie nie powinno zabraknąć drzew, które tworzą cień i dają efekt piętrowości. Pamiętaj, aby wysokie rośliny sadzić zawsze z tyłu ogrodu, małe z przodu, a średnie pomiędzy nimi.

Przeczytaj także: Trawa samozagęszczająca – jaka jest najlepsza?

 

Na jakie parametry techniczne należy zwrócić uwagę?

Przy projektowaniu ogrodu zwróć uwagę na odpowiednie szerokości ścieżek i podjazdu. Szerokość drogi prowadzącej do garażu powinna wynosić nie mniej niż 3 m. Ścieżkę dla jednej osoby należy zaprojektować na minimum 0,6 m, natomiast komfortową szerokością chodnika, który prowadzi do głównego wejścia do domu, jest około 1,5 m.

 

Ile kosztuje projekt ogrodu?

Projekt ogrodu możemy wykonać samodzielnie przy użyciu darmowych programów online, ale warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług specjalisty. Dzięki temu można zaoszczędzić dużo czasu i spełnić swoje marzenia o pięknym ogrodzie. Cena projektu zależy od wielu czynników. Im większa powierzchnia terenu, tym cena będzie wyższa. Koszt zależy również od ukształtowania terenu, lokalizacji działki oraz ilości istniejącej roślinności, nawierzchni i małej architektury. Ceny projektów ogrodu o powierzchni do 500 m² mieszczą się w przedziale od 1600 do 2000 zł. Na powierzchni od 500 do 1000 m² za projekt trzeba zapłacić od 2000 do 3000 zł, natomiast cena największych ogrodów, powyżej 1000 m² zaczyna się od 3000 zł. Jeżeli na co dzień nie interesujesz się ogrodnictwem, warto zaufać specjalistom, którzy profesjonalnie zagospodarują naszą przestrzeń wokół domu.

PODZIEL SIĘ: