Donice do ogrodu – drewniane, betonowe i plastikowe

Data dodania: 28.09.2021 | Milena Daniel
kwadratowe donice w ogrodzie
Facebook Messenger Twitter Mail

Ogród to wizytówka domu, dlatego warto o niego odpowiednio dbać. Ta przestrzeń powinna też zostać odpowiednio zaaranżowana, aby zachwycała swoim wyglądem. Przestrzeń zielona to nie tylko bogate rabaty czy sad pełen drzew owocowych. To także dodatki, które wpływają na całość kompozycji. Elementem, który sprawdzi się w niemal każdym ogrodzie, jest donica. Donice z kwiatami sprawdzą się na tarasie czy pomiędzy alejkami. Wybierając donice do ogrodu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. 

Aranżacja ogrodu wiąże się z wyborem określonej stylistyki. Można wprowadzić kompozycję nowoczesną lub wiejską, pełną różnych odmian kwiatów. W przestrzeni zielonej nie powinno zabraknąć ozdobnych dodatków, które uwypuklą wybrany styl. Jednym z nich są donice, które mogą zupełnie odmienić wygląd twojego ogrodu. Wśród wielu rodzajów znajdują się donice wykonane z drewna, betonu czy plastiku. Każda wersja charakteryzuje się innymi parametrami, a przede wszystkim estetyką. 

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając donice do ogrodu?

Stworzenie idealnej kompozycji to wbrew pozorom niełatwe zadanie. Pierwszą kwestią, której należy się przyjrzeć, jest wielkość donic. To bardzo ważny parametr, który pozwoli określić, gdzie będzie można umieścić daną donicę. Większe wersje sprawdzą się świetnie pośród rabat czy w sadach, nadając przestrzeni nowy charakter. Mniejsze można postawić na podłodze tarasu, a nawet na stoliku kawowym.

Wielkość kwiatów ma duże znaczenie także ze względu na rodzaj kwiatów, które w niej umieścisz. Niektóre gatunki roślin rozrastają się do imponujących wielkości, dlatego lepiej jest wybrać większą doniczkę, która pozwoli na odpowiedni wzrost sadzonki. Pamiętaj także o wymaganiach roślin – niektóre preferują miejsca zacienione, a inne dobrze rosną w pełnym słońcu.

Zwróć uwagę na odpowiednie przechowywanie donic po zakończonym sezonie. Niektóre gatunki roślin świetnie radzą sobie nawet podczas srogiej zimy. Niestety, nieco inaczej jest w przypadku pewnych rodzajów donic. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest schowanie donic ozdobnych w domku narzędziowym czy altanie na czas zimy. 

 

Z czego powinna być wykonana donica ogrodowa?

Dobór odpowiedniej donicy ogrodowej powinien bazować na wymiarach. W sprzedaży są modele o różnych kształtach – wersje wysokie lub spłaszczone o dużej średnicy, świetnie nadające się do tworzenia minikompozycji kwiatowych. Wśród wielu rodzajów donic ogrodowych można znaleźć wersje wykonane z przeróżnych materiałów. Najpopularniejszymi modelami są donice drewniane, charakteryzujące się klasycznym wyglądem, betonowe, świetnie nadające się do nowoczesnych stylizacji, czy plastikowe, które są uniwersalnym wyborem do każdego ogrodu.

Pierwszy typ, czyli donice drewniane, świetnie sprawdzą się w ogrodzie zaaranżowanym na styl angielski, a więc zgodny z nurtem wiejskim czy naturalistycznym. Taki dodatek skutecznie podkreśli całość aranżacji i będzie spójny z ogrodowymi altanami, pergolami czy drewnianymi ławkami. Donice drewniane mogą przybierać różne rozmiary, a także kształty. Malutkie doniczki wykonane z kantówek świetnie sprawdzą się na tarasach. Dobrym wyborem dla osób posiadających duże przestrzenie zielone będzie donica w formie skrzyni.

Można wyróżnić także donice plastikowe, które są najbardziej uniwersalnym wyborem. Świetnie sprawdzą się w ogrodzie o każdej stylistyce. Są jednak znacznie mniej wytrzymałe niż ich drewniane czy betonowe odpowiedniki. Donice wykonane z tworzywa sztucznego są lekkie i zachwycają mnogością form. Dostępna jest także szeroka paleta kolorystyczna różnych modeli doniczek plastikowych. 

 

Zainwestuj w donice ozdobne

Donice wykonane z betonu można zaliczyć do grupy dodatków ozdobnych. Taki rodzaj pojemnika na kwiaty charakteryzuje się świetną wytrzymałością na uszkodzenia. Niestraszna im sroga zima czy inne trudne warunki atmosferyczne. Donice betonowe są jednak ciężkie, a ich przeniesienie może być nie lada wyzwaniem. Taki typ dodatku ogrodowego świetnie sprawdzi się w przestrzeniach, w których utrzymana jest stylistyka nowoczesna. Beton charakteryzuje się surowością oraz przybiera wiele form geometrycznych. 

Najpopularniejszymi donicami betonowymi są wersje kwadratowe lub prostokątne. Świetnie sprawdzą się na podjazdach przydomowych, a także ustawione na tarasie. Są odporne na wilgoć i pozwalają na łatwe utrzymanie czystości. Donice tego rodzaju są popularne w przestrzeniach publicznych.

Mówiąc o donicach ozdobnych, warto zwrócić uwagę na wersje ceramiczne oraz metalowe. Te pierwsze będą idealne dla osób, które poszukują ozdobników pasujących do niemal każdej stylistyki ogrodowej. Podobnie jak wersje betonowe, modele ceramiczne są odporne na trudne warunki atmosferyczne. Mogą się jednak łatwo stłuc czy uszkodzić. Dlatego warto umieścić taką donicę w stałym miejscu, bez konieczności późniejszego przenoszenia. Modele metalowe to dobry wybór w przypadku ogrodów angielskich. Są one odporne na uszkodzenia, jednak przez działanie wilgoci podatne na korozję.

PODZIEL SIĘ: