Domek na drzewie – jak zbudować i urządzić?

Data dodania: 21.09.2021 | Katarzyna Kawalec
dzieci siedzące w domku na drzewie
Facebook Messenger Twitter Mail

Domek na drzewie dla dzieci sprawdzi się w ogrodzie przydomowym lub terenie leśnym. Należy budować go na wysokości do 3 metrów nad ziemią. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, musi więc być solidnie wykonany.

Domek na drzewie powinien służyć na lata. Ważna jest solidna konstrukcja. Najlepiej zacząć od zrobienia projektu. Jeśli będziesz mieć odpowiednią wiedzę teoretyczną, to możesz przystąpić do praktyki. Jeśli majsterkowanie jest dla ciebie zbyt skomplikowane, najlepiej poradź się eksperta.

 

Jak zrobić domek drewniany na drzewie?

Istotną sprawą jest wybór odpowiedniego drzewa. Doskonale sprawdzi się dąb, grab lub buk. Najlepiej, żeby miało rozłożyste gałęzie, gdyż wewnątrz będzie umieszczona konstrukcja domku. Drzewo powinno być wytrzymałe, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo.

Konstrukcję najlepiej wykonać z drewna sosnowego, gdyż jest solidne i trwałe. Materiał na budowę domku musi być dobrze zabezpieczony przed działaniem czynników atmosferycznych. 

Trzeba go zaimpregnować i gładko wykończyć.

Konstrukcja domku może częściowo (wsporniki) lub całościowo spoczywać na pniu drzewa. Drewniane słupy będą wspornikami dla konstrukcji. Będą one zagłębione w podłoże na głębokość 10 cm. Do przymocowania słupów przyda się żwir i mieszanka betonowa. Wystarczą cztery słupy.

Budowę rozpoczyna wykonanie konstrukcji szkieletowej. Do zbudowania ścian można wykorzystać cienkie deski, a do budowy podłogi ‒ grubsze. Wysokość domku należy dostosować do wzrostu dziecka. Domek ma służyć podczas słonecznej, ale też deszczowej pogody. W podłodze wykonujemy otwory, aby umożliwić odpływ wody podczas opadów deszczu ‒ dzięki temu woda nie będzie gromadzić się w domku.

Do prac będą potrzebne takie narzędzia, jak: gwoździe, wkręty, młotki stolarskie, wyrzynarka, szlifierka, wiertarka, piły szablaste, metalowe łączniki itp. Kiedy konstrukcja szkieletowa jest przytwierdzona do wsporników, można przystąpić do budowy ścian z desek. Następny etap to budowa dachu, do której można wykorzystać blachę falistą lub płyty bitumiczne. Dach może być dwuspadowy lub płaski. 

 

Jak zbudować domek na drzewie z palet?

Nowym trendem jest budowa domków dla dzieci z palet. Jest to materiał tańszy od drewna, a z jego użyciem można wykonać nawet bardziej zaawansowane projekty. Wszystko zależy od wyobraźni. Jedną z zalet domku z palet jest jego ekologiczność, ponieważ ponownie wykorzystuje się materiały, które nie spełniają już swoich pierwotnych funkcji. Są one nietoksyczne i przyjazne dla środowiska. Palety są bardzo wytrzymałe i mogą służyć przez wiele lat.

Najpopularniejsze są domki wykonane samodzielnie. Wykonanie domku z palet jest łatwiejsze niż wykonanie go z drewna. Trzeba jedynie połączyć palety. Można to zrobić za pomocą gwoździ lub wkrętów. Ta druga opcja jest lepsza, ponieważ mamy pewność, że konstrukcja jest stabilna i trwała.

Podczas budowy domku trzeba zachować bezpieczeństwo, np. używać ochronnych rękawic i okularów. Należy również dobrze wygładzić palety, aby nie było ostrych części. Najlepiej również je pomalować, dzięki czemu domek będzie pięknie wyglądał.

 

Jak zadbać o bezpieczeństwo korzystania z domku?

Ważne jest właściwe miejsce do budowy domku, a przede wszystkim umiejscowienie go z dala od oczka wodnego czy basenu. Należy pamiętać o dobrym oszlifowaniu drewnianych desek, aby dzieci podczas zabawy nie zraniły się drzazgami. Jeśli kupujesz gotowy projekt domku na drzewie od firmy, to powinieneś dostać certyfikat bezpieczeństwa. Teren poniżej domku można również przykryć piaskiem, który będzie amortyzował upadki. Podstawową zasadą jest wybranie odpowiedniego drzewa dostosowanego do wymiarów domku. Przy wymiarach 3 × 3 m drzewo powinno mieć średnicę minimum 30 cm. Należy pamiętać o solidnych barierkach lub balustradach.

 

Jakie są koszty inwestycji?

Na początku potrzebny jest projekt domku na drzewie. Jeśli będzie go wykonywać biuro projektowe, to cena będzie wyższa. Koszty zależą również od tego, kto będzie budować domek. Jeśli zlecisz tę pracę fachowcom, koszt będzie odpowiednio wyższy. Będziesz jednak mieć pewność, że domek został profesjonalnie wykonany. Na całkowity koszt wpływa również wielkość domku i rodzaj materiału, z którego został wykonany. Wiadomo, że droższy będzie domek z drewna niż z palet.

 

PODZIEL SIĘ: