Ogrody przydomowe – nowoczesne, wiejskie i naturalne

Data dodania: 02.09.2021 | Milena Daniel
kobieta i mężczyzna siedzą na podłodze tarasu i patrzą na ogród
Facebook Messenger Twitter Mail

 Idealny ogród to taki, który w pełni odpowiada wymaganiom, a przede wszystkim wpisuje się w gust i poczucie estetyki domowników. Obecnie najpopularniejsze są trzy wersje ogrodów – nowoczesne, naturalne i wiejskie. Każdy z nich charakteryzuje się zupełnie innymi cechami. Ogród nowoczesny będzie zupełnie inaczej wyglądał w otoczeniu minimalistycznym, podczas gdy wersje wiejskie obfitują w pewnego rodzaju „bałagan” i burzę kwiatów. 

Stworzenie idealnego ogrodu przydomowego, który będzie zachwycał swoim wyglądem, nie jest łatwym zadaniem. Wszystko zależy od gustu oraz posiadanej przestrzeni. Ogród powinien odzwierciedlać stylistykę i tym samym pasować do domu. Jeśli posiadasz dom w innowacyjnej architekturze, świetnym rozwiązaniem będzie stworzenie minimalistycznego ogrodu nowoczesnego. Jeśli zaś kochasz naturę i wszystko, co z nią związane, a w dodatku nie boisz się lekkiego „bałaganu”, strzałem w dziesiątkę będzie stworzenie ogrodu wiejskiego lub naturalnego. 

 

Czym charakteryzują się ogrody nowoczesne?

Stworzenie ogrodu w idealnym stylu to wbrew pozorom niełatwe zadanie. Jeśli jednak masz pomysł na zagospodarowanie przestrzeni przydomowej, będzie o wiele łatwiej. Ogród nowoczesny to jedna z propozycji na urządzenie tej przestrzeni. Będzie świetnie wyglądał w otoczeniu innowacyjnych domów i pomieszczeń gospodarczych. Nowoczesna odsłona ogrodu będzie harmonizować z domem, który cechuje się minimalizmem. 

Czym charakteryzuje się ogród nowoczesny? Przede wszystkim dominuje w nim geometria, ład i porządek. Taki ogród jest prowadzony w estetyczny sposób. Całość jest niezwykle harmonijna i wykorzystuje wszystkie innowacyjne rozwiązania dekoratorskie. W takim ogrodzie nie możemy pozwolić sobie na chwilowe zaniedbanie. 

W tego typu przestrzeni nie może zabraknąć mebli i elementów architektury ogrodowej. Świetnie sprawdzają się specjalne drewniane podesty, równo ułożone ścieżki i chodniki. W ogrodach w stylu nowoczesnym mogą pojawić się również zaskakujące elementy dekoracyjne – betonowe ścianki, a nawet innowacyjne rzeźby. W takim ogrodzie z jednej strony dominuje przepych, z drugiej jednak otacza go charakterystyczny minimalizm.

 

Jak stworzyć ogród naturalistyczny? 

Ogród w stylu naturalistycznym to świetna propozycja dla osób, które uwielbiają otaczać się naturą. Taka przestrzeń jest idealna do odpoczynku. Ogród zaaranżowany w tej stylistyce pozostawia dużą dowolność. Ideą ogrodu naturalnego jest bliskość z naturą, tak więc kompozycja i dobranie odpowiednich nasadzeń są zupełnie dowolne. Projekt powinien jak najbardziej odpowiadać twoim wymaganiom. Choć w tego typu ogrodzie może panować pewien „bałagan”, nie jest to cecha negatywna, a wręcz przeciwnie. Ogród naturalny to taki, w którym wszelkie zmiany są wykonywane naprawdę rzadko.

Tworząc ogród naturalistyczny, pamiętaj o tym, że projektujesz przestrzeń na lata. Ten styl mocno wiąże się z dewizą bycia blisko z naturą. Co ciekawe, wielu ogrodników uwypukla kilka charakterystycznych zasad budowania ogrodu naturalnego, które mogą okazać się przydatnymi drogowskazami. Pierwszą kwestią jest zaopatrzenie się w dużą ilość roślin. Tworząc ogród naturalistyczny, powinieneś zadbać o więcej nasadzeń niż trawnika. Co więcej, w odróżnieniu od ogrodów nowoczesnych, wersję naturalną charakteryzują miękkie, nieregularne kształty oraz brak symetrii. Natura nie jest idealna, jednak tworzy pewien zarys i oryginalny „bałagan”.

Jeśli chcesz stworzyć ścieżki czy chodniki w swoim ogrodzie, nie powinny one się wyróżniać na tle całej kompozycji. Nie powinieneś więc używać kostki brukowej czy innowacyjnych rozwiązań dekoratorskich. Strzałem w dziesiątkę będzie ścieżka wykonana z naturalnego kamienia, a także wersje żwirowe. W ogrodzie naturalnym nie powinno znajdować się wiele dekoracji, a tym bardziej nowoczesnych rzeźb czy ścianek betonowych. W przestrzeni naturalistycznej lepiej spiszą się kamienne poidełka dla ptaków, pnie ściętych drzew czy inne dodatki ściśle związane z naturą. Warto też wspomnieć o przestrzeni do relaksu. W ogrodzie naturalistycznym powinny dominować elementy architektoniczne wykonane z drewna. Dobrym rozwiązaniem będą też meble rattanowe.

 

Unikatowe ogrody rustykalne

Ogród utrzymany w stylu wiejskim swoją formą przypomina nieco wersje naturalistyczne. Przestrzeń rustykalna również charakteryzuje się silnymi powiązaniami z naturą, a także dużą liczbą nasadzeń. Podobnie jak w przypadku ogrodów naturalnych, w wiejskich także znajdziemy pewnego rodzaju nieład, który jednak tworzy unikalny klimat całej przestrzeni. Jedną z głównych zasad, którą należy się kierować w budowaniu ogrodu wiejskiego, jest duża ilość roślin. Świetnie sprawdzą się nieco nieregularne trawniki czy niewielkie, wijące się ścieżki.

Najważniejsze w ogrodach wiejskich są rośliny. To one tworzą kompozycję i pozwalają na uzyskanie satysfakcjonującego efektu. Przygotowując się do stworzenia ogrodu w stylu wiejskim, powinniśmy zaopatrzyć się w idealne rośliny – odpowiednie do klimatu oraz nie bardzo wymagające. Świetnie sprawdzą się więc rodzime drzewka, czyli jabłonie, grusze czy śliwy, ale także krzewy, rośliny sezonowe, zimozielone i byliny, a nawet zioła i warzywa. Kompozycja wiejska charakteryzuje się różnorodnością. Ogród powinien zachwycać swoją kolorystyką, a poszczególne grupy nasadzeń powinny układać się w wielobarwne plamy.

W ogrodzie wiejskim mogą pojawić się także elementy architektury ogrodowej oraz meble. Dekoracje nie powinny jednak być zbyt nowoczesne – dobrym rozwiązaniem będą dodatki naturalne, takie jak korzenie czy pnie ściętych drzew. Podobnie jak w przypadku ogrodów naturalistycznych, mogą się tu znaleźć kamienne poidła dla ptaków. Warto wprowadzić do swojej przestrzeni strefę relaksu, w której będą obecne meble wykonane z wikliny. Aby nieco bardziej przyozdobić przestrzeń ogrodu, możesz wprowadzić do niego drewniane pergole, płoty czy altany.

 

PODZIEL SIĘ: