Palisada ogrodowa – betonowa, plastikowa i drewniana

Data dodania: 02.09.2021 | Katarzyna Kawalec
grafitowa palisada ogrodowa
Facebook Messenger Twitter Mail

Palisady ogrodowe pomagają wyodrębnić strefy ogrodu, dzieląc zielony teren na części. Są niezwykle funkcjonalne i jednocześnie podnoszą walory estetyczne ogrodu. Ze względu na duży wybór można je dopasować do każdego założenia ogrodowego. Dzięki nim ogród nabierze charakteru, będzie uporządkowany i atrakcyjny wizualnie.

Palisady do ogrodu są elementem małej architektury ogrodowej. Przy wyborze rodzaju palisady kieruj się tym, jaką funkcję mają pełnić. Przed zakupem zapoznaj się z radami fachowców. Dopiero duża wiedza na ten temat pozwoli na optymalny wybór palisad ogrodowych do twojego zielonego zakątka. 

 

Czym jest palisada ogrodowa?

Palisada ogrodowa jest elementem małej architektury. Jej zadaniem jest umacnianie skarp i rabat. Obecnie jest duży wybór palisad do ogrodu i nie musisz się ograniczać. Wystarczy dobry pomysł i możesz skupić się na stworzeniu wymarzonego zielonego zakątka. Palisady służą również do umacniania tarasów, zabezpieczenia schodów ogrodowych, poziomowania terenu (zróżnicowanie ogrodu). Jak widać, mają wiele zastosowań. Wszystko zależy od twojej wyobraźni. Oryginalne wykorzystanie palisad czasami podnosi efekt wizualny. Zapoznaj się z szerokim asortymentem palisad ogrodowych i wybierz kolor i fakturę. Najlepiej, żeby każda decyzja była przemyślana, aby uniknąć chaosu w ogrodzie. Odrobina wiedzy na ten temat i dobry gust mają kolosalne znaczenie w tej inwestycji.

 

Jakie są rodzaje palisad ogrodowych?

Palisady dzieli się ze względu na materiał, z którego zostały zbudowane.

  • Palisady drewniane – są często stosowane w ogrodach, gdyż drewno wygląda naturalnie. Najczęściej wykorzystywane jest drewno iglaste. Palisady mają kształt palików o różnej średnicy i długości. Należy pamiętać o impregnacji drewna, ponieważ w kontakcie z ziemią może butwieć. Zaletą jest to, że można malować je na różne kolory. Jeśli będziesz budować za pomocą pojedynczych palików, to możesz uzyskać najbardziej wyszukaną formę.
  • Palisady betonowe – cechuje je wyjątkowa wytrzymałość. Producenci oferują szeroki wybór tych elementów małej architektury. Można nawet trafić na palisady o imitacji naturalnego kamienia. Są dostępne różne kolory i kształty. Ponadto ten rodzaj palisady ogrodowej ma zastosowanie w wykończeniu chodników, murków oraz stopni schodów.
  • Palisady z kamienia – są bardzo trwałe, co pozwala na użycie ich do wzmocnienia np. skarp oraz wykonania murków oporowych. Osadzone w ziemi mogą wytrzymać duży napór, szczególnie że największe elementy mogą mieć nawet 100 cm długości. Palisady kamienne najczęściej wykonuje się z twardych skał, np. granitu, bazaltu. Jedynym minusem jest ich cena, ponieważ materiał kamienny jest dosyć drogi. 
  • Palisady plastikowe – palisady z tworzyw sztucznych wyróżnia najniższa cena spośród pozostałych rodzajów palisad. Palisada ogrodowa z plastiku występuje na rynku w formie palika lub może być łączona za pomocą systemu „klik”. Jej wadą jest niska odporność na działanie czynników fizycznych . Nie ma tak szerokiego zastosowania co pozostałe rodzaje palisad ogrodowych.

 

Jak montować palisady ogrodowe?

Montaż palisad wbrew pozorom nie jest bardzo skomplikowany. Ważny jest wybór miejsca, które powinno być płaskie i równoległe do utwardzanej powierzchni. Jeśli planujesz umieścić palisadę na dosyć mokrej ziemi, to musisz pamiętać o wcześniejszym drenażu. Dzięki temu zapobiegniesz gromadzeniu się wody.

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku palisad z betonu oraz palisad z kamienia naturalnego będzie zamontowanie ich za pomocą fundamentu. Dzięki temu zyskasz pewność, że palisady wytrzymają duże obciążenie. Daną palisadę będzie cechować duża żywotność i odpowiednia statyczność. Musisz utwardzić podłoże żwirem. Jeśli na te elementy będzie działał duży nacisk, to najlepiej zagłębić je w ziemi na nie mniej niż 40% długości.

Musisz pamiętać o wbijaniu palików pionowo, ponieważ ma to znaczenie praktyczne. Wbite krzywo będą nie tylko wyglądały nieestetycznie, ale również nie będą spełniały praktycznie swojej funkcji. Pozostałe rodzaje palisad możesz umieścić bezpośrednio w podłożu.

Jeśli wybierzesz palisady dłuższe niż 60 cm, to najlepiej montować je pojedynczo i zachować odpowiednią odległość między palisadami. Im większa jest wysokość palisady, tym większy musi być fundament, czyli głębokość wbudowania palisady.

PODZIEL SIĘ: