Projektant ogrodów – architekt. Jakie świadczy usługi?

Data dodania: 28.09.2021 | Martyna Pęksa
lampa i rośliny w ogrodzie
Facebook Messenger Twitter Mail

Nieodzownym elementem większości domów jest ogród. Wiele osób zastanawia się, czy wykonać projekt samodzielnie, czy może skorzystać z usług architekta krajobrazu. Ciężko jest określić, które rozwiązanie będzie lepsze i na jaką firmę się zdecydować.

Jeżeli zależy ci na pięknym, funkcjonalnym i przede wszystkim dobrze wykonanym projekcie ogrodu, zatrudnij architekta krajobrazu, który zaproponuje najlepsze rozwiązanie, dopasowane do twoich oczekiwań.

 

Co zyskujesz, zatrudniając projektanta ogrodów?

Wiele osób marzy o pięknym ogrodzie, który przyciągnie uwagę i wzbudzi zainteresowanie innych osób. Stworzenie niepowtarzalnego ogrodu wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego warto zainwestować w usługi architekta ogrodów, który zajmie się projektowaniem i urządzaniem terenu.

Decydując się na współpracę z doświadczonym architektem, zyskasz przede wszystkim wykształconego specjalistę, który ma ogromną wiedzę na temat funkcjonalności i sposobu projektowania ogrodów. Architekci ogrodów są na bieżąco z nowościami i mogą zaproponować wiele ciekawych rozwiązań stosowanych w różnych typach ogrodów. Jeżeli nie znasz się na doborze roślin, oni zrobią to za ciebie. Pomogą wybrać odpowiednie rośliny, aby prezentowały się pięknie o każdej porze roku i były dopasowane do warunków panujących w ogrodzie. Dodatkowo udzielą praktycznych wskazówek, jak dbać o rośliny w sezonie letnim i jak przygotować je do zimy. Projektanci ogrodu są w stanie doskonale określić potrzeby właścicieli i stworzyć spójną oraz funkcjonalną przestrzeń.

Ogród to nie tylko roślinność, dlatego architekci ogrodów dbają również o oświetlenie, aby wymarzona przestrzeń cieszyła oczy po zmroku i przede wszystkim była bezpieczna. Nie można zapomnieć również o systemie nawadniania, dzięki któremu nie będzie trzeba się martwić o codzienne podlewanie roślin. Specjaliści pomogą również w doborze małej architektury, takiej jak altanki, pergole, nawierzchnie czy zbiorniki wodne. Doświadczeni projektanci nie skupiają się tylko na roślinności, ale projektują ogród w taki sposób, aby współgrał z otoczeniem i architekturą budynku.

Przeczytaj także: Nawadnianie ogrodu – jak zaprojektować i wykonać?

Jakie usługi są świadczone przez architektów ogrodów ?

Wykwalifikowani projektanci ogrodów są w stanie sprostać wymaganiom klientów od projektu po realizację. W ofercie świadczonych usług można znaleźć:

  • kompleksowe projektowanie ogrodów, nasadzeń roślin i trawników (rzut z wymiarowaniem, projekt zieleni, kosztorys);
  • aranżowanie balkonów i tarasów;
  • projektowanie oświetlenia i systemu nawadniania;
  • projektowanie nawierzchni, małej architektury i zbiorników wodnych.

 

Większość firm oprócz projektu ogrodu oferuje również jego realizację. Dodatkowo świadczy usługi pielęgnacyjne roślin i całoroczną pomoc w utrzymaniu ogrodów.

 

Ile kosztuje projekt ogrodu?

Projekt ogrodu często kojarzy się z niepotrzebnym wydatkiem, wobec czego wiele osób próbuje wykonać go samodzielnie. W takim przypadku często zaniedbuje się funkcjonalność i prawidłowy dobór roślin. Dzięki wsparciu architekta można uniknąć niepotrzebnych błędów w zagospodarowaniu przestrzeni wokół domu.

Cena projektu uzależniona jest od bardzo wielu czynników i trudno jest określić sztywne ramy cenowe. Każdy ogród jest inny i klienci mają różnorodne oczekiwania. Najczęściej brane są pod uwagę takie wytyczne jak: wielkość ogrodu (cena określana jest w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni ogrodu), lokalizacja, ukształtowanie terenu, rodzaj gruntu, ilość istniejącej roślinności, styl planowanego ogrodu, elementy małej architektury, zbiorników wodnych czy zamówienie wizualizacji 3D. Im projekt jest bardziej wymagający i pracochłonny, tym wyższa będzie jego cena. Przy standardowym projekcie ogrodu przydomowego o wielkości do 500 m2 koszt projektu wyniesie około 800–2000 zł. W przypadku większego metrażu (do 1000 m2) cena będzie oscylowała w granicach 1500–3500 zł. Natomiast przy projektach liczących ponad 1000 m2 ceny zaczynają się od 3500 zł wzwyż. Trudno jest określić górną granicę ‒ w przypadku bardzo skomplikowanych i dużych ogrodów cena może wynieść nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. W przypadku projektu tarasu cena wyniesie około 500–1500 zł. Propozycje cenowe mogą być bardzo różne, dlatego warto zapytać o wycenę kilku projektantów i po jej otrzymaniu sprawdź, jakie usługi wchodzą w skład proponowanej ceny. Następnie wybierz tą, która w 100% spełni Twoje oczekiwania.

 

Czy możesz liczyć na projekt gratis?

Wiele firm kusi klientów, oferując im bezpłatne wykonanie projektu. Nie jest to do końca prawda. W takiej sytuacji zazwyczaj koszt projektu zostaje doliczony do prac wykonawczych. Staranny i rzetelny projekt wymaga wiele pracy, dlatego warto zainwestować w dobrego specjalistę, aby cieszyć się pięknym ogrodem przez długie lata.

PODZIEL SIĘ: