Jak zrobić schody w ogrodzie? Z kamienia, cegły czy bali?

Data dodania: 28.09.2021 | Milena Daniel
szare schody z kamienia
Facebook Messenger Twitter Mail

Ogród jest miejscem, które poza wielością nasadzeń powinien zachwycać swoją innowacyjnością i dekoracyjnością. W takiej przestrzeni nie powinno zabraknąć pięknych dodatków, ale także funkcjonalnych rozwiązań, które skutecznie ułatwią poruszanie się po zielonej przestrzeni. Jednym z nich są schody ogrodowe, które pozwalają na dobrą komunikację po działce, na której występują duże różnice poziomów. 

Ogród jest wizytówką, która przyciąga wzrok nieznajomych, dlatego warto o niego szczególnie zadbać. Każdy segment działki powinien być uporządkowany i stworzony w odpowiedniej stylistyce. Powinny się w nim znaleźć się nie tylko piękne nasadzenia czy pachnące kwiaty, ale także dodatki o znaczeniu funkcjonalnym. Na trudnych działkach, które charakteryzują się różnicami poziomów, istotnym elementem przestrzeni będą schody. Można je wykonać z różnych materiałów – kamienia, cegły, bali i wielu innych. 

 

Schody w ogrodzie ‒ zasady, o których warto pamiętać 

Schody ogrodowe to jeden z dodatkowych elementów kompozycyjnych, które mogą pojawić się w przestrzeni ogrodowej. Obowiązkowo powinny się pojawić na  działkach z dużymi różnicami poziomów. Schodki ogrodowe pozwolą na stworzenie świetnego ciągu komunikacyjnego, który znacząco ułatwi poruszanie się po ogrodzie. Można je połączyć z istniejącymi segmentami alejki lub stworzyć zupełnie nową aranżację. 

Stworzenie aranżacji w postaci schodów ogrodowych powinno być odpowiednio zaplanowane. Warto stworzyć projekt odręczny lub wykonany w odpowiednim programie graficznym. Pamiętaj o wykonaniu odpowiednich pomiarów, które unaocznią ilość wymaganego materiału oraz dodatków. Stopnie schodowe powinny być odpowiednio osadzone w podłożu – tak, aby charakteryzowały się jak największą stabilnością. Dzięki temu będą służyły przez wiele lat. 

Tworząc kompozycję w ogrodzie, pamiętaj o kilku istotnych zasadach. Po wykonaniu projektu powinieneś zmierzyć, jakiej szerokości schody możesz umieścić w swojej przestrzeni ogrodowej. Warto pamiętać, aby stopnie nie były węższe niż ok. 30 cm. Dzięki temu będą bezpieczne. Warto wspomnieć także o wysokości schodków. Idealne będą takie, które mają do 15 cm wysokości ‒ wyższe mogą okazać się zbyt strome i niewygodne w użytkowaniu. 

 

Z czego powinny być wykonane schody ogrodowe?

Schodki ogrodowe mogą być wykonane z przeróżnych materiałów. Na rynku są dostępne różne rodzaje stopni schodowych, które z pewnością przydadzą się do stworzenia kompozycji w przestrzeni otwartej. Jednymi z popularniejszych wersji są schody drewniane, które charakteryzują się największą naturalnością. Świetnie sprawdzą się w ogrodach wiejskich czy naturalistycznych oraz wszędzie tam, gdzie kładzie się nacisk na wykorzystanie materiałów pochodzących z przyrody. 

Wersje wykonane z kamienia to propozycja klasycznego rozwiązania, które świetnie się sprawdzi w niemal każdym ogrodzie. Będą się dobrze komponowały w przestrzeni urządzonej w stylu angielskim, ale także japońskim czy włoskim. Kamień jest bardzo wytrzymałym materiałem, a konstrukcje z niego wykonane zachwycają swoją estetyką. Wśród wielu rodzajów kamieni można znaleźć schody wykonane z piaskowca czy granitu. Ten pierwszy materiał jest nieodporny na wilgoć, dlatego należy go zaimpregnować. Drugi charakteryzuje się wysoką ceną, jednak wygląda świetnie w nowoczesnych aranżacjach. 

Na rynku dostępne są także schody z cegły oraz kostki brukowej. Te pierwsze będą pasowały do określonych stylów, na przykład w aranżacjach wiejskich. Cegła klinkierowa jest wytrzymałym materiałem, podobnie jak kostka brukowa. Bez względu na to, jaki rodzaj materiału wybierzesz, schody muszą zostać zbudowane zgodnie z zasadami brukarskimi. Aby konstrukcja była jak najbardziej stabilna, całość musi być odpowiednio osadzona.

 

Trendy w architekturze ogrodowej

W ogrodach można wyróżnić charakterystyczne trendy, zwłaszcza jeśli mowa o takich dodatkach, jak stopnie schodowe czy segmenty ścieżki. Kamień, drewno czy cegła to tylko niektóre ze sposobów na stworzenie unikalnej aranżacji w przestrzeni przydomowej. Wybór idealnego materiału, z którego powstaną schody, jest istotny zwłaszcza wtedy, gdy chcesz stworzyć spójny i harmonijny styl. 

Można wyróżnić kilka trendów w zakresie schodów umieszczanych w ogrodach. Są one podzielone głównie ze względu materiał wykonania, ale także stylistykę i ogólny wygląd. Oprócz omówionych wcześniej propozycji znajdziemy wśród nich wersje wykonane z:

  • metalu,
  • żwiru,
  • palików drewnianych,
  • bazaltu. 

 

Budowa schodów ogrodowych to inwestycja, które może kosztować od kilkuset to nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od wielkości obszaru, jaki trzeba zabudować, a przede wszystkim od wybranego materiału. Proste schody, które nie mają wielu stopni, mogą kosztować nawet 400 zł. Nie powinieneś jednak oszczędzać na tym elemencie architektonicznym swojej przestrzeni ogrodowej. Schody przede wszystkim powinny być wykonane w odpowiedni sposób, zgodnie z zasadami brukarskimi.

PODZIEL SIĘ: