Budowa

Prace ziemne

W poszukiwaniach odpowiedniej działki pod budowę domu czasem musimy pójść na kompromis – wymarzona parcela, choć tania, położona w dobrej lokalizacji, może mieć jednak spore nierówności i trzeba przeprowadzić niwelację terenu, zanim rozpoczniemy prace budowlane.
Wykop wykonuje się je po wytyczeniu obrysu budynku przez geodetę. Jego głębokość zależy od tego, jak głęboko posadowiony ma być budynek i czy będzie podpiwniczony.
Zobacz więcej

Fundamenty

Do wykopu z ułożonym uzbrojeniem wlewa się mieszankę betonową. Robi się to bezpośrednio z leja betonomieszarki lub korzystając z pompy do betonu. W trakcie betonowania mieszanka musi zostać odpowietrzona, co pozwala uzyskać prawidłową strukturę betonu i zapewnia dokładne wypełnienie wszelkich szczelin betonem. Stosuje się do tego specjalny wibrator buławowy. Po wypełnieniu wykopu mieszanką betonową należy przeprowadzić sztangowanie, czyli „ubijanie” górnej powierzchni ławy betonowej, dające równą powierzchnię betonu.
Zobacz więcej

Ściany i stropy

Do budowy ścian zewnętrznych wykorzystuje się elementy ceramiczne, z betonu komórkowego, keramzytobetonu czy silikatów. Ściany zewnętrzne muruje się jako jedno-, dwu- lub trójwarstwowe. W przypadku ścian warstwowych mur nośny ociepla się styropianem albo wełną. Dobór odpowiedniej grubości elementów ściennych i ewentualnego ich ocieplenia to zadanie dla projektanta. Ściany wewnętrzne to ściany nośne i ściany działowe. Wewnętrzne ściany nośne buduje się z tego samego rodzaju materiałów, co ściany zewnętrzne, czyli z ceramiki, betonu komórkowego, keramzytobetonu czy silikatów.
Strop to pozioma przegroda, która dzieli poszczególne kondygnacje. Jego głównym zadaniem jest przenoszenie ciężaru własnego wraz z wykończeniem podłogi i ścian działowych oraz obciążeń użytkowych od mieszkańców i wyposażenia wnętrz. W domach jednorodzinnych najczęściej wykonuje się stropy gęstożebrowe lub żelbetowe. Wraz z betonowaniem stropu betonuje się wieńce ułożone na ścianach nośnych.
Zobacz więcej

Korzyści Murowane

Dach i rynny

Dach to skomplikowana konstrukcja zbudowana z wielu elementów. Po wykonaniu więźby dachowej na krokwiach układa się wstępne krycie, zazwyczaj z membrany dachowej zamocowanej kontrłatami do krokwi. Prostopadle do krokwi, w odpowiednim do rodzaju pokrycia rozstawie, mocuje się łaty, na których będzie ułożone pokrycie. Podczas układania pokrycia dachowego mocuje się też rynny.
Zobacz więcej

Inne etapy