Stopnie schodowe – drewniane, betonowe i metalowe

Data dodania: 21.09.2021 | Milena Daniel
schody wejściowe z kamienia
Facebook Messenger Twitter Mail

Schody przed domem to jeden z istotniejszych elementów architektury w przestrzeni otwartej. Wiele osób, projektując otoczenie swojego domu, tworzy wejścia z dwoma lub trzema stopniami. Tworzy to klasyczną aranżację i pozwala na uzyskanie estetycznego efektu. Stopnie schodowe często spotyka się również w ogrodach – zwłaszcza gdy teren jest położony na różnych poziomach. Spotykane są schody drewniane, betonowe, a nawet metalowe. 

Schody to jeden z ważniejszych elementów architektonicznych w przestrzeni przydomowej. Często buduje się je, aby usprawnić komunikację. Taki dodatek jest także świetnym zaakcentowaniem danego stylu oraz detalem wpływającym na spójność danej aranżacji. Wybierając idealne stopnie schodowe, powinieneś zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych kwestii. Wśród wielu rodzajów znajdziesz wersje wykonane z drewna, betonu czy metalu. Każdy z typów charakteryzuje się zupełnie innym wyglądem, a także trwałością i wytrzymałością na niesprzyjające warunki pogodowe. 

 

Jakie powinny być schody zewnętrzne?

Stopnie schodowe to elementy, które wykorzystuje się do tworzenia systemów schodowych. Wśród ofert można znaleźć wiele różnych elementów wykończeniowych wykonanych z betonu, drewna czy metalu. Wybór idealnego rodzaju schodów przydomowych zależy od Twoich preferencji oraz wymogów. W budowie schodów zewnętrznych jedynym ograniczeniem jest Twoja kreatywność. Oczywiście, systemy schodowe wymagają także odpowiedniego zbudowania od strony technicznej – tak, aby były wytrzymałe i służyły przez wiele lat. Idealne schody muszą odpowiadać miejscu, w którym będą ulokowane. Jeśli chcesz zbudować wejście do domu, warto wziąć pod uwagę budowę systemu dwu- lub trójschodkowego, który świetnie wpisze się w styl domu i przestrzeni ogrodowej. 

Jeśli poszukujesz schodów, które chcesz ulokować przy drzwiach wejściowych czy tarasie, powinny one charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością. Świetną propozycją będą wersje betonowe, a także te wykonane z metalu. Te drugie nie będą jednak pasować do wszystkich stylów architektonicznych. Nieco bardziej uniwersalnym i niezwykle minimalistycznym rozwiązaniem będą schody betonowe. Warto wziąć pod uwagę wymiary schodów – dość popularne są na przykład schody wąskie, które mają jedynie zaakcentować wejście do domu. Jeśli chodzi o taras, wielu gospodarzy decyduje się na otoczenie go stopniami schodowymi. 

 

Stopnie drewniane, czyli idealna aranżacja ogrodowa

Stworzenie aranżacji z wykorzystaniem stopni schodowych w ogrodzie wymaga dobrania odpowiednich materiałów. Wszystko zależy od tego, jaki typ ogrodu posiadasz lub chcesz zaaranżować. Coraz częściej w ogrodach pojawiają się stopnie schodowe wykonane z drewna. To świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy na zachowaniu rustykalnego lub wiejskiego klimatu ogrodu. 

Stopnie drewniane są świetnym materiałem budulcowym w ogrodach. Pozwalają na stworzenie charakterystycznych ścieżek, które będą pięknie wyglądały na tle kolorowych krzewów i kwiatów. Drewniane stopnie pozwalają na tworzenie wielopoziomowych konstrukcji. To idealne rozwiązanie dla osób, które posiadają ogrody o różnorodnym ułożeniu i poziomach. 

Aranżacje ogrodowe z wykorzystaniem stopni drewnianych można umieścić niemal w każdym rodzaju podłoża. Istotne jest jednak odpowiednie zabezpieczenie drewna, czyli jego zaimpregnowanie. Dzięki temu stopnie schodowe będą trwałe i posłużą przez długi czas. Co więcej, schody w ogrodzie tworzą niepowtarzalne kompozycje – świetnie wyglądają zwłaszcza w przypadku wzniesień. To szczególnie polecana propozycja dla posiadaczy trudnych terenów – można stworzyć aranżację w postaci nieregularnych alejek, które zostaną zaakcentowane pojedynczymi lub podwójnymi stopniami schodowymi. 

 

Schody betonowe i metalowe o dużej trwałości

Idealną propozycją dla osób, które poszukują materiału o dużej wytrzymałości, są stopnie schodowe wykonane z betonu. Dostępne są stopnie o różnym kształcie, szerokości oraz wysokości. To dobre rozwiązanie nie tylko w przypadku wejść do domu czy tarasów, ale także ogrodów. 

Betonowe schodki ulokowane w nowoczesnym ogrodzie będą tworzyły spójną i harmonijną kompozycję. Schodki betonowe to synonim wytrzymałości. Wytrzymają nawet najtrudniejsze warunki pogodowe. 

Bez względu na to, czy umieścisz stopnie betonowe przy wejściu do domu, czy w przestrzeni ogrodu, powinieneś dobrać odpowiednie materiały. W przestrzeni ogrodowej możesz postawić na kreatywność – świetną propozycji unikatowej aranżacji mogą być na przykład stopnie betonowe w otoczeniu kamieni ciosanych. Zarówno schody drewniane, jak i betonowe czy metalowe można obsadzić niskimi roślinami i krzewami, które będą świetnie współgrały ze stopniami.

 

Przeczytaj także: Jak i z czego zrobić daszek nad wejściem?

PODZIEL SIĘ: