Nawadnianie ogrodu – jak zaprojektować i wykonać?

Data dodania: 02.09.2021 | Martyna Pęksa
ogród z klombem i ścieżką
Facebook Messenger Twitter Mail

System nawadniania ogrodu jest dużym udogodnieniem w pielęgnacji roślin. Ręczne podlewanie jest czasochłonne, dlatego warto zastanowić się nad automatycznym systemem nawadniania. Na co warto zwrócić uwagę przy projektowaniu systemu nawodnienia ogrodu?

Odpowiednie nawodnienie ogrodu jest jednym z najważniejszych czynników, o których powinieneś pamiętać przy zakładaniu ogrodu. Wykonanie projektu nawadniania nie jest trudne i możesz je wykonać samodzielnie. Prawidłowo dobrany system nawadniania sprawi, że twoje rośliny będą w dobrej kondycji przez cały rok.

Przeczytaj także: Ogrody przydomowe – nowoczesne, wiejskie i naturalne.

System automatycznego nawadniania ‒ jakie są zalety?

Dzięki automatycznym systemom nawadniania ogrodu podlewanie może stać się jeszcze prostsze. W zależności od potrzeb możesz wybrać różne systemy przeznaczone do podlewania trawnika, zraszania rabat, żywopłotów czy roślin na balkonie i tarasie.

  • Najważniejszą korzyścią wynikającą z zastosowania automatycznego systemu nawadniania jest oszczędność czasu, który można poświęcić na inne czynności pielęgnacyjne w ogrodzie.
  • Równie istotną kwestią jest znaczne zmniejszenie wydatków na wodę. Zaprogramowanie zraszaczy pozwala na dostarczenie roślinom takiej ilości wody, jakiej potrzebują.
  • System nie zaburza estetyki otaczającego krajobrazu i nie przeszkadza w użytkowaniu ogrodu. Linie kroplujące są ukryte w roślinności, a zraszacze wynurzalne pojawiają się tylko na czas podlewania.
  • Dzięki sterownikom automatyczny system nawadniania działa bezobsługowo.
  • Częstotliwość podlewania można dopasować do wymagań poszczególnych roślin.
  • System automatycznego nawadniania to inwestycja na lata, wymagająca jedynie wymiany baterii znajdujących się w sterownikach.

 

Pomimo wielu zalet automatycznego systemu nawadniania ogrodu można wskazać też kilka wad. Przy projektowaniu i budowie instalacji musisz liczyć się z dość wysokim kosztem początkowym. Cena materiału i robocizny wynosi około 15‒30 zł za metr kwadratowy. Jest to uzależnione od powierzchni ogrodu, ukształtowania terenu czy dostępu do sieci wodnej i elektrycznej w celu podłączenia sterowników. Można jednak śmiało stwierdzić, że jest to opłacalna inwestycja, która zapewni estetyczny wygląd ogrodu przez cały rok.

 

Jaki wybrać typ zraszaczy do nawadniania ogrodu?

W jaki sposób dokonać właściwego wyboru zraszacza? Przede wszystkim należy przeanalizować właściwości terenu, który ma być nawadniany. Istotną kwestią jest powierzchnia trawnika, ukształtowanie terenu, rodzaj roślinności i jej wymagania. Dlatego nie należy łączyć ze sobą w jednej sekcji ogrodu różnych typów zraszaczy. Jakie rodzaje zraszaczy są dostępne?

  • Zraszacze statyczne ‒ zakres ich działania może być regulowany, jednak nie mają ruchomej głowicy. Znakomicie radzą sobie na mniejszych powierzchniach, o zasięgu 2‒5 m. Sprawdzą się przy nawadnianiu rabat czy krzewów;
  • Zraszacze wynurzalne ‒ montuje się je na równi z powierzchnią terenu, a część wynurzalna wysuwa się ponad powierzchnię ziemi. Po podlaniu chowają się, nie stwarzając problemu przy koszeniu trawy. Mają duży zasięg i są w stanie nawodnić rozległy obszar zieleni. Najbardziej nadają się do nawadniania dużych trawników i muraw sportowych.
  • Linie kroplujące ‒ zapewniają równomierne nawodnienie, przez co są często stosowane w rolnictwie. Dzięki nim woda jest precyzyjnie dawkowana wprost do strefy korzeniowej i zużywają znacznie mniej wody niż tradycyjne zraszacze.

 

Projektowanie i wykonanie sieci nawadniania ‒ zasady

Jeżeli zastanawiasz się nad założeniem automatycznego systemu nawadniania, powinieneś pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  1. Podstawą do zaprojektowania instalacji nawadniającej jest sporządzenie planu ogrodu z uwzględnieniem granic działki i zaznaczeniem terenu do nawadniania. Należy ustalić, które powierzchnie mają zostać nawodnione, tak aby żaden fragment ogrodu nie pozostał suchy. Następnie warto zapoznać się z parametrami wybranych urządzeń i wyznaczyć zasięg działania zraszaczy.
  2. Kolejnym krokiem jest zaplanowanie rozmieszczenia zraszaczy, które rozprowadzają równomierną ilość wody jedynie do 60% swojego zasięgu. Zatem optymalny rozstaw głowic to 50% tej długości.
  3. Projektując instalację nawadniającą, zwróć uwagę na odległość zraszaczy od źródła wody, tak aby trasa była jak najmniejsza. Należy również pamiętać o podziale działki na sekcje i pogrupowaniu zraszaczy przeznaczonych do roślin o podobnych wymaganiach. Dzięki temu ograniczysz powstawanie za suchych lub za mokrych miejsc w ogrodzie. Zraszacze statyczne i rotacyjne nie mogą znajdować się w tej samej strefie, ponieważ działają z różnorodną prędkością i dostarczają różną ilość wody. Liczba sekcji powinna być uzależniona od wielkości ogrodu i ciśnienia wody. Im większy ogród i mniejsze ciśnienie, tym więcej sekcji powinno zostać uwzględnionych na projekcie.
  4. Projektowanie należy zakończyć wyborem odpowiedniego sterownika, dzięki któremu zostaną wyznaczone pory podlewania ogrodu. System nawadniania warto wyposażyć w czujnik deszczu, dzięki któremu unikniesz nadmiernego podlewania.

 

Dla początkującego ogrodnika montaż systemu nawadniania może stwarzać wiele problemów. W ogrodzie, który został już wcześniej założony i występuje w nim duża ilość nasadzeń, nawierzchni utwardzonych czy elementów małej architektury zaprojektowanie takiej instalacji jest nie lada wyzwaniem. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne wykonanie instalacji, mogą ci w tym pomóc dostępne online planery do projektowania nawadniania. Z pewnością system nawadniający wykonany samodzielnie będzie kosztował znacznie mniej, jednak z drugiej strony system wykonany przez ekspertów to gwarancja odpowiedniego działania instalacji.

PODZIEL SIĘ: