Taras z kostki brukowej: budowa, jak zrobić, cena

Data dodania: 22.06.2020 | Ekspert Budogram
taras z kostki brukowej
Facebook Messenger Twitter Mail

Kostka brukowa jest wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne, łatwo ją utrzymać w czystości. Nie dziwi więc fakt, że coraz chętniej buduje się z niej przydomowe tarasy. Taras z kostki dobrze wygląda, pasuje do elewacji i aranżacji ogrodu.

Producenci kostki brukowej mają w swojej ofercie tak wiele wyrobów, że bez problemu wybierzemy kostkę pasującą do domu wykończonego w dowolnym stylu. Tarasy z kostki są bardzo trwałe i odporne na wysoką oraz niską temperaturę, a także na nagłe jej zmiany. Taki taras raz na jakiś czas po porostu trzeba zamieść i raz do roku – przed latem – umyć myjką wysokociśnieniową.

 

Jak zrobić taras z kostki brukowej – układanie krok po kroku

Wykonania tarasu z kostki najlepiej jest powierzyć ekipie brukarskiej. Niektórzy jednak czują się na siłach, by taras zbudować samodzielnie. Warto wtedy wiedzieć, jak taki taras powinien być zbudowany i na co należy zwrócić uwagę podczas pracy.

Krok 1. Należy przygotować potrzebne narzędzia i projekt, obliczyć głębokość wszystkich warstw, by taras znalazł się na jednym poziomie z progiem drzwi tarasowych. Potrzebne będą między innymi łopata, gumowy młotek do ubijania kostki, długa poziomica, łata brukarska, piła do przycinania kostki, paliki, sznurek i zagęszczarka.

Krok 2. Korzystając z palików i sznurka, należy wyznaczyć, gdzie dokładnie ma się znaleźć taras. Obrys powinien być o pół metra większy niż wymiary tarasu. Z zaznaczonego obrysu usuwa się humus, chwasty i korzenie.

Krok 3. Do przygotowanego wykopu trzeba wsypać piasek lub pospółkę – warstwę grubości około 10 cm i utwardzić ją zagęszczarką. Podbudowa tarasu powinna być wykonana ze spadkiem około 2-procetowym w kierunku do domu. Na utwardzonym gruncie układa się geowłókninę.

Dowiedz się, dlaczego kostka brukowa się zapada.

Krok 4. Następnie na geowłókninę wysypuje się kruszywo, dobrane zależnie od rodzaju gruntu i ubija zagęszczarką. Zależnie od tego, jak gruba ma być podbudowa, kruszywo niekiedy układa się w kilku warstwach, każdą kolejno ubijając.

Krok 5. Kolejnym krokiem jest ułożenie krawężników lub palisad na obrzeżach i ułożenie podsypki cementowo-piaskowej w proporcji 1:4 do takiej wysokości, aby kostka znajdowała się przynajmniej 2 cm wyżej od obramowania.

Krok 6. Po przygotowaniu podsypki, zaczynając od brzegów, układa się – z zachowaniem jednakowych szczelin – pojedyncze kostki kolejno wbijając je do podłoża.

Krok 7. Końcowym etapem jest spoinowanie kostki. Można do tego użyć specjalnych preparatów lub zastosować drobny piasek. Wysypuje się go równomiernie na kostkę i zamiata. Czynność tę powtarza się kilkukrotnie.

Krok 8. Ostatni krok polega na ubiciu kostki brukowej za pomocą lekkiej zagęszczarki płytowej z poduszką z gumy. Podobnie jak przy układaniu, tu również pracę zaczyna się od brzegów tarasu.

Po ułożeniu kostki brukowej można ją zaimpregnować, choć nie jest to obowiązkiem.

 

Taras z kostki brukowej – cena

Za materiały na podbudowę tarasu z kostki betonowej (geowłókninę, żwir, piasek z cementem) zapłacimy około 50 zł/m2, za betonową kostkę 40-80 zł/m2, za bruk klinkierowy – około 80-120 zł/m2. Jeśli chcielibyśmy zatrudnić kogoś do ułożenia tarasu, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 50-100 zł/m2, w zależności od rodzaju kostki.

Przeczytaj także: Jak ocenić jakość kostki brukowej?

PODZIEL SIĘ: