Instalacja alarmowa w domu

Data dodania: 28.09.2018 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Budowa domu, a potem jego wyposażenie, kosztują niemało. Nic zatem dziwnego, że większość z nas zabezpiecza swoje mienie montując system alarmowy.

Zadaniem alarmu jest pośrednio zabezpieczenie naszego mienia przez poinformowanie nas o wykrytym zagrożeniu. Dlatego systemy alarmowe wyposaża się w specjalne moduły pozwalające przesłać komunikaty głosowe przez linię telefoniczną, wiadomości SMS czy e-maile. Informacje o wszystkich zdarzeniach mogą trafiać zarówno do właściciela nieruchomości, jak i do firmy świadczącej usługi ochrony, z którą zawarł umowę.

Ponadto, gdy mamy nowoczesną instalację alarmową, możemy zdalnie rozbroić alarm (bo chcemy, aby np. sąsiad podlał nam kwiaty w domu, gdy jesteśmy na wakacjach) lub go uzbroić. Wykorzystuje się do tego celu odpowiednią aplikację na smartfonie lub wysyła krótką wiadomość tekstową.

Zaprojektowanie systemu alarmowego i dobór odpowiednich urządzeń najlepiej powierzyć fachowcowi, który wykona tzw. analizę bezpieczeństwa chronionego obszaru. Wiąże się to ze sprawdzeniem, gdzie w domu i na posesji znajdują się punkty krytyczne, wymagające szczególnego zabezpieczenia.

 

Obszary ochrony domu

Wyróżniamy podstawowe trzy obszary, które należy chronić: zewnętrzny, obwodowy i wewnętrzny.

 

Ochrona zewnętrzna

Powinna rozpoczynać się od linii ogrodzenia i obejmować teren wokół budynku. Do zabezpieczenia płotu stosuje się zwykle aktywne bariery podczerwieni lub mikrofalowe składające się nadajnika i odbiornika, między którymi znajdują się fale promieniowania. Gdy włamywacz je naruszy, włącza się alarm. Na ogrodzeniu można też dodatkowo zamontować kamery wyposażone w analizę obrazu, a przy furtce wideodomofony. Natomiast informację o otwarciu bramy otrzymujemy z czujki magnetycznej zainstalowanej na jej skrzydłach. Uruchamia się ona po otwarciu bramy przez intruza.

 

Ochrona obwodowa

To druga część ochrony zewnętrznej. Tworzą ją zabezpieczenia montowane na drzwiach wejściowych, garażowych oraz oknach. Drzwi wejściowe i garażowe zwykle zabezpiecza się czujkami wibracyjnymi bądź magnetycznymi. Pierwsze z nich reagują na drgania wywołane podczas próby otwarcia drzwi. Z kolei czujki magnetyczne (kontaktrony) składają się z dwóch części – gdy drzwi są zamknięte, obie części czujki (magnes i element aktywny) pozostają w polu magnetycznym, a gdy ktoś je otworzy, obwód zostaje przerwany i włącza się alarm.

W oknach montuje się czujki magnetyczne oraz akustyczne (ewentualnie tańsze czujki zbicia szkła). Czujki akustyczne analizują dźwięki i reagują tylko wtedy, gdy hałas tłuczenia szkła (dźwięk wysokiej częstotliwości) poprzedza odgłos uderzenia (dźwięk niskiej częstotliwości).

 

Ochrona wewnętrzna

Tutaj wykorzystuje się przede wszystkim czujki ruchu. Zwykle są to pasywne czujki podczerwieni (PIR) lub droższe dualne, które wykrywają ruch zarówno przy użyciu podczerwieni, jak i mikrofal. Jeśli mamy psa lub kota, najlepiej wybrać urządzenia w wersji PET wykrywające jedynie obiekty powyżej określonej wielkości.

W systemach alarmowych montuje się również czujki ultradźwiękowe, wytwarzające fale dźwiękowe o niesłyszalnej dla ludzi częstotliwości, które odbijają się od przedmiotów. Oprócz tego można zainstalować czujki nie związanie z takimi zagrożeniami jak włamanie czy napad. Mogą to być na przykład czujki pożarowe (wykrywają dym, wzrost temperatury, płomień) lub detektory wykrywające wyciek wody.

Żadne systemy alarmowe nie zadziałają bez centrali alarmowej – serca całej instalacji – i odpowiednich manipulatorów. Do centrali alarmowej podłącza się czujki oraz dodatkowe moduły m.in. rozszerzające jego funkcje (np. internetowy czy sterujący pracą automatyki domowej). Centrala przetwarza docierające do niej sygnały i reaguje odpowiednio do zaistniałej sytuacji.

Warto wiedzieć, że najnowocześniejsze centrale alarmowe łączą funkcję alarmową z funkcjonalnościami znanymi z instalacji inteligentnego budynku, czyli zdalne sterowanie i programowanie pracy napędów okien, rolet, bramy wjazdowej i garażowej, a także oświetlenia, ogrzewania i innych instalacji.

Manipulatory służą do sterowania instalacją alarmową. Na rynku znajdziemy modele z klawiaturą w formie przycisków lub w formie ekranu dotykowego.

 

Montaż alarmu w domu – kiedy to zrobić?

Systemy alarmowe mogą być przewodowe, bezprzewodowe i hybrydowe (co oznacza połączenie urządzeń przewodowych i radiowych w jednym systemie).

Jeśli zdecydujemy się na montaż alarmu na etapie budowy domu (ewentualnie jego remontu), wówczas najlepiej zastosować instalację alarmową przewodową. Dzięki temu bez kłopotu zaprojektujemy odpowiedni rozkład urządzeń i ułożymy w ścianach przewody elektryczne.

Montaż alarmu bezprzewodowego i hybrydowego można wykonać w dowolnej chwili, czyli także w domu już wykończonym lub zamieszkałym.

 

Montaż i podłączenie alarmu – koszty

Cena instalacji alarmowej zależy od wielu czynników – m.in. wielkości budynku, okolicy w jakiej został wybudowany (na przedmieściu czy wśród innych obiektów na danym terenie), zaawansowania technologicznego instalacji alarmowej w domu jednorodzinnym oraz rodzaju zastosowanych urządzeń.

Koszt podstawowego bezprzewodowego systemu alarmowego wraz z montażem rozpoczyna się od ok. 2 tys. zł. Z kolei za system przewodowy wraz z montażem w domu o powierzchni około 200 mkw., w którym chronimy zarówno budynek, jak i teren wokół niego, a centrala wyposażona jest w rozwiązania umożliwiające użytkownikowi otrzymywanie wiadomości SMS o stanie systemu alarmowego, zapłacimy nawet 16 tys. zł.

 

Monitoring

Jeśli odpiszemy umowę z firmą ochrony i wykupimy abonament, w ramach którego patrol zagreguje na każdy wywołany alarm, to koszt podstawowej usługi monitorowania sygnałów alarmowych wyniesie zwykle od 50 zł za miesiąc. 

PODZIEL SIĘ: