Basen w ogrodzie – stelażowy, podgrzewany i rozporowy

Data dodania: 05.09.2021 | Katarzyna Kawalec
basen w ogrodzie z altaną
Facebook Messenger Twitter Mail

Zakup basenu do twojego ogrodu powinien być przemyślany. Musisz brać pod uwagę przedział wiekowy użytkowników oraz swoje możliwości finansowe.

Dobre miejsce na basen jest ustronne i dobrze nasłonecznione. Pamiętaj, że jeśli planujesz budowę basenu większego niż 30 m2, to potrzebujesz pozwolenia na budowę. Sprawy formalne załatwisz w wydziale architektury w miejscowym urzędzie gminy.

 

Dlaczego warto mieć basen w ogrodzie?

Basen ogrodowy to marzenie wielu właścicieli ogrodów. Dzięki niemu możesz schłodzić się w upalny dzień. Dobry system filtracyjny pozwoli bezpiecznie korzystać z basenu nawet małym dzieciom, które najczęściej z niego korzystają. Oczywiście basen ogrodowy powinien mieć certyfikat od producenta, który zapewnia bezpieczeństwo korzystania z akwenu.

Przed budową basenu należy dokładnie przemyśleć jego wielkość ze względów finansowych, ale również praktycznych. Duży basen w ogrodzie stanowi namiastkę luksusu. 

 

Czym charakteryzuje się basen stelażowy?

Basen stelażowy jest z reguły przeznaczony dla osób wyższych, np. młodzieży i dorosłych. Jego rozkładanie jest dość pracochłonne, ale konstrukcja jest stabilna i wytrzymała. Ściany basenu, wykonane z trójwarstwowego PVC, są dodatkowo usztywnione metalowym stelażem. Większe baseny mają drabinkę do wchodzenia, a ponadto są wyposażone w pompę filtrującą. Ich kształt jest okrągły lub prostokątny. Ceny basenów rozpoczynają się od 300 zł (średnica 3 m), natomiast te największe mogą kosztować nawet do 8000 zł. Warto kupić specjalną pokrywę chroniącą przed zanieczyszczeniami, jeśli twój basen będzie stał przez cały sezon na świeżym powietrzu. Niezbędny jest zakup środków dezynfekujących do wody. Dzięki właściwej pielęgnacji basen będzie mógł być użytkowany przez kilka lat.

 

Czym charakteryzuje się basen rozporowy?

Basen rozporowy pozwala na korzystanie z niego niskim osobom, nawet małym dzieciom. Jest to związane z wysokością ścian basenu wynoszącą niecały 1 m. Konstrukcja basenów rozporowych jest mniej wytrzymała niż konstrukcja basenów stelażowych, ale ich rozkładanie jest znacznie prostsze. Należy jedynie nalać wody, dzięki czemu ściany basenu utrzymują się pionowo. Nie trzeba rozstawiać żadnego stelaża. Basen rozporowy do ogrodu jest zdecydowanie tańszy niż basen stelażowy. Można go kupić za 300 zł. To rozwiązanie można określić jako pośrednie pomiędzy basenem stelażowym a dmuchanym. Basen rozporowy jest trwalszy niż dmuchany, ale wadą może być kształt ‒ można kupić tylko okrągły. Czas rozłożenia takiego basenu wynosi ok. 30 min. Ze względu na łatwość rozłożenia i atrakcyjną cenę ten typ basenu jest bardzo często spotykany w ogrodach.

 

Czym charakteryzuje się basen podgrzewany?

Podgrzewanie wody można uzyskać poprzez osobną instalację grzewczą albo system ogrzewania basenu połączyć z domową instalacją grzewczą. Najwięcej energii zużyjesz do napełniania wodą bądź wymiany wody w basenie. Zamontowanie grzałki elektrycznej jest dosyć kosztowne ze względu na cenę prądu. Możesz jednak pomyśleć o pozyskiwaniu energii za pomocą kolektorów słonecznych lub pompy ciepła. 

Warto zadbać o utrzymanie ciepła poprzez zastosowanie zadaszeń poliwęglanowych. Dzięki temu ograniczysz koszty podgrzewania nawet o 50%.

Często stosuje się wymienniki ciepła, których cena wynosi ok. 2 tys. zł. Można je wykonać, jeśli jest hydrauliczne połączenie z kotłem podgrzewającym dom. Producenci wymienników mają specjalne tabele, z których można odczytać rodzaj wymiennika dostosowanego do danej objętości basenu.

Elektryczne podgrzewacze nadają się głównie do małych basenów, które są rzadko użytkowane. Mają one niewielkie rozmiary, więc potrzebujesz na nie mało miejsca. Steruje się nimi automatycznie, a nawet zdalnie. Są wyposażone w grzałki elektryczne, które mają termostat chroniący przed przegrzaniem i wyłączają się, gdy nie ma wody. Cena takiego podgrzewacza jest dość wysoka i wynosi od 3 do 6 tys. zł.

Wykorzystanie kolektorów słonecznych do podgrzewania wody w basenie jest bardzo korzystne. Kolektory basenowe mogą mieć inną budowę od całorocznych kolektorów instalacji grzewczej. Absorber wystawiony na działanie bezpośrednie promieni słonecznych kumuluje dużo energii, którą oddaje w nocy. Po dwóch dniach woda może być cieplejsza nawet o 6℃. Kolektory basenowe mogą występować w formie modułowych elementów z tworzywa sztucznego, które są połączone złączkami, co umożliwia płynny przepływ ciepłej wody. Mogą też występować w formie elastycznych płyt lub mat.

PODZIEL SIĘ: