Jak zrobić skalniak krok po kroku? Co warto wiedzieć?

Data dodania: 05.09.2021 | Milena Daniel
Skalniak ogrodowy
Facebook Messenger Twitter Mail

Ogród to wizytówka domu. Zadbany i dobrze prowadzony będzie zachwycał swoim pięknem przez wiele lat. Świetną propozycją dla osób, które chcą stworzyć oryginalną kompozycję w swoim ogrodzie, jest skalniak. To nieoczywista kompozycja, która opiera się na doborze odpowiednich roślin i kamieni. 

Stworzenie pięknego i niepowtarzalnego skalniaka w ogrodzie to niełatwe zadanie. Jednak z dobrym planem i odpowiednimi narzędziami praca będzie dużo łatwiejsza. Skalniaki często kojarzą się z motywami górskimi, dzięki którym można wprowadzić unikatowy klimat do ogrodu. Budując swój pierwszy skalniak, dobierz rośliny, które będą niskie. Bardzo ważnym elementem są też kamienie o odpowiedni kształtach. 

 

Gdzie umieścisz swój skalniak? Stwórz plan

Skalniak to rodzaj miniogrodu, który obfituje w kamienie i niskie rośliny. Jest to kompozycja rodem z wysokogórskich przestrzeni, w których dominują tego typu ozdoby. Skalniaki ogrodowe mogą przypominać łąki górskie dzięki obecności niskich roślin z połączeniem kamieni i otoczaków, które tworzą charakterystyczny, naturalny styl w ogrodzie. 

Jedną z najważniejszych kwestii, nad którą należy się pochylić, budując swój pierwszy skalniak, jest jego położenie. Przed przystąpieniem do prac warto wykonać odpowiedni plan prac oraz wybrać lokalizację dla ogrodu skalnego. Skalniak jest formą, która może przybierać przeróżne kształty. Nie musi charakteryzować się regularnością czy opierać na schemacie geometrycznym. Panuje zupełna dowolność tworzenia – jedynym ograniczeniem jest twój gust. 

Najważniejszą kwestią jest lokalizacja skalniaka. Według wielu ogrodników skalniaki nie powinny znajdować się w samym centrum ogrodu – choć nie jest to sztywna reguła. Wiele osób tworzy skalniaki przy altanach ogrodowych czy tarasach. Dobrym rozwiązaniem może okazać się też stworzenie skalniaka, który będzie znajdował się w charakterystycznym zagłębieniu ogrodu lub wręcz przeciwnie – na wzniesieniu.

 

Jak stworzyć skalniak krok po kroku?

Jeśli masz już swój plan na stworzenie skalniaka oraz wiesz, gdzie go umieścić, powinieneś przystąpić do pierwszych prac ziemnych. Podczas tego zadania niezbędne będą odpowiednie narzędzia, a więc szpadel, rękawice ogrodowe czy łopatka do sadzenia roślin. W przestrzeni, w której zaplanowałeś projekt skalniaka, należy zdjąć warstwę trawy, a następnie wykopać wierzchnią warstwę ziemi. Następnie, w nowo powstałą dziurę wsyp żwir lub drobne kamyczki. Dzięki temu uzyskasz odpowiedni drenaż, a gleba będzie miała lepszą przepuszczalność wody. 

Wykopane miejsce przeznaczone do założenia skalniaka powinny być nieco większe niż sama kompozycja. Dlaczego? Ważne jest, aby brzegi miniogrodu skalnego wyłożyć specjalną agrowłókniną. Zapobiega ona narastaniu trawy, a przede wszystkim, uciążliwych chwastów, które mogą skutecznie oszpecić całą kompozycję. Na końcu całość przysyp kamykami – tak aby ukryć wspomnianą folię. 

Pora na wykończenie skalniaka. Podczas pracy nad miniogrodem należy odpowiednio oczyścić i odchwaścić ziemię. Musi ona również zostać utwardzona. W tym momencie warto zacząć dobierać odpowiednie kamienie, które będą stanowiły idealną podporę dla naszego skalniaka. Wybór kamieni czy otoczaków do ogrodu zależy od gustu. Wielu ogrodników wybiera kamienie o ostrych krawędziach oraz takie, które posiadają nieregularne kształty. Po doborze kamieni należy wypełnić wykopaną dziurę ziemią i obficie ją podlać – tak aby ziemia odpowiednio osiadła. Później należy usypywać wzniesienie.

 

Dobierz rośliny ze względu na ich naturalne występowanie

Formowanie wzniesienia pod skalniak to zadanie, które wymaga cierpliwości. Każde dodanie kolejnych kamieni i ziemi wymaga regularnego podlewania gruntu. Wszystko po to, aby konstrukcja odpowiednio osiadała. Ten zabieg może potrwać nawet kilka dni. Odpowiednio uformowane wzniesienie będzie świetnie wyglądało, zwłaszcza przy doborze idealnych roślin. Ich nasadzenie jest już ostatnim etapem tworzenia kompozycji.

Sadzenie roślin na skalniaku powinno być oparte na ich formowaniu w grupach. Warto robić to w obrębie jednego gatunku lub odmiany. Wybór odpowiednich nasadzeń do skalniaka zależy od gustu. Warto jednak zaopatrzyć się w rośliny, które będą ze sobą odpowiednio kontrastowały. Polecanymi gatunkami są rośliny niskie – dąbrówka rozłogowa, goździk pierzasty, rozchodnik czy zawciąg nadmorski. To tylko kilka z propozycji roślin, które dobrze się sprawdzają na skalniakach. 

Tworząc skalniak, powinieneś sadzić nie tylko rośliny o wiecznie zielonych liściach, ale także takie, które zachwycają swoją kolorystyką. Wprowadź do swojej kompozycji nieco kontrastu. W miniogrodzie skalnym świetnie sprawdzą się też rośliny cebulowe, takie jak krokusy czy tulipany. Odpowiednie są także rośliny płożące i niewielkie krzewy, np. żywotnik czy jałowiec. Idealnie stworzony skalniak to taki, który zachwyca nie tylko swoją formą i kształtem, ale także nieoczywistą kolorystyką i dużymi kontrastami.

PODZIEL SIĘ: