Jak urządzić taras krok po kroku? Co warto wiedzieć?

Data dodania: 28.09.2021 | Milena Daniel
taras z meblami
Facebook Messenger Twitter Mail

Ogród to miejsce relaksu. To tam możemy odpocząć po ciężkim dniu pracy i zregenerować siły. Przestrzeń przydomowa powinna być odpowiednio zaaranżowana – zarówno pod względem doboru odpowiednich nasadzeń, jak i zakupu funkcjonalnych dodatków. W ogrodzie można umieścić piękne altany, bramy roślinne oparte na pergolach czy rabaty pełne kwitnących i pachnących kwiatów. Stworzenie odpowiedniej aranżacji zależy przede wszystkim od indywidualnego poczucia estetyki. 

Jednym z ważniejszych miejsc w ogrodzie jest taras, na którym domownicy spędzają najwięcej czasu w ciepłe słoneczne dni. Przy jego aranżacji warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak stworzyć efektowną stylistykę na tarasie, aby zachwycić domowników i gości. 

 

Urządzenie tarasu zależy od kilku kwestii

Taras to przestrzeń otwarta lub półotwarta. Aranżacja tego miejsca to niełatwe zadanie – zwłaszcza gdy mowa o już postawionych tarasach, które wymagają „renowacji stylistycznej”. Trzeba wtedy dostosować się do istniejących warunków. Jeśli taras przydomowy jest niewielki, możliwości kompozycyjne są nieco ograniczone. W przypadku domów znajdujących się w centrum miasta tarasy bywają naprawdę małe, a metrażem przypominają wymiaru balkonu. Nie jest to jednak przeszkodą w stworzeniu przemyślanej aranżacji, która z pewnością upiększy każdą przestrzeń. Mały taras z pewnością wystarczy na postawienie gustownego stolika kawowego, przy którym zasiądą dwie osoby. Jeśli masz do dyspozycji przestrzeń o znacznie większych rozmiarach, możliwości jest znacznie więcej. Na takim tarasie możesz stworzyć jadalnię na świeżym powietrzu, a na bardzo dużym tarasie dodatkowo kącik wypoczynkowy.

Dużo prostsze jest stworzenie kompozycji w tarasie, który jest dopiero w budowie. Dlatego warto pomyśleć o tej kwestii już na etapie przygotowania do budowy domu. Kompozycja każdego tarasu w dużym stopniu zależy od położenia tarasu ‒ mowa tu o miejscach mniej lub bardziej zacienionych. Związana jest z tym m.in. kwestia odpowiedniego zadaszenia. 

 

Jak stworzyć aranżację tarasu?

Przygotowując się do aranżacji tarasu, należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką funkcję będzie pełniła ta przestrzeń. Wiele osób chce zaaranżować strefę, która będzie letnią jadalnią. To świetne rozwiązanie, ale możliwe tylko w przypadku tarasów o dużych wymiarach. W małych przestrzeniach często pozostaje wstawienie niewielkich mebli ogrodowych, które stworzą przestrzeń do relaksu. 

Planując urządzenie tarasu, stwórz plan działania. Być może dobrym rozwiązaniem będzie rozmowa z członkami rodziny i zapytanie o ich potrzeby i oczekiwania. Pomoże to w stworzeniu przestrzeni, która będzie w pełni satysfakcjonowała całą rodzinę. Jeśli masz już wstępny pomysł na aranżację tarasu, podziel pracę na segmenty. Całe przedsięwzięcie będzie przebiegało zdecydowanie efektywniej, jeśli zaczniesz pracę, począwszy od konkretnych stref. 

Jeśli jest taka potrzeba, możesz wykonać delikatną renowację tarasu. To świetne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku zniszczonych przestrzeni, w których została dobrana nieodpowiednia farba lub znajdują się tam elementy, które powinny zostać wymienione. Warto odświeżyć nieco tę przestrzeń i nadać jej zupełnie nowy wymiar. Być może przyda się dodatkowa markiza, która skutecznie osłoni przed uciążliwymi promieniami słonecznymi? 

Przeczytaj także: Co wybrać do zabudowy tarasu?

Jakie dodatki powinny znaleźć się na tarasie?

Dobór dodatków to sprawa indywidualna. Wszystko zależy od poczucia estetyki gospodarza oraz efektu, jaki chce uzyskać. Wiele osób wykorzystuje taras na ustawienie pięknych donic z kwiatami, które będą cieszyły oko przez wiele miesięcy. Be wątpienia w przestrzeni tarasowej powinny znaleźć się piękne ozdoby i dodatki, które odmienią to zaniedbane miejsce. 

Ważnym elementem tarasu jest zadaszenie, na przykład w formie popularnej markizy lub żagla. Wybierz też odpowiednie meble, na przykład klasyczne drewniane lub wiklinowe. Świetnie sprawdzą się moduły meblowe w postaci sof i krzeseł. W centralnym miejscu powinien stać średniej wielkości stolik, który można ozdobić koszem z owocami czy donicą z oryginalnym kwiatem.

W przestrzeniach tarasowych coraz częściej pojawiają się nowoczesne rozwiązania. W tej stylistyce dobrze sprawdzą się meble wykonane z technorattanu czy metalowe, które podkreślą nowoczesny styl całej aranżacji. Wiele osób stawia na wygodę, więc nie powinno zabraknąć oryginalnego hamaka brazylijskiego czy fotela wiszącego. Aranżacją mogą dopełnić ozdoby i świece, które stworzą wyjątkowy klimat w letnie wieczory na tarasie.

PODZIEL SIĘ: