Wykończenie

Stolarka

Montaż okien i drzwi najlepiej przeprowadzić, gdy ściany wewnętrzne są już otynkowane – wtedy uniknie się zachlapania tynkiem ram. Ma to znaczenie szczególnie przy oknach drewnianych, którym może szkodzić duża ilość wilgoci powstająca podczas tynkowania. Planując montaż okien, pamiętajmy, że trzeba zadbać o szczelne i ciepłe połączenie stolarki z murem; sama piana nie wystarczy do uszczelnienia połączenia, potrzebna jest jeszcze warstwa, która zabezpieczy ją przed wilgocią.
Zobacz więcej

Ocieplenie

Ocieplenie ścian chroni dom przed utratą ciepła oraz pełni funkcję ochronną ścian. Jego zadaniem jest także redukcja strat energii, co przekłada się na oszczędności w kosztach ogrzewania i schładzania pomieszczeń. Wpływa również na estetykę budynku. Ocieplone ściany można wykończyć na mokro (tynkiem) albo na sucho (okładziną elewacyjną mocowaną na ruszcie) – stąd popularne nazwy metod: lekka mokra i lekka sucha.
Ocieplenie połaci dachu jest niezbędne, jeśli na poddaszu planujemy urządzić pomieszczenia mieszkalne. Najpopularniejszym materiałem stosowanym do tego jest wełna mineralna; od strony zewnętrznej jest ona osłonięta folią wysokoparoprzepuszczalną, a od wewnętrznej – folią paroszczelną. Zapobiegają one zawilgoceniu wełny, a tym samym – utraceniu przez nią właściwości termoizolacyjnych.
Zobacz więcej

Elewacje i tynki

Tradycyjnie ściany zewnętrzne wykańczano tynkiem cementowo-wapiennym, nakładanym na mur. Od kiedy jednak na rynku pojawiły się (i szybko zyskały popularność) bezspoinowe systemy ociepleń (znane też pod nazwą ETICS albo metoda lekka mokra), ściany zewnętrzne wykańcza się warstwą tynku cienkowarstwowego, nakładanego na warstwę zbrojoną (z siatki zatopionej w zaprawie), ułożoną na ociepleniu. Są różne rodzaje tynków cienkowarstwowych, zależnie od rodzaju użytego w nich spoiwa (np. akrylowe, mineralne, silikatowe, silikonowe); tynk zawsze powinien być składnikiem danego systemu ociepleń, nie powinno się wybierać go dowolnie.
Zobacz więcej

Instalacje

Instalacja elektryczna zapewnia komfortowe warunki życia – dostęp do wody, ogrzewanie i wentylację, jest też potrzebna , aby działo oświetlenie, internet czy sprzęt AGD i RTV (np. lodówka, pralka, telewizor).
Instalację kanalizacyjną układa się na etapie prac fundamentowych – przed ułożeniem podłogi na gruncie. Już wówczas warto znać późniejsze ustawienie wanny, miski ustępowej, brodzika itd., by odpowiednio poprowadzić podejścia. Rury kanalizacyjne wyprowadza się z domu przez fundamenty lub pod nimi.
Sposób ogrzewania domu należy określić już na etapie jego projektowania. Wybrać trzeba źródło ciepła (np. gaz ziemny lub płynny, olej opałowy, paliwa stałe, odnawialne źródła energii) oraz urządzenie (np. kocioł, kominek, pompa ciepła). To zadanie dla fachowca, który dobierze urządzenie o odpowiedniej mocy do zapotrzebowania domu na ciepło.
Zobacz więcej