Ocieplenie poddasza wełną – cena, rodzaje i montaż

Data dodania: 21.04.2021 | Anna Bartoś
Ocieplenie poddasza wełną
Facebook Messenger Twitter Mail

Ocieplenie poddasza wełną mineralną pozwala utrzymać ciepło wewnątrz budynku zimą, a latem chroni dom przed nagrzewaniem. Wełnę mineralną możesz układać na ścianach wewnętrznych, zewnętrznych i na poddaszu. Ten typ ocieplenia znajduje zastosowanie w branży technicznej i budowlanej. Wełna jest termoizolatorem odpornym na ogień oraz stabilnym wymiarowo.

Nieocieplony dach oznacza straty ciepła na poziomie około 30%. Ocieplenie poddasza wełną zmniejsza ryzyko powstawania mostków termicznych, gromadzenia się wilgoci i powstawania zagrzybienia na ścianach. 

 

Ocieplenie poddasza wełną i styropianem

Termoizolację poddasza można wykonać m.in. styropianem lub wełną mineralną. Pierwszy sposób jest mniej popularny, ponieważ płyty styropianowe najczęściej stosuje się do izolowania ścian zewnętrznych. Mimo że są odporne na wilgoć, ciężko je zastosować w miejscach trudno dostępnych. Wełna mineralna ma podobne parametry termiczne, a dodatkowo poprawia akustykę i dobrze chroni wnętrze domu przed hałasem z zewnątrz. Jest niepalna, a jej sprężysta struktura sprawia, że łatwo ją zamontować i przewieźć na miejsce budowy. Z wełny można łatwo dociąć kawałki o nieregularnym kształcie i jest materiałem znacznie bardziej elastycznym niż styropian, dzięki czemu łatwo ocieplisz nią np. luki pomiędzy krokwiami.

 

Jak ocieplić poddasze wełną?

Jeżeli planujesz ocieplenie poddasza wełną, do wyboru są materiały o przewodności cieplnej od 0,045 do 0,030 W/mᐧK. Izolacja termiczna dachu powinna mieć grubość od 20 do 30 cm. Pierwszą warstwę należy ułożyć pomiędzy krokwiami, a drugą pod belkami krokwiowymi na specjalnym ruszcie. Pamiętaj, aby pomiędzy ociepliną a krokwiami zachować przestrzeń około 3‒4 cm. To wystarczające miejsce, w którym wełna swobodnie się uformuje i dopasuje do stałych elementów konstrukcji dachu. Dodatkowo stosując pełne deskowanie, należy pozostawić szczelinę wentylacyjną pod deskowaniem, aby umożliwić cyrkulację powietrza i odprowadzenie skroplin. 

 

Ocieplenie poddasza wełną mineralną – szklaną czy skalną?

Ocieplenie poddasza możesz wykonać za pomocą wełny mineralnej szklanej lub skalnej. Pierwszy rodzaj wełny jest produkowany ze stłuczki szklanej lub piasku kwarcowego, natomiast drugi otrzymuje się ze skał bazaltowych wzbogacanych żużlem. Oba typy wełny mineralnej mają podobną termoizolacyjność. Różnica dotyczy m.in. w gęstości. Wełna z włókien szklanych jest bardziej elastyczna i ma mniejszą gęstość, dzięki czemu łatwiej ją umieścić w trudno dostępnych miejscach dachu. Wełna szklana nadaje się do ocieplenia dachów skośnych, gdzie ważne jest możliwie jak najmniejsze obciążenie konstrukcji. Wełna skalna to materiał zdecydowanie twardszy i bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Będzie dobrym termoizolatorem np. na ścianach zewnętrznych ocieplanych metodą lekką mokrą, a także w nowoczesnych budynkach pokrytych dachem płaskim.

 

Oznaczenia na etykietach wełny mineralnej

Niezależnie od rodzaju wełny, na jej zewnętrznych etykietach znajduje się wiele przydatnych informacji, dzięki którym dowiesz się, jak dobrać wełnę do potrzeb swojego domu. 

  • Współczynnik przewodzenia ciepła ‒ symbolizuje go grecka litera lambda (ʎ). To jeden z najważniejszych parametrów charakteryzujących dany typ wełny. Im niższa będzie jego wartość, tym lepsza izolacyjność materiału. W przypadku wełny mineralnej dobrym oznaczeniem jest np. ʎ 0,030 W/mᐧK.
  • Ognioodporność ‒ jest oznaczona cyfrą, którą poprzedza litera alfabetu. W przypadku wełny mineralnej wybieraj materiał, który znajduje się w klasie A1 lub A2. Dalsze litery alfabetu określają słabsze właściwości ognioodporne. 
  • Współczynnik pochłaniania dźwięku ‒ oznaczony symbolem AW i liczbą. Najwyższa zdolność tłumienia dźwięków to cyfra 1 (taka wełna najlepiej pochłania hałas). Im niższą wartość liczbową wybierzesz, tym słabsze będą zdolności tłumienia dźwięków.
  • Opór cieplny ‒ to zdolność wełny do zapobiegania stratom ciepła. Opór wyraża litera R, której jednostką jest m²K/W. Obliczenie oporu cieplnego danego rodzaju wełny polega na podzieleniu jej grubości przez współczynnik przewodzenia ciepła. Opór cieplny i wynikający z niego współczynnik przenikania ciepła dla dachu określony jest przepisami i nie powinien być niższy niż wynika to z projektu.

 

Ocieplenie poddasza wełną – cena

Koszt ocieplenia poddasza wełną mineralną zależy od wielkości dachu i stopnia skomplikowania jego konstrukcji. Przykładowo, jeżeli masz do ocieplenia dwuspadowy dach o powierzchni 100 m2, który jest położony na poddaszu użytkowym, izolację należy położyć też na skosach, a więc łączna powierzchnia wyniesie nie 100 m2, a 140 m2. Jeżeli wybierasz wełnę mineralną ze średniej półki cenowej (około 44,50 zł/m2) to koszt docieplenia wyniesie 6230 zł. Do tej kwoty należy doliczyć koszt robocizny. Stawki za m2 różnią się zależnie od regionu, w którym realizujesz projekt. Średnia cena montażu izolacji termicznej na poddaszu wynosi 45 zł/m2, czyli 6300 zł za 140 m2. Łączny koszt ocieplenia wyniesie zatem 12 530 zł.

 

PODZIEL SIĘ: