Montaż drzwi wewnętrznych – jak zamontować drzwi pokojowe?

Data dodania: 27.09.2018 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Najnowsze trendy wnętrzarskie zalecają pozostawianie w domach i mieszkaniach jak najwięcej otwartej przestrzeni. Mimo to drzwi pokojowe są niezbędne, żeby zapewnić mieszkańcom prywatność i oddzielić poszczególne pomieszczenia. Jak powinien wyglądać montaż drzwi wewnętrznych?

Wewnętrzne drzwi pokojowe trzeba dopasować do stylu i wystroju wnętrza. Należy je też dobrać odpowiednio do funkcji pomieszczenia – np. drzwi wewnętrzne przeznaczone do łazienki powinny mieć specjalne podcięcie albo otwory umożliwiające wentylację, a drzwi łączące wnętrze domu z garażem albo kotłownią muszą być ognioodporne.

Wybierając drzwi pokojowe, musimy zdecydować, czy wolimy tradycyjne, przylgowe (skrzydło zachodzi na ościeżnicę) czy też droższe bezprzylgowe (po zamknięciu zlicowane z ościeżnicą). Ważny jest też kierunek otwierania drzwi – lewe czy prawe. Jak je rozróżnić? Trzeba stanąć przed drzwiami tak, żeby widzieć ich zawiasy; jeśli są z prawej strony, drzwi są prawe, jeśli z lewej – lewe. Pamiętajmy też, że drzwi pokojowe otwierają się zwykle do wnętrza pomieszczenia, a te do łazienki i kotłowni – na zewnątrz.

Kiedy drzwi zostały wybrane i kupione, a w pomieszczeniu wykończone są już ściany i podłogi, można rozpocząć montaż.

 

Montaż drzwi wewnętrznych – montaż ościeżnicy

Pierwszym zadaniem jest montaż ościeżnicy. W belce bocznej montujemy zawiasy (w niektórych drzwiach są one zamontowane fabrycznie), a potem łączymy ze sobą wszystkie belki (dwie boczne i górną) – oprócz sklejenia, potrzebne jest też mocowanie mechaniczne. Na tym etapie ważne jest zachowanie idealnych kątów prostych między belkami. Złożoną ościeżnicę należy umieścić w przygotowanym (czyli oczyszczonym i zagruntowanym) otworze. Do jej ustawienia potrzebne są kliny, które pozwolą skorygować ustawienie ościeżnicy, żeby idealnie trzymała pion i poziom.

 

Montaż drzwi wewnętrznych – skrzydło i zawiasy

Kiedy zakończymy ustawianie ościeżnicy i upewnimy się, że jest wstawiona prawidłowo, możemy zawiesić na zawiasach skrzydło. Trzeba sprawdzić, czy dobrze przylega ono do ościeżnicy, swobodnie się otwiera i zamyka, a w razie potrzeby wyregulować jego położenie, skorygować wysokość zawieszenia, itd. – do regulacji wystarczy klucz imbusowy i śrubokręt.

 

Montaż drzwi wewnętrznych – pianowanie i rozpórki do drzwi

Po zawieszeniu skrzydła ościeżnicę trzeba zamocować do muru. Zależnie od zaleceń producenta drzwi, zawartych w instrukcji montażu, stosuje się montaż mechaniczny albo samą pianę montażową. W narożnikach stosuje się pianę dwuskładnikową, a w pozostałych miejscach – jednoskładnikową niskoprężną. Na każdym etapie montażu ważne jest sprawdzanie pionu i poziomu drzwi.

Bardzo ważne jest, żeby przed pianowaniem między belkami ościeżnicy umieścić trzy lub cztery rozpórki do drzwi, które mają za zadanie chronić ościeżnicę przed wypaczeniem podczas rozprężania się piany. Rozpórki do montażu drzwi muszą mieć szerokość odpowiadającą szerokości w świetle ościeżnicy.

 

Montaż drzwi wewnętrznych – prace wykończeniowe

Po nałożeniu piany można usunąć drewniane kliny stabilizujące i zamontować wokół drzwi listwy przyościeżnicowe. Następnie do skrzydła montuje się klamkę. Może okazać się, że klamka przy zamykaniu drzwi nie działa swobodnie; wtedy można podpiłować zaczep zamka. 

PODZIEL SIĘ: