Okna dachowe na poddasze wraz z akcesoriami
Data dodania: 06.06.2018 | Ekspert BudogramBudowanie domu z poddaszem użytkowym to rozwiązanie zaliczane do najbardziej popularnych. Wybór takiego projektu wiąże się zazwyczaj z koniecznością montażu w połaci dachu okien dachowych. Jakie mamy możliwości wyboru najodpowiedniejszych modeli?
Okna dachowe są dostępne w bardzo wielu modelach funkcjonalnych i wariantach konstrukcyjnych. Dlatego z łatwością można je dopasować zarówno do potrzeb mieszkańców domu, jak i architektury budynku, a montaż okna dachowego dla doświadczonej ekipy nie stanowi wyzwania.
Oprócz okien oferowane są także odpowiednie akcesoria montażowe, których użycie nie tylko gwarantuje poprawną instalację okien, ale też poprawia ich właściwości termoizolacyjne. Dodatkowym udogodnieniem są przeznaczone do zasłaniania okien akcesoria, których wybór zależy nie tylko od możliwości finansowych inwestora, ale także od ich zróżnicowanych walorów funkcjonalnych.
Budowa domu z poddaszem – atuty okien dachowych
Koszty budowy domu z użyciem okien dachowych na poddasze są z pewnością wyższe niż jeślibyśmy zastosowali przeszklenia pionowe. Jednak budowa domu z wykorzystaniem okien dachowych stała się powszechna dzięki licznym walorom takiego rozwiązania.
Atutem nowoczesnych okien dachowych jest ich funkcjonalność oraz możliwości znacznie lepszego doświetlenia poddasza niż w przypadku okien poziomych. Do dyspozycji mamy okna w różnych wymiarach, poczynając od tych w standardowych wymiarach, aż po nietypowe okna panoramiczne i balkonowe, w których otwarte skrzydła tworzą balkon. Można też łączyć okna w zestawy, co daje efekt nowoczesnego wizerunku elewacji oraz otwiera wnętrza na otoczenie.
Nowoczesne okna dachowe umożliwiają lepsze otwarcie widoku na otoczenie. Uzyskamy je za pomocą okien kolankowych, balkonów dachowych oraz okien balkonowych. Okna dachowe są także bardzo funkcjonalne – można je otwierać za pomocą umieszczonej u dołu okna klamki (jednej lub dwóch) lub uchwytu zamontowanego u góry okna. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia dopasowanie odpowiedniego modelu do funkcji pomieszczenia, stopnia nachylenia połaci dachu oraz wysokości ścianki kolankowej.
Okna dachowe należą także do rozwiązań oszczędzających energię. Za sprawą nowoczesnych konstrukcji, ich parametry termoizolacyjne są coraz lepsze. Współczynnik przenikania ciepła całego okna, który decyduje o jego energooszczędności może wynosić nawet Uw=0,58W/(m2K). Wprowadzają też do wnętrz więcej światła naturalnego, a z nim darmowej energii słonecznej co w zimne miesiące również przyczynia się do mniejszego zapotrzebowania na energię grzewczą.
Okna dachowe produkuje się także z myślą o ich specjalnym przeznaczeniu, np. do łazienki czy kuchni oraz innych pomieszczeń o podwyższonej wilgotności dedykuje się specjalne modele o odpowiedniej konstrukcji. Okna dachowe dają nam również poczucie bezpieczeństwa – dzięki zastosowaniu szkła bezpiecznego mamy gwarancję, że nawet gdyby doszło do zbicia szyby, pozostanie ona sklejona i nie będziemy narażeni na skaleczenie odłamkami szkła.
Okna dachowe – akcesoria montażowe
Budowanie domu, w którym zastosowano okna połaciowe, wiąże się z koniecznością zastosowania akcesoriów montażowych. Jednak to bardzo dobra inwestycja – ich użycie zagwarantuje szczelność, lepsze parametry izolacyjne, odprowadzanie wody deszczowej i śniegu poza okno oraz zabezpieczenie przed wiatrem.
Niezbędnym elementem pozwalającym na prawidłowe zamontowanie okien w połaci dachu są kołnierze uszczelniające. Precyzyjnie zaprojektowane, systemowe elementy kołnierza pozwalają na trwałe i szczelne połączenie okna z pokryciem dachowym. Producenci polecają kołnierze dopasowane także do rodzaju pokrycia dachowego – inne do pokryć płaskich, inne do falistych, np. dachówek ceramicznych. Możliwe jest także zastosowanie kołnierzy o montażu obniżonym, w którym okno dachowe jest usytuowane 4 cm głębiej w konstrukcji dachu. Dzięki temu zyskuje jeszcze lepsze parametry izolacyjne, a ponadto okno zostaje harmonijnie wkomponowane w płaszczyznę dachu.
Ciepły montaż ułatwiają także zestawy montażowe, w skład których wchodzą sztywna nienasiąkliwa i trwała rama izolacyjna o niskim współczynniku przewodzenia ciepła, izolacja przeciwwilgociowa oraz rynienka odwadniająca. Warto też zastosować wokółokienną izolację przeciwwilgociową, która zapewnia szczelne połączenie między oknem a izolacją przeciwwilgociową dachu.
Okna dachowe – przesłony
Uzupełnieniem okien dachowych są przesłony wewnętrzne. Dzięki nim można manewrować dopływem światła na poddasze. Dodatkowo mogą one pomóc w utrzymaniu odpowiednich warunków termicznych. Możemy zastosować różne rodzaje rolet, markizy oraz żaluzje. Da się nimi sterować ręcznie, a niektórymi także elektrycznie za pomocą pilota. Chętnie sięgamy po rolety wewnętrzne. Poza dostarczaniem światła w odpowiedniej ilości, niektóre rodzaje rolet wewnętrznych skutecznie zatrzymują ciepło w pomieszczeniu. Najczęściej są wykonane z tkanin, np. poliestrowo-bawełnianych.
Szczególnym rozwiązaniem są rolety wykonane z tkaniny o strukturze plastra miodu z wewnętrzną aluminiową powłoką izolacyjną, która poprawia izolacyjność oraz zapewnia nawet 100 proc. zaciemnienie. Równie dobre właściwości mają rolety wewnętrzne z trójwarstwowej tkaniny – poliestru pokrytego powłokami aluminiową i syntetyczną. W pomieszczeniach narażonych na wilgoć, np. w kuchni i łazience, warto zastosować żaluzje wewnętrzne. Doskonałą barierę dla owadów niepożądanych we wnętrzu tworzą moskitiery.
Na oknach dachowych montuje się także przesłony zewnętrzne takie jak markizy i rolety zewnętrzne. Latem przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem poddasza chronią wykonane z siateczki z polichlorku winylu. Bardzie uniwersalne są rolety zewnętrzne, które można stosować o każdej porze roku. Pozwalają na całkowite zablokowanie światła słonecznego wnikającego do wnętrza, a zimą poprawiają znacznie izolacyjność cieplną okna.
Stwórz dziennik budowy w naszym serwisie już dziś, aby śledzić na bieżąco swoje postępy oraz dzielić się wiedzą.
Stwórz swój dziennikBudogram istnieje dzięki wsparciu ekspertów. Poznaj Wienerberger, który pomaga nam współtworzyć bazę wiedzy potrzebną do budowy domu.
Polub Wienerberger na Facebooku