Ogrzewanie domu energooszczędnego – jakie wybrać?

Data dodania: 19.12.2018 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Dostępność mediów, wysokość kosztów inwestycyjnych, a potem eksploatacyjnych oraz wygoda obsługi to kryteria, którymi zazwyczaj się kierujemy, gdy wybieramy ogrzewanie w domu.

W domach energooszczędnych stosuje się materiały, które zapewniają dobrą izolacyjność wszystkich przegród oraz rozwiązania ograniczające straty ciepła (w tym, wentylację mechaniczną z rekuperacją). W efekcie dom energooszczędny ma niskie zapotrzebowanie na energię cieplną do ogrzewania. Przed podjęciem decyzji, jakie ogrzewanie w domu wybrać, należy sprawdzić dostęp do mediów. Często optymalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie gazu ziemnego, jako paliwa. Gdy, w pobliżu działki, na której stoi dom nie ma sieci gazowej, warto rozważyć montaż pompa ciepła.

Przeczytaj także: Jak ogrzać dom energooszczędny?

Kondensacyjny kocioł na gaz

Zanim kupimy kocioł kondensacyjny, sprawdźmy jakiej powinien być mocy. W ustaleniu tej wartości pomoże nam projektant instalacji sanitarnych lub instalator. Trzeba wziąć przy tym pod uwagę, ile będziemy potrzebowali ciepłej wody, a to zależy od liczby domowników i ich nawyków higienicznych (czy korzystają z wanny, czy z prysznica).

Montaż takiego kotła to dobry wybór, gdyż ma on bardzo wysoką sprawność, co przekłada się na racjonalne opłaty za ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody do mycia. Co istotne, początkowe nakłady inwestycyjne nie są wysokie, zwłaszcza, gdy uwzględnimy to, że kocioł kondensacyjny nie potrzebuje tradycyjnego komina. Gdy jego moc nie przekracza 21 kW, można go postawić przy ścianie zewnętrznej lub na niej powiesić i podłączyć specjalny przewód powietrzno-spalinowy, który umożliwia wyrzut spalin na zewnątrz. Kocioł kondensacyjny można też połączyć z instalacją solarną, dzięki czemu latem kolektory słoneczne przygotują ciepłą wodę do mycia.

 

Pompa ciepła

Pompy ciepła zyskują na popularności na naszym rynku, dzięki czemu są znacznie tańsze w zakupie niż jeszcze kilka lat temu. Nadal to jednak droższa opcja w porównaniu do kotła kondensacyjnego. Pompę ciepła zazwyczaj bierze się pod uwagę, gdy nie mamy dostępu do gazu ziemnego, a zależy mam, aby ogrzewanie w domu było tanie w eksploatacji i bezobsługowe.

Do wyboru są w zasadzie dwa rodzaje pomp – pompa gruntowa i pompa powietrzna (modele czerpiące ciepło z wody są rzadziej wybierane ze względu na częste kłopoty z ich użytkowaniem). Wysoką wydajność, a przez to niskie koszty ogrzewania domu, zapewniają modele czerpiące ciepło z gruntu. Jednak ze względu na duże koszty wykonania odwiertów bądź ułożenia rur kolektora poziomego w ziemi, częściej stosowane są pompy powietrzne. Należy jednak pamiętać o tym, że w naszych warunkach klimatycznych urządzenie to nie może być jednym źródłem ciepła w domu. W czasie silnych mrozów, moc i sprawność pompy powietrznej znacznie spadają. Dlatego muszą one współpracować z dodatkowym źródłem ciepła – na przykład grzałkami elektrycznymi.

 

Ogrzewanie domu – współpraca z instalacją grzewczą

Wiele obaw może budzić kwestia na jakie centralne ogrzewanie w domu się zdecydować, gdy źródłem ciepła jest kocioł kondensacyjny lub pompa ciepła. Oba te urządzenia grzewcze osiągają najwyższą sprawność w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, ale mogą również współpracować z instalacją wyposażoną w grzejniki lub z systemem mieszanym, w którym np. na parterze budynku jest zamontowana podłogówka, a na piętrze grzejniki.

 

Ogrzewanie domu – sterowanie

Aby optymalnie wykorzystać zalety pompy ciepła i kotła kondensacyjnego, stosuje się sterowniki pogodowe. Można je rozbudowywać o dodatkowe funkcje, np. sterowanie przez internet. Wtedy mamy możliwość zdalnej zmiany parametrów pracy systemu grzewczego, a gdy dojdzie do awarii – serwis szybko ją zdiagnozuje.

PODZIEL SIĘ: