Instalacja elektryczna w domu

Data dodania: 03.10.2018 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

We współczesnym domu instalacja elektryczna jest niezbędna do jego właściwego funkcjonowania. Na co warto więc zwrócić uwagę?

Instalacja elektryczna w domu jest potrzebna nie tylko po to, aby działo oświetlenie, internet czy sprzęt AGD i RTV (np. lodówka, pralka, telewizor). Zapewnia też komfortowe warunki życia – dostęp do wody, ogrzewanie i wentylację.

 

Odpowiedni przydział mocy

Jeśli wybraliśmy gotowy projekt domu, to w dokumentacji technicznej znajdziemy przykładowy projekt instalacji elektrycznej, a w nim podaną moc przyłączeniową, czyli największą moc pobieraną z sieci. Gdy mamy indywidualny projekt domu, możemy oszacować tę wartość z elektrykiem. W tym celu należy określić moc urządzeń elektrycznych (zwłaszcza tej dużej mocy), które planujemy mieć w domu (np. przepływowy podgrzewacz wody, kuchenka indukcyjna). Trzeba też uwzględnić sposób ogrzewania pomieszczeń (np. czy przewidujemy montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego) oraz sposób dostarczania wody do budynku (jeśli będzie pobierana ze studni, konieczny będzie montaż pompy i hydrofora). Ustalony pobór prądu podaje się we wniosku do zakładu energetycznego o podłączenie domu do sieci elektroenergetycznej.

 

Elektryka domowa – planowanie

Układanie przewodów elektrycznych należy dokładanie przemyśleć, gdyż późniejsze przeróbki są kłopotliwe. Projekt instalacji powinien więc uwzględniać zarówno wszystkie urządzenia elektryczne, jak i np. elementy instalacji inteligentnego budynku (rolety zewnętrzne, bramy garażowe napędzane silnikami) czy wentylację mechaniczną. Ponadto już na tym etapie powinniśmy wiedzieć, gdzie stanie stół, kanapa lub telewizor, aby odpowiednio rozmieścić punkty świetlne oraz gniazda wtykowe. Unikniemy wtedy nieoczekiwanych niespodzianek, gdy po ustawieniu mebli gniazdko znajdzie się za szafą, więc korzystanie z niego będzie dość utrudnione.

 

Obwody instalacji elektrycznej

Nowoczesna domowa instalacja elektryczna składa się z wielu obwodów. Dzięki temu awaria jednego urządzenia lub sprzętu wymagającego zasilania prądem nie spowoduje odłączenia od zasilania innych. Przykładowo w kuchni każdy odbiornik energii, który ma moc większą niż 2 kW, należy zamontować na oddzielnym obwodzie. W efekcie w kuchni jest więc zwykle co najmniej siedem obwodów – oprócz oświetlenia i gniazdek, do płyty grzejnej, piekarnika, okapu, zmywarki, lodówki.

Z kolei w łazience powinno się wydzielić osobny przewód do pralki, a także podłogowego ogrzewania elektrycznego i wanny z hydromasażem (gdy takie rozwiązania są planowane). Dużo uwagi wymaga również zaplanowanie niezbędnej ilości obwodów do oświetlenia zewnętrznego posesji, a także do bramy z napędem, gniazd umożliwiających podłączenie kosiarki elektrycznej czy zimą ozdób świątecznych, ewentualnie pompy do oczka wodnego.

 

Jak położyć instalację elektryczną

W obecnie budowanych domach montaż instalacji elektrycznej odbywa się metodą wtynkową. Płaskie przewody wielożyłowe układa się na powierzchni ścian i sufitów. Powinny być one prowadzone wzdłuż linii prostych – równolegle do krawędzi ścian i podłogi. Przewody łączy się w puszkach instalacyjnych.

Gdy układanie instalacji elektrycznej zostanie zakończone, kable są przykrywane warstwą tynku o grubości 1-1,2 cm. Przedtem warto jednak zrobić zdjęcia lub nakręcić film jak wygląda rozprowadzenie instalacji elektrycznej. Pozwoli nam to uniknąć kłopotów np. podczas wieszania szafek w kuchni, obrazów bądź innych dekoracji na ścianach.

 

Tablica elektryczna

Gdy planujemy montaż instalacji elektrycznej w domu, musimy uwzględnić rozdzielnicę, określaną popularnie jako tablica elektryczna. Zwykle jest jedna, ale może być ich więcej. Tablicę montuje się na ścianie lub wbudowuje w nią. Znajdują się w niej aparaty przeznaczone do rozdziału oraz łączenia obwodów elektrycznych, zabezpieczenia, a także urządzenia sterujące.

PODZIEL SIĘ: