Montaż drzwi zewnętrznych – jak osadzić drzwi wejściowe?

Data dodania: 31.05.2021 | Monika Krzyśków
drzwi zewnętrzne
Facebook Messenger Twitter Mail

Bez względu na to, jakie drzwi wejściowe wybrałeś oraz czy zamontujesz je w domu jednorodzinnym, czy w mieszkaniu w bloku, musisz zadbać o ich prawidłowy montaż. Jego wykonanie należy zaplanować po zakończeniu tynkowania ścian wewnętrznych oraz po wylaniu podłóg. Podpowiadamy, jak zamontować drzwi zewnętrzne. 

Montaż drzwi wejściowych najlepiej zlecić fachowcom – nie jest to praca, z którą poradzi sobie amator. Powinien być przeprowadzony zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji oraz z ogólnymi zasadami montażu i sztuki budowlanej. Dlatego najlepiej kupić drzwi zewnętrzne z usługą montażu wykonaną przez ekipę rekomendowaną przez producenta wybranych drzwi. 

 

Montaż drzwi zewnętrznych ‒ przygotowanie ościeża

Pierwszym krokiem w montażu drzwi zewnętrznych jest staranne przygotowanie otworu, w którym mają być osadzone drzwi. Mur musi być wyrównany, oczyszczony i zagruntowany. Kąty otworu powinny mieć 90°. Pod progiem należy ułożyć izolację cieplną i przeciwwilgociową, by rozdzielić beton znajdujący się wewnątrz i na zewnątrz domu oraz zapobiec ucieczce ciepła, lub zastosować tzw. ciepły próg (jest to blok z twardego polistyrenu spienionego, stanowiący wytrzymałą podwalinę; sięga on poniżej poziomu wylewki, więc skutecznie eliminuje mostki cieplne pod progiem). W dobraniu najlepszego w danej sytuacji sposobu na ucieczkę ciepła przez próg powinna pomóc ekipa montująca drzwi.

Na tym etapie prac montażu drzwi wejściowych należy też upewnić się, że zamówione i dostarczone drzwi są zgodne z zamówieniem i wielkością otworu. Ościeżnica powinna być o 20‒30 mm węższa niż otwór (tak by po jej wstawieniu po obu stronach zostało po 10‒15 mm wolnego miejsca) oraz o 10‒15 mm niższa. Na tym etapie trzeba też określić wysokość montażu, do czego niezbędne jest naniesienie repera, czyli punktu odniesienia, określającego poziom docelowej posadzki.

 

Przygotowanie ościeżnicy do ciepłego montażu

Montaż drzwi zewnętrznych, które mają stanowić barierę przed ucieczką ciepła z domu, wymaga zapewnienia bardzo szczelnego połączenia na styku ościeżnicy z murem. Dlatego najlepiej zdecydować się na montaż warstwowy, popularnie nazywany też szczelnym lub ciepłym. Od tzw. montażu tradycyjnego lub standardowego różni się on tym, że do ościeżnicy przed montażem na całym obwodzie doklejone zostają taśmy (paroizolacyjna od wewnątrz i paroprzepuszczalna od zewnętrznej strony), które po zamocowaniu i zapianowaniu drzwi osłonią pianę, chroniąc ją w ten sposób przed zawilgoceniem.

Trzeba bowiem wiedzieć, że piana poliuretanowa, która ma pełnić funkcję izolacji termicznej na styku stolarka-mur, nie jest odporna na wilgoć. Jeśli zamoknie od wilgoci napływającej z wnętrza domu i od wody opadowej od zewnątrz, straci swoje funkcje izolacyjne.

Montaż warstwowy – choć w salonach sprzedaży stolarki powinien być oferowany jako standard – zazwyczaj przedstawiany jest inwestorom jako opcja. Wiąże się to z tym, że dodatkowe materiały i robocizna podnoszą koszt montażu, zatem jest ryzyko, że klient wybierze inną, tańszą ofertę.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że sam montaż mechaniczny plus piana poliuretanowa to usługa niekompleksowa, ponieważ uszczelnienie połączenia jest ważnym elementem montażu. Warto też uświadomić sobie korzyści, jakie daje prawidłowy montaż – zwłaszcza że drzwi mają służyć przez kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat.

 

Wstawienie ościeżnicy

Ościeżnicę należy ustawić w otworze drzwiowym. Zależnie od tego, w jakiej technologii wznoszone są ściany, ustawia się ją:

  • w połowie grubości muru (w ścianach jednowarstwowych),
  • przy zewnętrznej krawędzi muru (w ścianach dwuwarstwowych),
  • w grubości ocieplenia (w ścianach trójwarstwowych).

 

Po ustawieniu ościeżnicy należy sprawdzić pion i poziom oraz unieruchomić ją w otworze za pomocą elementów stabilizujących. Po upewnieniu się, że ościeżnica ustawiona jest prawidłowo, zawieś na niej skrzydło drzwiowe, by sprawdzić, czy porusza się ono bez oporu, czy zamki i blokady antywyważeniowe działają właściwie oraz czy szczelina między nim a ościeżnicą jest na całym obwodzie taka sama. Następnie zdejmij skrzydło i przymocuj ościeżnicę do muru w sposób mechaniczny. Rodzaj łączników oraz ich rozmieszczenie są określone w instrukcji montażu drzwi.

 

Pianowanie i uszczelnienie

Po zamocowaniu ościeżnicy przyklej taśmy paroprzepuszczalne do muru po zewnętrznej stronie. Następnie szczelinę między murem a ościeżnicą wypełnij pianą poliuretanową (nakłada się ją od dołu do góry, uważając, by nie nałożyć jej za dużo). Kiedy piana stwardnieje, należy odciąć jej nadmiar ostrym nożem oraz przykleić do ściany od strony wnętrza domu taśmy paroszczelne.

 

Prace wykończeniowe

Montaż drzwi zewnętrznych powinien zostać zwieńczony wykończeniem ościeży (np. otynkowaniem) oraz montażem klamek, szyldów i wkładek. Jeśli jest taka potrzeba, na tym etapie dokonuje się niezbędnej regulacji zawiasów drzwiowych.

PODZIEL SIĘ: