Płytki elewacyjne na zewnątrz i wewnątrz: cena i rodzaje

Data dodania: 04.05.2020 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Większość obecnie budowanych domów ma ściany dwuwarstwowe. Do wykańczania całej elewacji albo jej fragmentów można wykorzystać płytki elewacyjne. Takie płytki sprawdzają się też w zaadaptowanych na apartamenty postindustrialnych wnętrzach lub stylizowanych na takie.

Płytki elewacyjne pozwalają na niebanalne wykończenie zarówno elewacji, jak i wnętrz. Do wykańczania ocieplonych ścian można stosować różnego rodzaju płytki: klinkierowe, silikatowe i betonowe czy nawet wyprodukowane z masy tynkarskiej.

Bogactwo kolorów i faktur tradycyjnych klinkierowych, jakie mają płytki elewacyjne wynika z zastosowania nowoczesnych technologii podczas ich produkcji, m.in angobowania, strukturyzowania czy stosowania specjalnie dobranych związków mineralnych. Dzięki temu powstają różne barwy, odcienie i melanże: od żółtych, przez czerwone i brązowe po szare, grafitowe i czarne.

 

Płytki klinkierowe elewacyjne – powierzchnia

Klinkier to materiał wypalany z gliny w temperaturze ponad 1000 st. C. Mrozoodporność i niska nasiąkliwość klinkieru sprawiają, że jest on niezwykle trwałym i solidnym materiałem. Jest też odporny na ogień, promienie UV (nie przebarwia się pod ich działaniem), korozję biologiczną i chemiczną oraz zabrudzenia.

 

Płytki gładkie

Różnią się między sobą kolorem gliny lub angoby, czyli warstwy uszlachetnionej glinki, którą powleka się cegłę przed jej wypaleniem w wysokiej temperaturze. Niektóre produkty gładkie podczas wypalania są poddawane redukcji, czyli ograniczeniu tlenu, dzięki czemu powstają płytki cieniowane.

 

Płytki strukturyzowane

Na ich powierzchni nanosi się w sposób mechaniczny odpowiednią fakturę lica. Mogą być piaskowane, drapane, ryflowane lub odciskane.

 

Płytki spiekane

To płytki gładkie, na które w sposób nieregularny nakłada się posypkę ze związków węgla. W procesie produkcji w bardzo wysokiej temperaturze taka posypka się topi i spaja z cegłą, tworząc spieki i dając wielokolorowe struktury.

 

Płytki szkliwione

Są to gładkie płytki z warstwą błyszczącej angoby (szkliwa). Szkliwienie zapewnia twardą, śliską i błyszczącą powierzchnię o dowolnym kolorze.

 

Płytki klinkierowe elewacyjne – układanie

Płytki klinkierowe przykleja się do podłoża (duże płyty elewacyjne mocuje się mechanicznie na ruszcie). Jeśli płytkami ma być wykończony tylko fragment elewacji, na przykład obramówki wokół okien czy narożniki ścian, podłoże trzeba wcześniej odpowiednio przygotować, ponieważ płytki z klejem są grubsze od tynku cienkowarstwowego.

Aby były z nim zlicowane, różnicę grubości można niwelować grubością warstwy zbrojącej. Jednak nie może być ona cieńsza niż 3 mm i grubsza niż 6 mm. Powierzchnię takiej zaprawy wykańcza się „na ostro”, bo taki zabieg poprawia przyczepność przyklejanych płytek do podłoża.

Do przyklejania płytek klinkierowych należy zastosować tylko taki klej, który jest do tego specjalnie przeznaczony. Musi być on wysoce elastyczny, mrozoodporny i nie może powodować powstawania wykwitów. Zaprawa użyta do spoinowania również musi być przeznaczona do klinkieru.

Klej nakłada się zarówno na ścianę, jak i na spód płytki. Układanie płytek na ścianach zaczyna się od narożników, wykorzystując w tych miejscach płytki kątowe, dzięki którym ściana wygląda później jakby była wymurowana z cegły.

 

Płytki klinkierowe elewacyjne – cena

Płytki elewacyjne często kupuje się na metry kwadratowe, z uwzględnieniem spoin szerokości 1 cm. Niektórzy sprzedają płytki na sztuki. Warto więc wiedzieć, że na 1 m2 potrzeba około 50 płytek (po wliczeniu spoin).

Cena klasycznych klinkierowych płytek elewacyjnych wynosi 80-100 zł za m2, ręcznie formowanych – ok. 200 za m2. Robocizna to wydatek rzędu 100 zł za m2. Dlatego koszt jednego metra kwadratowego ściany wykończonej płytkami elewacyjnymi mieści się na ogół w przedziale 200-300 zł.

PODZIEL SIĘ: