Montaż okna dachowego

Data dodania: 18.09.2018 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Nie tylko okna pionowe powinny być ładne, funkcjonalne oraz wyposażone w rozwiązania, które gwarantują komfort i bezpieczeństwo. To samo dotyczy okien dachowych.

Montaż okna dachowego wymaga rozważenia wielu kwestii, jak chociażby ich parametru termoizolacyjności – obecnie standardowe okna dachowe mają U poniżej 1,3 W/(m2K), przy czym wiele z nich osiąga współczynniki, które będą obowiązywać od 2021 r. Ich U, mierzone dla zamontowanego okna, ma mniej niż 1,0, a w najlepszych modelach jest nawet poniżej 0,6. Niezależnie jednak od tego, jakie okna dachowe wybierzemy i o jakich parametrach, powinny być one prawidłowo zamontowane.

 

Montaż okna dachowego – zasady

Aby montaż okna, w tym montaż okna dachowego, był poprawny, musi być przede wszystkim szczelny. Podstawową jego funkcją jest bowiem zabezpieczenie warstwy ocieplenia wokół okna. Dlatego do wykonania tych prac powinniśmy wybrać certyfikowaną ekipę dekarską, rekomendowaną przez producenta danego modelu okien.

Podczas montażu okna dachowego należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji. Najważniejsze etapy prac to odpowiednie wypoziomowanie okna połaciowego, ułożenie materiału izolacyjnego wokół ramy oraz zamontowanie kołnierza uszczelniającego.

Okno dachowe montuje się do krokwi lub łat montażowych za pomocą kątowników, które znajdują się w komplecie razem z oknem. Szerokość okna musi być o ok. 5 cm mniejsza od odległości między krokwiami lub łatami. Ościeżnicę okna dachowego należy bardzo dokładnie wypoziomować, w przeciwnym razie okno będzie się źle otwierać. Następnie przestrzeń między ramą okna a łatami trzeba ocieplić wokółokienną ramą izolacyjną dopasowaną do rozmiaru okna. Po wykonaniu tej czynności montuje się wokół okna izolację przeciwwilgociową, tak aby szczelnie łączyła się z membraną dachową.

Ostatni etap to założenie kołnierza uszczelniającego. Powinien on być dopasowany do rodzaju pokrycia dachowego i jego wysokości. Kołnierz dachowy na dachu pokrytym dachówką lub blachodachówką musi mieć specjalny fartuch, który dokładnie formuje się dopasowując jego kształt do przyciętych dachówek.

Po zamontowaniu okna na zewnątrz, pora na montaż okna dachowego wewnątrz. Należy ułożyć folię paroizolacyjną wokół okna, ocieplić wnękę okienną, a właściwie także ukształtowanie wnęki i wykończenie jej płytami gipsowo-kartonowymi. Te czynności można sobie ułatwić, korzystając z gotowych materiałów dopasowanych do rozmiaru okna.

Uwaga! Montaż okien dachowych najlepiej przeprowadzić równolegle z kryciem połaci dachowej. Warto też pamiętać, że lepszy dostęp światła do pomieszczeń na poddaszu zapewni zamontowanie kilku mniejszych okien dachowych, niż jednego dużego.

 

Czy wiesz, że…

  • Większość okien dachowych ma szybę hartowaną, nie ma więc obawy, że pęknie np. wskutek gradobicia.
  • Okna dachowe, podobnie jak pionowe, mają często specjalne wzmocnienia antywłamaniowe.
  • Zaletą okien dachowych jest to, że występują z górnym lub dolnym otwieraniem, ręcznym lub automatycznym. 
PODZIEL SIĘ: