Ocieplenie podłogi na gruncie ‒ jak zrobić to poprawnie?

Data dodania: 31.05.2021 | Magdalena Głowala–Habel
Ocieplenie podłogi na gruncie styropianem
Facebook Messenger Twitter Mail

Podłoga na gruncie to najczęstsze rozwiązanie w budowanych obecnie domach jednorodzinnych bez piwnic. Ocieplenie podłogi na gruncie jest niezbędne, podobnie jak izolacja przed wilgocią.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami współczynnik przenikania ciepła podłogi na gruncie UC nie powinien być większy niż 0,3 W/(m2K). Aby to osiągnąć, podłogę trzeba oddzielić od gruntu dość grubą warstwą izolacji termicznej. To, jakiej grubości ma być izolacja podłogi na gruncie, jest poprzedzone odpowiednimi obliczeniami i określone w projekcie.

 

Ocieplenie podłogi na gruncie – grubość

Termoizolacja podłogi to ułożona na wcześniej odpowiednio przygotowanym gruncie przynajmniej kilkunastocentymetrowa warstwa płyt ociepleniowych. Grubość ocieplenia podłogi na gruncie określona jest w projekcie wykonawczym i zależy od tego, czy będzie ona ogrzewana. Jeżeli w podłodze na gruncie znajdzie się ogrzewanie podłogowe, grubość termoizolacji powinna wynosić nie mniej niż 20 cm, natomiast jeśli nie będzie ona ogrzewana, może wystarczyć ocieplenie podłogi styropianem lub polistyrenem ekstrudowanym grubości około 15 cm. Naturalnie proces będzie wymagał termoizolacji o wyższych parametrach niż wtedy, gdy wykonujemy ocieplenie podłogi nad piwnicą. 

 

Podłoga na gruncie – budowa

Podłoga na gruncie potrzebuje przygotowania podsypki z piasku i żwiru o grubości mniej więcej 30 cm, którą układa się ubijanymi warstwami grubości 10–15 cm. 

Płytę betonową wykonuje się z mieszanki betonowej klasy C8/10 lub C12/15. Należy przy tym pamiętać o dylatacjach, które są niezbędne do uniknięcia późniejszych spękań.

W podłodze na gruncie niezbędna jest izolacja przeciwwilgociowa, którą wykonuje się z dwóch warstw papy, klejąc ją lepikiem do suchego betonowego podkładu i układając na 10-centymetrowe zakłady (można zastosować dwie warstwy papy samoprzylepnej). Papa przeznaczona jest tylko na twarde i niewilgotne podłoża.

Izolacja przeciwwilgociowa może też być wykonana z folii płaskiej, najlepiej o grubości 0,4–2 mm. Można ją układać na wilgotnym podkładzie betonowym, na podsypce lub na płytach ocieplenia. Izolację z folii układa się w jednej warstwie, bez przyklejania do podłoża, z przynajmniej 10-centymetrowym zakładem.

W podłodze na gruncie najważniejsze jest ocieplenie. Można je ułożyć na dwa sposoby: na izolacji przeciwwilgociowej lub pod nią. Lepszym rozwiązaniem jest ocieplenie ułożone pod izolacją przeciwwilgociową, bo wtedy może mieć dowolną grubość. 

 

Jak wykonać ocieplenie podłogi na gruncie?

Do ocieplania podłogi na gruncie najczęściej wykorzystuje się styropian, który jest materiałem o bardzo dobrych parametrach izolacyjności cieplnej i odpornym na wilgoć. Do termoizolacji podłogi na gruncie nadają się twarde płyty z oznaczeniem dach/podłoga. Styropian można zastąpić twardszym i mniej nasiąkliwym polistyrenem ekstrudowanym. Izolację z płyt polistyrenu ekstrudowanego można układać bezpośrednio na podsypce, bo jest twardy i nienasiąkliwy.

Izolacja termiczna podłogi na gruncie przy użyciu styropianu zwykle składa się z dwóch warstw ułożonych tak, by wierzchnia przykrywała styki spodniej. Zapobiega to mostkom termicznym na połączeniach płyt ocieplenia.

Jeśli ocieplenie podłogi na gruncie jest układane na izolacji przeciwwilgociowej, do ocieplenia najczęściej używa się płyt styropianu lub – rzadziej – polistyrenu ekstrudowanego. Rzadko stosuje się w tym celu wełnę mineralną. Do izolowania podłogi na gruncie nadają się wyłącznie specjalne, twarde, hydrofobizowane płyty, które trzeba dodatkowo zabezpieczyć przed zawilgoceniem zarówno od góry, jak i od dołu.

Izolację termiczną układaną na izolacji przeciwwilgociowej często umieszcza się dopiero po zbudowaniu ścian, stropów i dachu. Ocieplenie zawsze układa się w dwóch warstwach, z przesunięciem krawędzi względem siebie, najlepiej o połowę długości.

 

Ocieplenie podłogi drewnianej na legarach

Wykonanie termoizolacji podłogi na legarach to jeden z etapów wykonywania całej konstrukcji. Prawidłowe zaizolowanie takiej podłogi wymaga zachowania odpowiedniej kolejności wykonywania prac. Pod legary należy ułożyć folię paroizolacyjną ‒ pamiętaj, aby jej powierzchnia była większa niż podłoga. Na folii można ułożyć warstwę izolacji akustycznej, a na niej układa się legary. Ważnym etapem jest ich prawidłowe wypoziomowanie, ponieważ nie będą one przymocowane do podłoża. Do stabilizacji można wykorzystać specjalne kliny.

Ocieplenie podłogi wełną skalną lub płytami PIR zapewnia ochronę przed stratami ciepła i przedostawaniem się wilgoci do wnętrza domu. Prawidłowo wykonane ocieplenie podłogi na gruncie chroni również przed rozwijaniem się szkodliwych mikroorganizmów i działaniem zwierząt żyjących w glebie. Stanowi również dobrą izolację akustyczną – dźwięki z zewnątrz nie będą zakłócały komfortu przebywania w domu. Podłoga na gruncie będzie spełniać swoją funkcję tylko wówczas, gdy zostanie starannie zaizolowana i wykonana zgodnie z projektem architektonicznym budynku. 

 

PODZIEL SIĘ: