Ścieżka w ogrodzie – z płyt, cegły, kamienia czy drewna?

Data dodania: 28.09.2021 | Milena Daniel
ścieżka w ogrodzie
Facebook Messenger Twitter Mail

Istotnym detalem przestrzeni przydomowej są ścieżki w ogrodzie. Stanowią one łącznik pomiędzy poszczególnymi partiami ogrodu. Żeby zbudować odpowiednie alejki, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego materiału. 

Ścieżka jest jednym z najistotniejszych elementów aranżacyjnych, tym bardziej, gdy w grę wchodzi naprawdę duży ogród. Jeśli dopiero organizujesz zieloną przestrzeń przy swoim domu, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii. Ważne jest dobranie odpowiednich segmentów, z których będzie zbudowana alejka. Mogą one być wykonane z płyty, kamienia, cegły czy drewna. Każda z wersji charakteryzuje się nieco innymi parametrami, a przede wszystkim różnym wyglądem i estetyką. 

 

Jak rozpocząć budowę ścieżki w ogrodzie? 

Ścieżka w ogrodzie pozwoli na zaakcentowanie stylu, który w nim aranżujesz. To także świetny sposób na ułatwienie komunikacji w dużych przestrzeniach przydomowych. Do stworzenia alejki w ogrodzie będziesz potrzebować odpowiednich narzędzi i materiałów. Warto zaopatrzyć się w rękawice ogrodowe, które skutecznie ochronią dłonie przed otarciami. Przyda się też łopata i grabie, którymi wyrównasz teren. 

Rozpoczynając budowanie ścieżki w ogrodzie, najpierw przygotuj podłoże. Zdejmij murawę i usuń wszystkie niechciane rośliny, a następnie zagrab i wyrównaj ziemię. Kolejną czynnością jest wyznaczenie przebiegu alejki, a także zaakcentowanie przerw pomiędzy poszczególnymi płytami. Na tym etapie przydadzą się obrzeża. Możesz sięgnąć po wersje plastikowe, które charakteryzują się wysoką odpornością i niską ceną. Wybieraj te plastikowe obrzeża, które pochodzą z recyklingu, np. marki Semmelrock.

Obrzeża zamontuj przy krawędziach alejki. Następnie na zagrabioną wcześniej ziemię możesz rozłożyć agrowłókninę. Nie jest to sztywna zasada, a jedna z metod ułatwiających późniejszą pielęgnację (pamiętaj jednak, że agrowłóknina to materiał sztuczny ropopochodny i należy ją stosować rozważnie). Agrowłóknina to także skuteczna izolacja, która dodatkowo zapewnia zachowanie odpowiedniej wilgotności gruntu. Po odpowiednim przycięciu agrowłókniny i ukryciu nieestetycznych brzegów wysyp podłoże – żwir, mulcz ozdobny czy naturalną korę. W ostatnim kroku układaj poszczególne segmenty ścieżki wykonane z kamienia, drewna, cegły lub innego materiału. 

 

Alejka ogrodowa z cegły, kamienia czy betonu?

Tworzenie alejki w ogrodzie nie musi wiązać się z wykorzystaniem agrowłókniny czy ozdobnych podsypek umieszczanych bezpośrednio pod segmentami ścieżki. Taki sposób pozwoli jednak na zachowanie estetyki, a przede wszystkim zapobieganie wyrastaniu niechcianych kęp trawy czy chwastów. Jeśli preferujesz stworzenie naturalistycznej wersji ogrodu, wybierz płyty kamienne, które idealnie wpiszą się w klimat przestrzeni.

Z jakiego materiału powinny być wykonane segmenty wykorzystane do stworzenia ścieżki? Na to pytanie nie ma idealnej odpowiedzi. Cegła, kamień czy beton to tylko niektóre z materiałów, a każdy z nich charakteryzuje się inną estetyką. Co więcej, w kwestii budowania alejki w ogrodzie istnieje duża dowolność. Można wykorzystać segmenty w postaci płyt (najczęściej w kształcie okręgu lub kwadratu o odpowiednich wymiarach) lub skorzystać ze żwiru, kory czy otoczaków. Wybór będzie zależał od budżetu, a także stylu, jakim kierujesz się podczas tworzenia ogrodu.

Mówiąc o materiałach przeznaczonych do tworzenia alejek w ogrodzie, warto wspomnieć o ich parametrach. Cegła klinkierowa charakteryzuje się naprawdę dużą wytrzymałością i stworzy piękny efekt w ogrodzie. Jeśli masz ograniczony budżet, możesz wybrać cegłę rozbiórkową, choć jej wytrzymałość może być niższa. Betonowe bloczki to najlepsze rozwiązanie dla osób, które tworzą ogrody w stylu nowoczesnym. Są bardzo wytrzymałe i świetnie układają się we wzory geometryczne, jednak nie sprawdzą się w ogrodzie naturalistycznym czy rustykalnym. Kamień w postaci płyt to najdroższe, ale i najbardziej wytrzymałe rozwiązanie, które charakteryzuje się wyjątkową elegancją.

 

Drewno i inne materiały idealne do stworzenia alejki ogrodowej

Drewno przy tworzeniu alejki w ogrodzie może przybrać różną formę. Można zdecydować się na okrągłe krążki z drewna, belki lub stworzyć piękną ścieżkę ze ściółki z kory. Wybór zależy od twojego poczucia estetyki i zakładanego budżetu. Krążki w formie drewnianych pieńków charakteryzują się dużą wytrzymałością, jednak ich ułożenie nie jest tak proste, jak w przypadku płyt kamiennych czy betonowych. Każdy segment będzie posiadał inny kształt – w końcu drewno to naturalny materiał. Alejka wykonana z pieńków będzie zachwycała swoim wyglądem. Świetnie sprawdzi się w niemal każdym ogrodzie i sprawi wrażenie naturalnej ścieżki, idealnie wkomponowanej między kolejnymi segmentami roślin czy krzewów.

Przeczytaj także: Jak zrobić skalniak krok po kroku? Co warto wiedzieć?

Kolejną propozycją są belki drewna. Podobnie jak w przypadku wspomnianych wcześniej okrągłych pieńków pamiętaj o odpowiedniej impregnacji materiału na ścieżkę. Dzięki temu segmenty zachowają swoje walory przez wiele lat. Drewniane belki nadają oryginalny efekt i będą strzałem w dziesiątkę także w aranżacjach nowoczesnych. 

Ostatnią propozycją materiału odpowiedniego do stworzenia alejki w ogrodzie jest kora lub ozdobny mulcz. Jest to niskobudżetowe rozwiązanie, które jest jednocześnie bardzo proste w wykonaniu. Wystarczy jedynie wysypać ściółkę z kory w odpowiednich miejscach. 

PODZIEL SIĘ: