Dachówka płaska: wymiary, cena

Data dodania: 11.05.2020 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Płaska dachówka karpiówka od dawna układana jest na dachach. Od pewnego czasu dołączyła do niej nowoczesna dachówka płaska, której wzornictwo wyróżnia się we współczesnej architekturze. Nadaje się na każdy dach, ale szczególnie dobrze wygląda na dachach dwuspadowych oraz takich, na których montuje się urządzenia do pozyskiwania energii.

Duży format, proste krawędzie, gładka powierzchnia i zamki sprawiają, że płaskimi dachówkami można wykończyć nie tylko dach, ale i elewację. Przydaje się to szczególnie w dachach bez okapu, gdzie dzięki płaskiej dachówce można uzyskać płynne przejście połaci dachowej na ściany zewnętrzne.

Dachówki płaskie układa się na połaciach o nachyleniu od 20-25°. Dopuszczalne jest mocowanie ich na dachach o mniejszym spadku, pod warunkiem wykonania specjalnie uszczelnionego wstępnego krycia.

 

Dachówka płaska: kształty, wymiary, waga

Dachówki płaskie mogą być ceramiczne lub betonowe. Zazwyczaj mają kształt prostokąta, na przykład o wymiarach 305 x 470 mm, ale oferowane są też dachówki kwadratowe. Niektóre modele mają delikatne przełamanie w 1/3 wysokości, podkreślające poziome linie połaci dachu. Są też takie dachówki, które powstały z połączenia dwóch mniejszych. Na rynku dostępne są też dachówki, które mają zaokrąglony lub pocieniony dolny brzeg.

Ofertę dachówek płaskich uzupełniają dachówki połówkowe zwykłe i szczytowe. Dzięki nim płaską dachówkę można układać na dwa sposoby: tradycyjnie jedną pod drugą lub w ułożeniu mijankowym, z przesunięciem o połowę w kolejnych rzędach.

Pojedyncza dachówka waży kilka kilogramów, np. 4,7 kg i jeśli na 1 m2 połaci potrzeba 10 dachówek, to będzie on ważyć około 50 kg.

 

Dachówka płaska: kolor i powierzchnia

Najbardziej naturalna jest ceglana barwa dachówek ceramicznych. Ich kolor może być dowolny. Obecnie dużą popularnością cieszą się dachówki w odcieniach szarości.

Płaskie dachówki mogą mieć jednolitą kolorystycznie idealnie gładką, błyszczącą lub matową powierzchnię albo taką o niejednorodnej barwie. Powierzchnia niektórych płaskich dachówek jest specjalnie postarzana, dzięki czemu dobrze wyglądają na dachach tradycyjnych domów.

Dachówki ceramiczne mogą mieć powierzchnię naturalną, angobowaną lub glazurowaną. Angoba natryskiwana jest na powierzchnię dachówki przed wypałem. Pod wypływem wysokiej temperatury kolor spieka się z powierzchnią dachówki, dzięki czemu jest odporny na działanie promieni UV (na blaknięcie). Glazura nadaję dachówce połysk i nawet jeśli glazurowana dachówka oferowana jest jako matowa, błyszczy się bardziej niż dachówka angobowana.

 

Dachówka płaska: elementy uzupełniające

Producenci dachówek sprzedają kompletny dach. Oznacza to, że oprócz płaskiej dachówki podstawowej oferują dachówki połówkowe, szczytowe czy połówkowe dachówki szczytowe. Uzupełnieniem podstawowych dachówek są gąsiory i łączniki gąsiorów służące do wykończenia kalenicy i grzbietów oraz akcesoria techniczne, takie jak m.in. membrany paroprzepuszczalne, taśmy wentylacyjne i uszczelniające, elementy do mocowania czy zapewniające bezpieczeństwo osobom poruszającym się po dachu.

 

Dachówka płaska: cena za m2

Producenci często podają cenę za jedną dachówkę płaską, na przykład 5 zł za sztukę. Dlatego warto sprawdzić, ile dachówek danego modelu potrzeba, aby można było wykończyć nimi metr kwadratowy połaci. Zazwyczaj wystarczy 10-12 dachówek na 1 m2. Cena ceramicznej dachówki płaskiej zależy od tego, czym jest ona pokryta i w jakim jest kolorze, za m2 materiału pokryciowego trzeba więc zapłacić średnio 100 zł.

PODZIEL SIĘ: