Sposoby na ocieplenie podłogi na gruncie

Data dodania: 27.09.2018 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Podłoga na gruncie to najczęstsze rozwiązanie w budowanych obecnie domach jednorodzinnych bez piwnic. Ocieplenie podłogi jest niezbędne, podobnie jak izolacja przed wilgocią.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami współczynnik przenikania ciepła podłogi na gruncie UC(max) nie powinien być większy niż 0,3 W/(m2K). Aby to osiągnąć, podłogę trzeba oddzielić od gruntu dość grubą warstwą izolacji termicznej. To, jakiej grubości ma być izolacja podłogi na gruncie, poprzedzone jest odpowiednimi obliczeniami i określone w projekcie.

 

Izolacja podłogi – grubość

Termoizolacja podłogi to ułożona na wcześniej odpowiednio przygotowanym gruncie przynajmniej kilkunastocentymetrowa warstwa płyt ociepleniowych. Grubość ocieplenia zależy od tego, czy podłoga na gruncie będzie ogrzewana. Jeżeli w podłodze na gruncie znajdzie się ogrzewanie podłogowe, grubość termoizolacji powinna wynosić nie mniej niż 20 cm; jeśli nie będzie ogrzewana, może wystarczyć ocieplenie podłogi styropianem lub polistyrenem ekstrudowanym grubości około 15 cm. 

 

Podłoga na gruncie – budowa

Podłoga na gruncie potrzebuje przygotowania podsypki z piasku i żwiru, grubości mniej więcej 30 cm, którą układa się ubijanymi warstwami grubości 10-15 cm. 

Płytę betonową robi się z mieszanki betonowej klasy C8/10 (B10) lub C12/15 (B15). Pamiętać należy również o dylatacjach, są niezbędne do uniknięcia późniejszych spękań.

W podłodze na gruncie niezbędna jest też izolacja przeciwwilgociowa, którą robi się z dwóch warstw papy, klejąc ją lepikiem do suchego betonowego podkładu i układając na 10-centymetrowe zakłady lub z dwóch warstw papy samoprzylepnej. Papa przeznaczona jest tylko na twarde i niewilgotne podłoża.

Izolacja przeciwwilgociowa może też być wykonana z folii płaskiej, najlepiej o grubości 0,4-2 mm. Można ją układać na wilgotnym podkładzie betonowym, na podsypce lub na płytach ocieplenia. Izolację z folii układa się w jednej warstwie, bez przyklejania do podłoża, z przynajmniej 10-centymetrowym zakładem.

W podłodze na gruncie najważniejsze jest ocieplenie. Ocieplenie podłogi można ułożyć na dwa sposoby: na izolacji przeciwwilgociowej lub pod nią. Lepszym rozwiązaniem jest ocieplenie ułożone pod izolacją przeciwwilgociową, bo wtedy może mieć dowolną grubość. 

 

Jak ocieplić podłogę na gruncie

Ocieplanie podłogi na gruncie najczęściej robi się ze styropianu. Styropian ma bardzo dobrą izolacyjność cieplną i jest odporny na wilgoć. Do termoizolacji podłogi na gruncie nadają się twarde płyty z oznaczeniem dach/podłoga. Styropian można zastąpić twardszym i mniej nasiąkliwym polistyrenem ekstrudowanym. Izolację z płyt polistyrenu ekstrudowanego można układać bezpośrednio na podsypce, bo jest twardy i nienasiąkliwy.

Izolacja termiczna podłogi na gruncie styropianem zwykle składa się z dwóch warstw ułożonych tak, by wierzchnia przykrywała styki spodniej. Zapobiega to mostkom termicznym na połączeniach płyt ocieplenia.

Jeśli ocieplenie podłogi na gruncie jest układane na izolacji przeciwwilgociowej, do ocieplenia najczęściej używa się płyt styropianu lub – rzadziej – polistyrenu ekstrudowanego. Wełnę mineralną stosuje się w tym celu rzadko. Do izolowania podłogi na gruncie nadają się wyłącznie specjalne, twarde, hydrofobizowane płyty, które trzeba dodatkowo zabezpieczyć przed zawilgoceniem zarówno od góry, jak i od dołu.

Izolację termiczną układaną na izolacji przeciwwilgociowej często umieszcza się dopiero po zbudowaniu ścian, stropów i dachu. Ocieplenia zawsze układa się w dwóch warstwach, z przesunięciem krawędzi względem siebie, najlepiej o połowę długości. 

PODZIEL SIĘ: