Budowa domu – konstrukcja dachu odpornego na zimę

Data dodania: 24.05.2018 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Dach domu jest jedną z najważniejszych przegród, która chroni budynek przed warunkami zewnętrznymi. Zimą, kiedy zapotrzebowanie na energię rośnie, ujawniają się wszystkie oszczędności i nieprawidłowości z czasu budowy domu, dlatego zadbajmy o wszystkie elementy dachu, a nie tylko o jego pokrycie.

Budowanie domu, zwłaszcza w naszym klimacie, powinno uwzględniać wpływ zmiennych warunków atmosferyczne na poszczególne elementy budynku. Dach domu zimą narażony jest na oddziaływanie ekstremalnych warunków atmosferycznych: mrozu, wiatru, zalegającego śniegu, który w ciągu dnia się nagrzewa, a nocą gwałtownie ochładza – topniejący śnieg może spowodować stopniowe uszkodzenie konstrukcji dachu, szczególnie wtedy, gdy jest nieszczelna.

Aby dach domu był odporny na wszystkie niepożądane skutki działania pogody, musi być przede wszystkim odpowiednio zaprojektowany. W budowie dachu powinniśmy także zainwestować w dobrej jakości materiały budowlane oraz fachowców, którzy zadbają o jego staranne i zgodne z zasadami sztuki budowlanej wykonanie. Dzięki temu możemy mieć pewność, że przez lata dach będzie sprawował się bez zarzutu.

Trzeba jednak pamiętać, że dach przez wiele lat od wybudowania nadal pracuje, a co za tym idzie – mogą się tworzyć w pokryciu drobne szczeliny, które są przyczyną przedostawania się pod nie wilgoci. Dlatego przed zimą powinno się przeprowadzić fachowy przegląd i naprawić wszelkie usterki.

 

Dach domu zimą – ważna szczelina wentylacyjna między warstwami dachu

Podczas zimowych odwilży, a także wraz z nastaniem słonecznych przedwiosennych dni, zamiast ze śniegiem, dach naszego domu będzie musiał poradzić sobie z wodą, i to stojącą. Wśród resztek śniegu i lodu tworzą się zatory i zastoiny. Zgromadzona woda może wtedy przenikać głęboko w pokrycie dachu. W konstrukcji dachowej konieczne jest zachowanie szczeliny wentylacyjnej między pokryciem dachowym a wstępnym kryciem w postaci membrany dachowej. Powietrze przepływające pomiędzy dołem połaci a kalenicą osusza spód pokrycia powierzchnię warstwy izolacyjnej, nie pozwalając na zaleganie wody na wstępnym kryciu i przeciekaniu w głąb dachu.

Aby jednak system ten był skuteczny, musimy zabezpieczyć wloty powietrza pod pokrycie dachowe. Dostęp powietrza zagwarantują kratki, listwy czy grzebienie okapowe zamontowane na stałe w szczelinach wentylacyjnych, nie pozwolą one także na gromadzenie się liści czy zagnieżdżenie się zwierząt. Skutecznym zabezpieczeniem będzie również zamontowanie w kalenicy taśmy uszczelniająco-wentylującej, która dzięki wykonaniu środkowej części z siatki o drobnych oczkach, pozwala na swobodny przepływ powietrza.

 

Newralgiczne punkty połaci

Pamiętajmy, że spływająca po dachu woda wnika we wszystkie szczeliny pokrycia. Niepożądane mogą powstawać w tych miejscach połaci dachu, które są wyjątkowo narażone na błędy wykonawcze, a tym samym podatne na przecieki. Dlatego też wymagają szczególnej uwagi i dokładności podczas wykonywania. Wszelkie newralgiczne punkty połaci oraz przejścia różnych elementów przez dach, a także brzegi pokrycia są szczególnie narażone na przenikanie wilgoci.

Dlatego niezbędne jest zabezpieczenie ich obróbkami z blachy płaskiej lub uszczelniaczami dekarskimi. Obróbki są konieczne w takich miejscach jak: kosze dachowe, okap, wiatrownice, kominy, wywietrzniki i kominki wentylacyjne. Należy je zamontować z dużą starannością, ponieważ pod nieszczelną obróbkę może dostać się woda i zniszczyć pokrycie oraz konstrukcję dachową. Wykonuje się je zwykle z blachy, która zawsze powinna być dopasowana do rodzaju pokrycia. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup gotowych obróbek, które wchodzą w skład całego systemu dachowego.

 

Stromy dach domu – mniej problemów

Zasada jest taka: im dach jest bardziej stromy, tym jest szczelniejszy. Ze stromych konstrukcji śnieg i deszcz spływają pod wpływem grawitacji, przez co krócej utrzymują się na pokryciu. W przypadku dachów o małym kącie nachylenia, np. 9, 10 stopni, należy zadbać o staranne ułożenie membrany – ochroni ona skutecznie drewnianą więźbę przed wilgocią.

Podczas montażu membrany uważajmy, aby jej nie uszkodzić. Ważne jest także szczelne przybijanie kontrłat, dzięki czemu woda z roztapiającego się śniegu, który znajduje się na dachu, nie będzie miała możliwości przedostania się pod pokrycie.

W przypadku dachów płaskich lub o małym kącie nachylenia zalegający śnieg na skutek podwiewania lub roztopienia może dostać się pod nieprawidłowo ułożone pokrycie. Dlatego wszystkie połączenia pokrycia dachowego z obróbkami w newralgicznych miejscach (np. rynna koszowa, komin czy szczyt dachu) należy wykonać precyzyjnie.

 

Coroczny przegląd dachu domu przed zimą

Aby dach zimą nie ucierpiał, jeszcze przed nadejściem minusowych temperatur powinniśmy zadbać o jego kondycję, czyli zrobić przegląd i naprawić ewentualne usterki. Podstawową czynnością, którą możemy wykonać sami, jest czyszczenie rynien. Ich drożność ma duży wpływ na utrzymanie jakości pokrycia dachowego. Zapchane rynny, z których przelewa się woda, niszczą konstrukcję okapu dachu, a konsekwencje tego mogą być poważne.

Resztę prac związanych z przygotowaniem pokrycia dachowego do zimy należy powierzyć fachowcom, ponieważ nie wszystkie usterki powstające w pokryciu są widoczne na pierwszy rzut oka. Najbardziej narażone na zniszczenia są łączenia, np. poszczególnych części pokrycia dachowego czy też połaci z wystającymi elementami. Zazwyczaj zabezpieczone są one obróbkami blacharskimi oraz uszczelniaczami dekarskimi.

Te ostanie z upływem czasu mogą się wykruszyć, przez co pokrycie dachowego jest nieszczelne. Przenikająca przez nie wilgoć może doprowadzić do przegnicia warstwy izolacyjnej dachu oraz uszkodzenia samej konstrukcji budynku. Dlatego lepiej zainwestować w profilaktykę niż później borykać się z poważnymi uszkodzeniami. 

PODZIEL SIĘ: