Bloczki fundamentowe – zastosowanie, wymiary i ceny bloczków w 2023

Data dodania: 24.06.2019 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Bloczki fundamentowe z betonu to najchętniej wykorzystywany materiał do wznoszenia ścian fundamentowych. Elementy tego typu charakteryzują się znaczną wytrzymałością, a przy tym przyspieszają prace nad realizacją stanu zero budynku.

Betonowe bloczki fundamentowe to alternatywna dla monolitycznych ścian fundamentowych wylewanych na placu budowy. Ich zastosowanie wpływa na zmniejszenie stopnia skomplikowania i przyspieszenie tempa robót.

 

Bloczki fundamentowe – charakterystyka

Bloczki fundamentowe z reguły są wytwarzane z betonu o wytrzymałości na ściskanie wynoszącej 20 lub 25 MPa. Proces produkcyjny pojedynczego elementu polega na umieszczeniu mieszanki betonowej w formie oraz poddaniu jej zagęszczeniu z zastosowaniem technologii wibroprasowania. Bloczki są gotowe do użycia po 28 dniach od wytworzenia (tyle wynosi czas dojrzewania mieszanki i przyrastania nośności).

Ściany murowane z bloczków betonowych mają mniejszą wytrzymałość na obciążenia boczne niż ściany z betonu monolitycznego układanego w deskowaniu. Jednak przy domach niepodpiwniczonych nie ma to większego znaczenia. Na ściany piwnic domów jednorodzinnych, oprócz obciążeń pionowych, działają także znaczne poziome siły parcia gruntu. Murowane ściany z bloczków betonowych mogą się wtedy okazać zbyt słabe lub potrzebować odpowiednich wzmocnień. Decyzja co do konkretnego rozwiązania zawsze należy do uprawnionego konstruktora.

 

Bloczki fundamentowe – zastosowanie

Ze względu na znaczną nośność i odporność nawet na trudne warunki ekspaloatcyjne bloczki fundamentowe są wykorzystywane do konstrukcji budynków znajdujących się poniżej poziomu terenu. Elementy tego typu są używane do wznoszenia ścian fundamentowych, a także zewnętrznych przegród zagłębionych w gruncie piwnic.

 

Bloczki fundamentowe – kształt

Bloczki fundamentowe mają kształt tradycyjnej wielkowymiarowej cegły, czyli prostopadłościanu. Muruje się je więc na spoiny poziome i pionowe. Na rynku można też spotkać bloczki ze specjalnymi szczelinami – dwoma, trzema lub czterema pionowymi otworami albo z drążeniami od spodu. Takie bloczki fundamentowe są lżejsze i mają nieco lepszą termoizolacyjność niż tradycyjne pełne betonowe bloczki prostopadłościenne.

 

Bloczki fundamentowe – wymiary

Najpopularniejszy bloczek do budowy ścian fundamentowych ma wymiary 38 × 24 × 12 cm. Wymiary bloczków fundamentowych mogą wynosić także:

· 49 × 24 × 12 cm,

· 38 × 25 × 14 cm,

· 30 × 24 × 12 cm, 

· 30 × 19 × 19 cm.

Z większych bloczków szybciej się muruje i można z nich budować grubsze ściany, ale jednocześnie są one cięższe, w związku z czym mogą być mniej wygodne podczas murowania. Bloczki betonowe ważą 20–30 kg; typowy bloczek fundamentowy o wymiarach 38 × 24 × 12 cm waży 25 kg.

Ściany fundamentowe domów jednorodzinnych czasem buduje się z szalunkowych pustaków zasypowych o wymiarach 50 × 24 × 25 cm. Zbroi się je jeszcze prętami stalowymi i wypełnia mieszanką betonową. Taki betonowy lub keramzytobetonowy pustak zasypowy waży około 20 kg.

 

Fundament z bloczków – murowanie

Ścianę z bloczków fundamentowych wznosi się, używając tradycyjnej cementowej zaprawy murarskiej przygotowywanej na budowie, z gotowego suchego proszku, który trzeba rozrobić z odmierzoną ilością wody lub z masy dostarczonej z wytwórni. Bloczki fundamentowe muruje się z zastosowaniem techniki na grube spoiny. Wymóg ten dotyczy łączeń poziomych i pionowych. Średnia grubość zaprawy łączącej elementy to 10–15 mm.

Bloczki fundamentowe, w zależności od założonej grubości ścian fundamentowych lub piwnicznych, układa się dłuższym bokiem wzdłuż albo w poprzek muru. Kwestia ta w oczywisty sposób reguluje zużycie elementów na metr kwadratowy. Szerokość elementów posadowienia zależy z kolei od konstrukcji i grubości ścian nadziemia. Z reguły ma ona wartość 24–38 cm. W przypadku przegród trójwarstwowych ściany fundamentowe, podobnie jak nadziemne, mogą być oddzielone pustką. W narożnikach ściany fundamentowe się przemurowuje.

 

Bloczki fundamentowe – cena

Bloczki fundamentowe są ogólnodostępne. Można je nabyć m.in. w składach i multimarketach. Koszt zakupu pojedynczego klasycznego bloczka fundamentowego z betonu o długościach krawędzi 38 × 24 × 12 cm zazwyczaj zawiera się w zakresie od 8 do 12 zł za sztukę. Bloczki z mocniejszego betonu są droższe. Pustaki zasypowe kosztują ponad 7 zł za sztukę.

PODZIEL SIĘ: