Bloczki fundamentowe – zastosowanie, wymiary i ceny bloczków w 2019

Data dodania: 24.06.2019 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Betonowe bloczki fundamentowe to najpopularniejszy materiał do budowania ścian fundamentowych w domach jednorodzinnych. Mają modułowe wymiary, szybko się je muruje, są powszechnie dostępne i stosunkowo niedrogie.

Bloczki fundamentowe wytwarzane są z betonu klasy C12/15 lub C16/20, czasem z C20/25. Mieszankę betonową umieszcza się w odpowiednich formach i zagęszcza metodą wibroprasowania. Wytrzymałość bloczków betonowych na ściskanie (obciążenie od budynku) wynosi tyle, ile klasa betonu, z którego zostały wyprodukowane, czyli np. 15 MPa.

Ściany murowane z bloczków betonowych mają mniejszą wytrzymałość na obciążenia boczne niż ściany z betonu monolitycznego układanego w deskowaniu. Jednak przy domach niepodpiwniczonych nie ma to większego znaczenia. Na ściany piwnic domów jednorodzinnych, oprócz obciążeń pionowych, działają także znaczne poziome siły parcia gruntu. Murowane ściany z bloczków betonowych mogą się wtedy okazać zbyt słabe lub potrzebować odpowiednich wzmocnień. Decyzja co do konkretnego rozwiązania zawsze należy do konstruktora.

 

Bloczki fundamentowe – zastosowanie

Bloczki fundamentowe wykorzystuje się do budowania ścian fundamentowych, czasem do budowy ścian piwnic, a także do wykonywania słupów i podmurówek oraz murków oporowych. Są wytrzymałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz na zawilgocenie, a także mrozoodporne i niepalne.

 

Bloczki fundamentowe – kształt

Bloczki fundamentowe mają kształt tradycyjnej cegły, czyli prostopadłościanu. Muruje się je więc na spoiny poziome i pionowe. Na rynku można też spotkać bloczki szczelinowe – z dwiema, trzema lub czterema szczelinami lub z drążeniami od spodu. Takie bloczki fundamentowe są lżejsze i mają nieco lepszą termoizolacyjność niż tradycyjne betonowe bloczki prostopadłościenne.

 

Bloczki fundamentowe – wymiary

Najpopularniejszy bloczek do budowy ścian fundamentowych ma wymiary 38 x 24 x 12 cm. Wymiary bloczków fundamentowych wynoszą: 49 x 24 x 12 cm, 38 x 25 x 14 cm, 30 x 24 x 12 cm i 30 x 19 x 19 cm. Z większych bloczków szybciej się muruje i można z nich budować grubsze ściany, ale jednocześnie są one cięższe, w związku z czym mogą być mniej wygodne podczas murowania. Bloczki betonowe ważą 20-30 kg; typowy bloczek fundamentowy o wymiarach 38 x 24 x 12 cm waży 25 kg.

Ściany fundamentowe domów jednorodzinnych czasem buduje się z szalunkowych pustaków zasypowych o wymiarach 50 x 24 x 25 cm. Zbroi się je jeszcze prętami stalowymi i wypełnia mieszanką betonową. Taki betonowy lub keramzytobetonowy pustak zasypowy waży około 20 kg.

 

Fundament z bloczków – murowanie

Ścianę z bloczków fundamentowych muruje się używając tradycyjnej cementowej zaprawy murarskiej przygotowywanej na budowie lub z gotowej, suchej mieszanki, którą trzeba wymieszać z odpowiednią ilością wody. Bloczki fundamentowe muruje się na grube spoiny poziome i pionowe. Spoiny poziome mają grubość od 10 do 15 mm, pionowe zaś od 10 do 20 mm.

Bloczki fundamentowe układa się dłuższym bokiem wzdłuż lub w poprzek muru, a od tego zależy zużycie bloczków fundamentowych na metr kwadratowy. Na grubość ściany fundamentowej wpływa grubość ścian nadziemia. Zatem wynosi ona najczęściej 24-38 cm. Na bloczkach ustawianych na sztorc (na węższym boku), czyli o szerokości 12 cm, muruje się ściany elewacyjne. W narożnikach ściany fundamentowe się przemurowuje.

 

Bloczki fundamentowe – cena

Bloczki fundamentowe można kupić niemal wszędzie – w składach i marketach budowlanych czy u lokalnych producentów. U tych ostatnich zwykle są najtańsze, a do tego ich transport często jest wliczony w cenę. Cena typowego bloczka fundamentowego betonu o wymiarach 38 x 24 x 12 cm waha się od 3 do niemal 5 zł za sztukę. Bloczki z mocniejszego betonu są droższe. Pustaki zasypowe kosztują ponad 5 zł za sztukę.

Zacząłeś budowę? Pomyśl już o ścianach. Skorzystaj z programu rabatowego Wienerberger Korzyści Murowane i zyskaj do 1 700 zł rabatu na pustaki Porotherm! Sprawdź >>

PODZIEL SIĘ: