Jak ocieplać fundamenty?

Data dodania: 23.03.2020 | Ekspert Budogram
Facebook Messenger Twitter Mail

Dom musi być zbudowany na fundamentach. Trzeba je zaizolować, by nie stały się przyczyną zbyt dużych strat ciepła. Dlatego fundamenty, niezależnie od rodzaju konstrukcji, oddziela się od gruntu warstwą dobrej jakości izolacji termicznej.

W warunkach technicznych nie jest uwzględniona izolacyjność termiczna fundamentów. Podany jest jedynie współczynnik przenikania ciepła U dla podłóg na gruncie, który powinien wynosić nie więcej niż 0,30 W/(m2K). Dlatego wyłącznie od inwestorów zależy, jak gruba będzie warstwa ocieplenia fundamentów.

 

Ocieplenie fundamentów – materiały

Fundamenty niepodpiwniczonych domów jednorodzinnych zbudowane są najczęściej z ław i ścian fundamentowych oraz podłogi na gruncie. Szacuje się, że ucieka przez nie do gruntu do 10 proc. ciepła z domu. Dlatego fundamenty należy solidnie ocieplić.

Ocieplenie fundamentów powinno być wystarczająco grube, ułożone w sposób ciągły tak, by łączyło się też z izolacją ścian zewnętrznych, dzięki czemu można wyeliminować mostki cieplne w takich miejscach. Rozwiązań jest wiele. Zależą one od konstrukcji danego budynku i użytych materiałów.

Do izolacji termicznej ścian fundamentowych potrzebne są materiały nienasiąkliwe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, grzyby i pleśnie. Odpowiednie są tu: styropian (EPS), polistyren ekstrudowany (XPS) i keramzyt.

Płyty styropianowe typu fundament lub płyty XPS mocuje się do ściany fundamentowej, zabezpieczonej wcześniej warstwą hydroizolacji (np. bitumiczną masą dyspersyjną), za pomocą kleju poliuretanowego. Na koniec izolację termiczną osłania się folią kubełkową lub obmurowuje warstwą bloczków betonowych.

 

Podłoga na gruncie – ocieplenie

Współczynnik przewodzenia ciepła lambda stosowanych obecnie materiałów ociepleniowych wynosi 0,03-0,04 W/(mK). Oznacza to, że do ocieplenia podłogi na gruncie potrzeba izolacji o grubości przynajmniej 10 cm. Warto jednak wybrać grubszą warstwę (im grubsza, tym lepiej), bo w całkowitych kosztach budowy jest to niewielki wydatek, a zyski na ogrzewaniu związane z dobrym ociepleniem mogą być spore. Obecnie zastosowanie 15 cm styropianu do ocieplenia podłogi na gruncie to standard, choć niektórzy wybierają warstwę o grubości nawet 20 cm.

Do ocieplenia podłogi na gruncie najczęściej używa się styropianu odmiany dach/podłoga o bardzo ograniczonej nasiąkliwości i stosunkowo dużej wytrzymałości na nacisk gruntu. Rzadziej – ze względu na koszty – stosuje się polistyren ekstrudowany XPS (ten charakteryzuje się jeszcze lepszymi parametrami mechanicznymi i odpornością na zawilgocenie niż styropian) i sporadycznie keramzyt. Najlepiej jeśli ocieplenie podłogi na gruncie znajduje się od strony zimniejszej, czyli od gruntu (pod izolacją przeciwwilgociową).

 

Ocieplenie płyty fundamentowej

Zamiast tradycyjnych fundamentów niektórzy inwestorzy decydują się na płytę fundamentową. Zapewnia ona nie tylko posadowienie budynku, ale jest też jednocześnie podłogą na gruncie. To rozwiązanie pomaga ograniczyć do minimum mostki termiczne mogące pojawić się w obrębie fundamentów. W przypadku płyty fundamentowej obowiązuje taki sam współczynnik przenikania ciepła U jak dla podłogi na gruncie, czyli 0,30 W/(m2K).

Płytę fundamentową wykonuje się w szalunku traconym z twardej odmiany styropianu dach/podłoga lub polistyrenu ekstrudowanego XPS. Taki szalunek jest jednocześnie izolacją termiczną. Najczęściej stosuje się dwie warstwy ocieplenia układane naprzemiennie, każda o grubości około 10 cm. Współczynnik izolacyjności ciepłego szalunku wynosi 0,15 W/(m2K).

Firmy wykonujące płyty fundamentowe oferują rozwiązania z odpowiednio dobranymi materiałami ociepleniowymi, które pozwalają zapewnić konstrukcji współczynnik U nawet na poziomie 0,085 W/(m2K).

PODZIEL SIĘ: