Przygotowanie podłoża pod trawnik – porady krok po kroku

Data dodania: 29.09.2021 | Monika Krzyśków
ścieżka z kamiennych płyt na trawniku
Facebook Messenger Twitter Mail

Soczyście zielona, gęsta murawa to marzenie niejednego początkującego ogrodnika. Aby przed domem na działce rosła równa, zdrowa i pozbawiona chwastów trawa, należy zatroszczyć się o to już na etapie przygotowywania terenu. Podpowiadamy, jak przygotować podłoże pod trawnik.

W przypadku nowego domu i zakładania ogrodu przed wysiewem trawy należy zakończyć wszelkie prace ziemne na terenie budowy. Trzeba zatem przeprowadzić wszystkie niezbędne instalacje podziemne, tak aby nie było konieczności wykonywania wykopów na już założonym trawniku. Na glebach gliniastych i podmokłych warto rozważyć wykonanie systemu odwadniającego, natomiast na gruntach piaszczystych ‒ system automatycznego nawadniania. Po zakończeniu niezbędnych instalacji wokół domu można przejść do prawidłowego przygotowania podłoża pod trawnik.

 

Przygotowanie podłoża pod trawnik ‒ sprzątanie terenu

Dokładne uprzątnięcie terenu przed wysiewem trawy stanowi istotny krok przygotowania podłoża pod trawnik, gdyż pozostawienie w gruncie zanieczyszczeń wpłynie negatywnie na wzrost trawy. Z działki należy zatem usunąć wszelkie pozostałości z procesu budowy ‒ gruz, szkło resztki materiałów budowlanych, śmieci ‒ ale także kamienie, zeschnięte pędy i korzenie roślin. Usunięcie zanieczyszczeń umożliwi prawidłowy wzrost trawy i zapobiegnie nieestetycznym plackom wyschniętych źdźbeł na murawie.

 

Przygotowanie gruntu pod trawę ‒ przekopywanie ziemi

Zanim wysiejemy trawę z nasion lub rozłożymy trawnik z rolki, czeka nas usunięcie warstwy humusu, a następnie dokładne przekopanie gleby. Starą murawę należy przy pomocy ostrego szpadla odciąć od gruntu i usunąć z miejsca, na którym ma zostać wysiany trawnik. Następnie szpadlem lub widłami należy przekopać ziemię. Aby dobrze ją spulchnić i napowietrzyć, trzeba dotrzeć do 20‒30 cm gruntu, starannie rozbijając przy tym grudki ziemi. Jeśli trawnik będzie miał sporą powierzchnię, lepszym rozwiązaniem od szpadla będzie zastosowanie glebogryzarki, która ułatwi i przyspieszy spulchnianie i przekopywanie podłoża.

 

Przygotowanie gruntu pod trawnik ‒ jakie podłoże?

Po przekopaniu terenu w miejscu, w którym zakładasz trawnik, należy wymieszać zastaną ziemię z bardziej żyznym podłożem. Warto to zrobić w trakcie przygotowań gruntu pod trawnik, tak aby zapewnić trawie jak najlepsze warunki do rozwoju. Najlepiej jednak najpierw wykonać badanie gruntu, które pozwoli na poznanie jego składu, struktury i odczynu. Odpowiednie dla trawnika podłoże nie może być zbyt gliniaste i nieprzepuszczalne ‒ jeśli takie masz na swojej działce, rozluźnij je, mieszając ziemię z piaskiem. Trawa lubi grunt próchniczy, warto zatem dosypać ziemi kompostowej, która również dobrze sprawdzi się w przypadku gruntu zbyt piaszczystego. Właściwy dla trawnika odczyn gleby wynosi między 5,5 a 6,5 pH. Jeśli gleba na twojej działce jest zbyt kwaśna, powinieneś przeprowadzić wapnowanie, jeśli natomiast zbyt zasadowa, możesz wymieszać ją z nawozem zakwaszającym, np. siarczanem amonu lub kwaśnym torfem. Ziemię przed wysiewem trawy można również zmieszać z nawozem specjalistycznym do trawnika, który wzbogaci podłoże w składniki pokarmowe.

Po wzbogaceniu rodzimej gleby teren przed wysiewem trawy należy wyrównać, można również przeprowadzić wałowanie. Ziemia po wyrównaniu powinna być dokładnie ubita. Jeśli nie masz możliwości skorzystania ze specjalnego walca, proces ubijania możesz przeprowadzić w prosty sposób, udeptując grunt butami. Po obfitym podlaniu gruntu odczekaj około 2‒3 tygodni, aby się ustabilizował i osiadł.

 

Przygotowanie podłoża pod trawę i usuwanie chwastów

W trakcie kilku tygodni, kiedy grunt będzie osiadał, należy regularnie usuwać pojawiające się chwasty. Po założeniu trawnika okaże się to znacznie trudniejszym zadaniem. Walkę z chwastami jednorocznymi i wieloletnimi można przeprowadzić w sposób mechaniczny lub chemiczny. Pierwszy z nich polega na ręcznym wyrywaniu zbędnej roślinności, co jest czynnością pracochłonną i długotrwałą, sprawdzi się jednak na murawie niewielkich rozmiarów. Na działce o większych rozmiarach warto ułatwić sobie usuwanie chwastów przy pomocy środków chemicznych. Herbicydy totalne dobrze radzą sobie z usuwaniem zarówno chwastów jednorocznych, jak i wieloletnich. Po ich zastosowaniu obumiera część naziemna i korzeń rośliny, należy ich jednak używać w momencie, kiedy chwast jest w fazie wzrostu. Najczęściej pierwszy oprysk przed założeniem trawnika przeprowadza się jesienią, a drugi wiosną. Po zastosowaniu tego rodzaju środków należy odczekać około 3 tygodni przed wysiewem trawy.

PODZIEL SIĘ: