Trawnik z rolki – jak go układać i pielęgnować?

Data dodania: 05.09.2021 | Katarzyna Kawalec
leżaki na trawniku
Facebook Messenger Twitter Mail

Właściwa pielęgnacja trawnika sprawi, że twój ogród będzie wyglądał atrakcyjnie. Sprawdź, jakie nawozy powinieneś zastosować i jakie zabiegi pielęgnacyjne będą potrzebne.

Podstawową kwestią jest odpowiednie przygotowanie gleby pod rozłożenie trawy z rolki. Pamiętaj o oddaniu próbki gleby do analizy. Pozwoli to ustalić, jaki jest odczyn gleby i jakich substancji pokarmowych potrzebuje.

 

Zakładanie trawnika z rolki ‒ jakie są etapy prac?

Najważniejszą zaletą stosowania trawy z rolki jest szybki efekt, który możesz uzyskać w ciągu jednego dnia. Najlepiej odczekać 3-4 tygodnie, zanim zaczniesz użytkować taki trawnik. Podczas tego czasu trawa doskonale wrośnie w podłoże. Kolejnym plusem stosowania gotowej darni jest fakt, że można ją rozkładać niemal przez cały rok (oczywiście ziemia nie może być zamarznięta). Jak przebiegają prace?

 

Przygotowanie terenu

 

  • Uzupełnienie substancji odżywczych ‒ ziemia powinna być żyzna z odpowiednią zawartością próchnicy i składników pokarmowych oraz odpowiednimi warunkami powietrzno-wodnymi. Najlepiej na samym początku pobrać próbki gleby do analizy, aby określić poziom wód gruntowych i poznać jakość podłoża. Można określić zasobność w składniki pokarmowe, czyli zawartość makroelementów: azotu, fosforu, potasu, wapnia i magnezu. Najistotniejsze jest określenie pH, czyli odczynu (kwasowości) gleby. Jeśli zakładasz trawnik na glebie piaszczystej, zastosuj nawozy organiczne. Najlepszy będzie kompost lub nawozy torfowe. Ważne też jest nawożenie pielęgnacyjne przez kolejne lata uprawy.
  • Spulchnianie gleby ‒ celem jest otrzymanie gleby o luźnej strukturze. Do tego celu przyda ci się motyka rotacyjna. Pamiętaj, że przed założeniem trawnika glebę należy spulchnić na głębokości 15‒20 cm. Trawy to rośliny jednoliścienne z systemem korzeniowym wiązkowym, dlatego mogą czerpać wodę jedynie z powierzchni gleby.
  • Wyrównanie gruntu ‒ dokładnie wyrównaj glebę przed nałożeniem trawy z rolki. Cały teren musi być wypoziomowany, ale o małym spadku (1‒3%). Należy go przewałować i zagrabić. To jest bardzo ważny etap ‒ jeśli wykonasz go niedokładnie, to nierówności gleby spowodują wybrzuszenia trawy, co będzie wyglądać nieestetyczne. 

 

Rozkładanie trawnika z rolki

 

Gdy zakładasz trawnik z rolki, układaj płaty darni obok siebie oraz zawsze w jednym kierunku. Pamiętaj, aby ich nie naciągać. Płaty trawy powinny do siebie przylegać jak najściślej. Jeżeli nie udało ci się zrobić tego dokładnie, możesz zastosować „fugowanie”. Materiał fugujący stanowi mieszanka przesianego kompostu (⅔ wiadra) oraz nasion trawy (⅓ wiadra). Dzięki takiej mieszance możesz uszczelnić wszystkie luki. Po rozłożeniu trawy rolkowej musisz ją obficie podlać. Należy nawodnić nie tylko rozłożone płaty trawy, ale także znajdującą się pod nimi glebę.

 

Jak pielęgnować trawnik z rolki?

  1. Koszenie ‒ jeśli twoja kosiarka ma pojemnik na trawę, to należy go systematycznie opróżniać. Jeśli natomiast nie masz pojemnika, skoszoną trawę musisz zagrabić. Nie możesz jej zostawić na trawniku, gdyż wygląda to nieestetycznie, a ponadto grozi żółknięciem twojego trawnika.
  2. Podlewanie ‒ najlepiej zastosować podlewanie deszczowe, które uzyskasz dzięki odpowiednim końcówkom węża ogrodowego.
  3. Uzupełnianie składników odżywczych ‒ pamiętaj o nawożeniu wiosną głównie nawozami z azotem. Od połowy lipca azot trzeba ograniczyć na rzecz fosforu i potasu. Dzięki takiemu nawożeniu trawnik przygotuje się do zimy. Pamiętaj o intensywnym podlewaniu trawnika, aby nawóz mógł dokładnie wniknąć w trawę. Co 3‒4 lata jesienią wykonuj nawożenie organiczne. Rozłóż warstwę o grubości 1,5 cm nawozu torfowego, a jesienno-zimowe opady wmyją ją w glebę. Nawóz organiczny szybko wsiąka w ziemię.
  4. Jesienno-wiosenne grabienie trawnika. Mimo że kolorowe liście na trawniku ładnie wyglądają, to jednak lepiej je usunąć. Wilgotne liście mogą spowodować obumieranie trawnika. Jesienne grabienie zapobiega wielu chorobom. Grabienie wiosenne też jest bardzo ważne nie tylko ze względów estetycznych. Usuń z trawnika wszystkie ciała obce (gałęzie i śmieci). Dokładnie oczyszczony trawnik będzie łatwiej kosić.
  5. Przewietrzanie darni i gleby ‒ użytkowany trawnik staje się bardziej zbity, co uniemożliwia przepływ powietrza, opadów atmosferycznych i wody. Nawozy również nie przenikają do głębszych warstw gleby. Na takim trawniku bardzo często pojawia się mech, przez to traci on walory estetyczne. Trzeba temu zaradzić poprzez przewietrzanie darni, najlepiej z użyciem nożowego aeratora gleby. Urządzenie nacina glebę i powoduje niewielkie wgłębienie. Dzięki użyciu takiego sprzętu twoja trawa zaczyna „oddychać”.
  6. Walcowanie ‒ służy przytwierdzeniu wystających korzeni trawy do gleby znajdującej się poniżej. Wybrzuszenia trawy powstają na skutek działania zamarzających opadów, co powoduje napinanie wierzchniej warstwy gleby. Doskonale poradzi sobie z tym walec ogrodowy. 
  7. Odchwaszczenie ‒ najczęstszym chwastem spotykanym na trawniku jest mniszek lekarski. Można go usunąć ręcznie za pomocą specjalnego narzędzia. Jeśli nie możesz sobie z nim poradzić, zastosuj selektywny środek chwastobójczy, który likwiduje jedynie chwasty dwuliścienne. Trawa jest rośliną jednoliścienną, więc taki środek jej nie zniszczy. Ze środkami chemicznymi trzeba się obchodzić bardzo ostrożnie i zawsze uważnie czytać instrukcję.
  8. Przycinanie brzegów trawnika ‒ jeśli twojego trawnika nie ogranicza obrzeże, to możesz poprawić jego kształt przez odpowiednie przycinanie. Wyznacz linię prostą lub łuk za pomocą sznurka ogrodniczego, który będzie granicą trawnika. Następnie wzdłuż sznurka wykonaj silne ruchy łopaty. Ostrze łopaty musi poruszać się po jednej linii cięcia. Wytniesz w ten sposób zbędne fragmenty trawy. Następnie za pomocą motyki usuń odcięte fragmenty trawy.
PODZIEL SIĘ: