Fundament pod schody zewnętrzne oraz wewnętrzne

Data dodania: 02.06.2021 | Monika Krzyśków
betonowe schody zewnętrzne
Facebook Messenger Twitter Mail

Schody zewnętrzne i wewnętrzne mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Można zrobić je z betonu, wykończyć drewnem, płytkami ceramicznymi lub kamieniem. Niezależnie od użytego materiału konstrukcja schodów wymaga odpowiedniej podstawy, którą w niektórych przypadkach jest fundament pod schody zewnętrzne lub wewnętrzne.

Schody betonowe zewnętrzne wymagają własnego fundamentu oddzielnego od fundamentu budynku. O odpowiednio dopasowaną podstawę musisz zadbać również przy wykonywaniu schodów wewnętrznych wykonanych z betonu. O czym jeszcze warto pamiętać, tworząc podstawę dla schodów wejściowych do domu i prowadzących na jego wyższe kondygnacje? 

 

Schody zewnętrzne ‒ betonowe, metalowe czy drewniane?

Schody zewnętrzne to najczęściej konstrukcje z żelbetu, czyli betonu zbrojonego. Mogą być wykończone np. kamieniem, płytkami ceramicznymi lub drewnem Takie schody wymagają szczególnie wytrzymałego i solidnego fundamentu. Schody wejściowe do domu mogą jednak powstać również z innych materiałów, takich jak drewno, metal czy składane prefabrykaty betonowe (np. płyty biegowe, płyty spocznikowe lub stopnie wspornikowe).

Drewniane i metalowe schody wejściowe to zazwyczaj konstrukcje samonośne, które nie wymagają tradycyjnego fundamentowania. Często pod lekkie i niewielkie schody wykonuje się podstawę z chudego betonu pokrytego warstwą papy na osnowie poliestrowej.

 

Fundament pod schody zewnętrzne betonowe

Zgodnie ze sztuką budowlaną schody zewnętrzne powinny być posadowione na samodzielnym fundamencie ‒ nie zaleca się łączenia ich na wspólnej podstawie z konstrukcją budynku. Tylko specjalnie wykonany fundament pod schody będzie spełniać odpowiednie warunki techniczne. Należy przy tym pamiętać, że wykopy pod oddzielny fundament schodów najlepiej zrobić po wykonaniu fundamentów budynku. Ocieplone fundamenty pozwolą na odizolowanie schodów zewnętrznych od budynku np. przy użyciu warstwy styropianu. Jeśli tego nie dopilnujesz, schody wejściowe mogą stać się mostkiem cieplnym, przez który ciepłe powietrze będzie uciekać z wnętrza domu.

Do jakiej głębokości należy wykonać wykopy na fundament pod schody zewnętrzne? Głębokość wykopów uzależniona jest od warunków gruntowo-wodnych występujących na działce. Na podłożu piaszczystym wystarczający będzie wykop o głębokości 50 cm. Jeśli natomiast na działce występują grunty gliniaste, wykop powinien zostać wykonany poniżej poziomu przemarzania gruntu ‒ zapobiegnie to unoszeniu się i niszczeniu schodów z powodu wysadzin mrozowych zimą.

Dolną część fundamentu schodów wejściowych najczęściej wykonuje się z betonu zbrojonego podłużnie, czyli w podobny sposób jak zbroi się ławę fundamentową. Górną część podwalin ‒ tę, która będzie nieco wystawać ponad grunt ‒ można wymurować z bloczków betonowych. Na tak przygotowanych fundamentach układa się kolejno zbrojenie i wykonuje deskowanie pod resztę schodów.

 

Schody wewnętrzne ‒ fundament

Schody wewnętrzne prowadzące na wyższe kondygnacje domu podobnie jak schody zewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów. Większość inwestorów decyduje się na tradycyjne rozwiązania, czyli schody w konstrukcji drewnianej lub betonowej. Schody drewniane to lekkie konstrukcje, które nie wymagają osobnego fundamentu, natomiast schody z żelbetu, aby były stabilne i trwałe, muszą zostać posadowione na indywidualnej podwalinie.

Schody wykonane z metalowego zbrojenia zalanego betonem najczęściej wykonuje się na etapie wylewania stropu, gdyż są z nim konstrukcyjnie związane. Dolny bieg schodów powinien być zakotwiony we własnym betonowym fundamencie. Fundament pod schody wewnętrzne może być wylewany na miejscu budowy lub częściowo murowany z betonowych bloczków fundamentowych, podobnie jak w przypadku fundamentu schodów zewnętrznych. Ważne w tym przypadku będzie wykonanie izolacji poziomej na fundamencie pod schody wewnętrzne, która zapobiegnie podciąganiu wody z gruntu. Izolację przeciwwilgociową można wykonać przy pomocy masy uszczelniającej, po czym należy odczekać do jej całkowitego wyschnięcia, zanim będzie można montować deskowanie schodów.

 

 

PODZIEL SIĘ: