Schody zewnętrzne – metalowe, betonowe i z kostki

Data dodania: 02.09.2021 | Anna Bartoś
Schody zewnętrzne
Facebook Messenger Twitter Mail

Schody zewnętrzne wykonaj z trwałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne materiałów. Nie kieruj się wyłącznie kwestią estetyczną, ale też bezpieczeństwem podczas użytkowania i wytrzymałością. Schody wejściowe do domu mogą być betonowe, metalowe lub z kostki. Sprawdź, czym różni się każde z rozwiązań. 

Schody zewnętrzne do domu powinny mieć wymiary, które umożliwiają sprawne i wygodne wchodzenie i schodzenie. Optymalne parametry to 15‒17 cm (wysokość) i 28‒35 cm (głębokość).

 

Schody metalowe zewnętrzne – czy warto je zrobić?

Zaletą tego rozwiązania jest lekkość i stosunkowo niska cena. Schody zewnętrzne metalowe do domu najczęściej mają konstrukcję jedno- lub dwubiegową i są wykonane ze stali nierdzewnej, stali węglowej, stali kwasoodpornej, żeliwa lub aluminium. Układy wielobiegowe są najczęściej wykorzystywane jako wysokie schody zewnętrzne do domu w wysokiej zabudowie.

Konstrukcje z metalu są trwałe, odporne na korozję i nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych, w przeciwieństwie do schodów drewnianych. Ze względu na dużą plastyczność dają niemal nieograniczone możliwości aranżowania stopni i balustrad, a dzięki szerokiej gamie farb łatwo można je pomalować – jest to wygodna opcja zwłaszcza dla osób, które lubią zmiany w aranżacjach swoich domów. 

Metalowe schody na zewnątrz to układ, który sprawdza się przede wszystkim tam, gdzie jest ograniczone miejsce na lokalizację wejścia do budynku. Jednym z chętniej wybieranych modeli są schody metalowe spiralne i hybrydowe – będące połączeniem dwóch różnych materiałów, np. metalu i drewna lub szkła hartowanego. 

Największą wadą schodów metalowych jest jednak utrudnione użytkowanie. Zimą stopnie są bardzo śliskie, a więc wchodzenie i schodzenie po nich może być niebezpieczne szczególnie dla osób w podeszłym wieku i dzieci. Ponadto taka zabudowa słabo tłumi dźwięki i jest zimna w dotyku. 

 

Schody wejściowe do domu z betonu – wady i zalety

Częstym rozwiązaniem stosowanym w domach jednorodzinnych są schody zewnętrzne betonowe. Są ponadczasowe, masywne i dobrze tłumią dźwięki. Ich bazą jest betonowa wylewka, którą możesz pokryć dowolnym materiałem wykończeniowym, np. granitem lub płytami betonowymi. Dodatkowa powłoka będzie nie tylko warstwą dekoracyjną, ale i wzmocnieniem schodów. Zwiększy ich odporność na ścieranie i odbarwienia. 

Schody betonowe na zewnątrz mogą być monolityczne lub prefabrykowane. Pierwsze wykonasz już na etapie budowy domu – dzięki temu wykonawcy nie będą musieli korzystać z drabin ani pustaków, aby wejść do środka budynku, a solidna konstrukcja stopni zminimalizuje ryzyko uszkodzenia schodów. Jeśli z biegiem czasu schody zewnętrzne się uszkodzą, łatwo je wyremontujesz. Drugie rozwiązanie to gotowe schody zewnętrzne połączone z belek i płyt. Wśród dostępnych ofert konstrukcji prefabrykowanych znajdziesz:

  • schody parterowe trapezowe, prostokątne, kwadratowe i półokrągłe;
  • schody zewnętrzne ażurowe;
  • stopnie schodowe. 

 

Ograniczeniem związanym z betonową zabudową stopni jest koszt i czas potrzebny na ich wykonanie. Jest to zdecydowanie najdroższe rozwiązanie, które wymaga nie tylko zakupu materiałów budowlanych do wymurowania schodów, ale dodatkowo okładziny do pokrycia stopnic i boków. Gotowe schody z betonu to też potężna konstrukcja, która wymaga dużej przestrzeni i wygląda dosyć topornie. 

 

Schody zewnętrzne z kostki – trwałość i bezpieczeństwo

Pomysł na schody wejściowe z kostki to alternatywa dla gresu, betonu czy klinkieru. Kostki są dostępne w różnych wzorach, kształtach i kolorach, co sprawia, że stworzysz z nich różne kompozycje. Wybierając materiał na schody, dobierz taki wzór i kolor bruku, który będzie się komponował z otoczeniem budynku oraz jego elewacją, dachem, drzwiami i oknami. 

Przeczytaj także: Jak ocenić jakość kostki brukowej?

Kostka brukowa to materiał estetyczny i bezpieczny, zwłaszcza zimą. Pokryte nim stopnie są mniej śliskie niż te z metalu lub wykończone np. płytką gresową. Bruk dobrze znosi zmienne warunki atmosferyczne i niełatwo go uszkodzić. Szybko się czyści i nie zmienia koloru pod wpływem porastania mchem lub działania promieni słonecznych. Ponadto jest łatwy w ułożeniu, dzięki czemu prace wykończeniowe na schodach możesz wykonać samodzielnie, oszczędzając w ten sposób na robociźnie. Przymierzając się do obłożenia schodów, zacznij od przygotowania nawierzchni i rozstaw obrzeża. Następnie ułóż stopnie, ustabilizuj je i wypełnij szczeliny drobnym piaskiem. Jeśli chodzi o grubość kostki brukowej na schody, optymalnym rozwiązaniem będzie kostka o grubości 6 cm

Przeczytaj także: Czym różni się kostka od płyty betonowej?

PODZIEL SIĘ: