Schody wspornikowe ‒ konstrukcja, zbrojenie i montaż

Data dodania: 04.07.2022 | Magdalena Głowala–Habel
Schody drewniane wewnętrzne
Facebook Messenger Twitter Mail

Schody wspornikowe to konstrukcja o lekkiej ażurowej formie. Efekt ten uzyskuje się dzięki rezygnacji ze wsporników pomiędzy stopniami. Jak wygląda montaż schodów wspornikowych i jaki jest koszt ich wykonania?

Moda na otwarte przestrzenie sprawiła, że zmieniły się również konstrukcje schodów. Schody wspornikowe doskonale wpisują się w obecne trendy wnętrzarskie. To doskonały wybór, gdy nie chcesz przytłoczyć wnętrza mocno zabudowaną konstrukcją lub chcesz wybudować schody w małym pomieszczeniu. 

 

Schody wspornikowe ‒ konstrukcja 

Ten typ schodów opiera się na elemencie nośnym, którym jest ściana pomieszczenia lub słup. Słup jest częścią konstrukcji schodów kręconych, natomiast schody proste są montowane na ścianie. Niezwykle efektownie prezentują się schody wspornikowe proste, w których stopnie wystają ze ściany bez dodatkowych wsporników. Jest to zdecydowanie minimalistyczna konstrukcja, która doskonale prezentuje się w nowoczesnych aranżacjach. W przypadku schodów półkowych montaż wymaga prawidłowego osadzenia stopni w ścianie. Fachowo osadzone stopnie pozostają nieruchome, gdy po nich chodzimy. 

Konstrukcja schodów półkowych opiera się na drewnie i metalu. Najczęściej schody wykonuje się z drewna twardego. Wśród gatunków rodzimych jest to zazwyczaj drewno jesionowe, bukowe lub dębina. Do budowy schodów wykorzystuje się również drewno gatunków egzotycznych, ale wówczas koszt wykonania konstrukcji jest bardzo wysoki. Nie powinno się budować schodów sosnowych, ponieważ jest to miękkie drewno, bardzo podatne na wgniecenia i odkształcenia podczas codziennego użytkowania. Aby uzyskać spójność aranżacji, warto drewniane stopnie dopasować do odcienia podłogi. 

Absolutny minimalizm uzyskamy, budując schody wspornikowe szklane. Do ich produkcji wykorzystuje się szkło barwione ‒ zapewnia to odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Efekt częściowej przezroczystości jest zachowany, a to sprawia, że takie schody prezentują się niezwykle efektownie. Schody wspornikowe żelbetowe lub stalowe to propozycja do wnętrz industrialnych i loftowych. Można nadać im surowy, techniczny charakter, dzięki czemu doskonale wpisują się w tego typu aranżacje. 

 

Jak dobrać wymiary schodów wspornikowych?

Wymiary konstrukcji schodów są ściśle określone w przepisach prawa budowlanego, co gwarantuje bezpieczeństwo i funkcjonalność konstrukcji. W przypadku schodów wspornikowych maksymalna szerokość stopnia wynosi 120 cm, natomiast jego grubość mieści się w przedziale od 8 cm do 12 cm. Budowa tego rodzaju schodów, szczególnie w wersji półkowej, wymaga dostosowania się do przepisów ze względów bezpieczeństwa. Nośność każdego ze stopni powinna sięgać 350 kg/m².

 

Schody wspornikowe ‒ montaż

Wykonanie schodów półkowych prostych należy zaplanować już na etapie budowy domu. Po pierwsze dlatego, że montuje się je wyłącznie na ścianie nośnej. Po drugie, ich konstrukcja wymaga kotwienia bolców do specjalnych belek, które montuje się w ścianie. Instalacja schodów tego typu w gotowym budynku, bez odpowiedniego przygotowania ściany, może okazać się niewykonalna, gdyż ściana, w której zamontowane są schody, powinna mieć system wzmocnień. Bez tego konstrukcja ściany nie wytrzyma obciążenia i może dojść do bardzo niebezpiecznych sytuacji. 

Ściana, w której będą zamontowane schody wspornikowe, musi mieć ściśle określoną grubość. Dla muru jest to minimum 24 cm, natomiast konstrukcja z bloczków żelbetowych nie może być cieńsza niż 20 cm. Do wzmocnienia konstrukcji wykorzystuje się belki żelbetowe lub stalowe, które zapewnią jej odpowiednią stabilność. Stopnie wpuszczane są w ścianę na głębokość ok. 20 cm. Dodatkowo wykonuje się korkową izolację przeciwdrganiową, która zapobiega kruszeniu się tynku wokół wpuszczonego w ścianę stopnia.

Samodzielny montaż schodów wspornikowych jest niemożliwy ze względu na poziom trudności prac. Ze względu na bezpieczeństwo osób korzystających ze schodów ich budowę należy zlecić specjalistom. Często firmy, które produkują schody wspornikowe, oferują również usługę profesjonalnego montażu. 

 

Ile kosztują schody wspornikowe?

Efektowne elementy wykończenia wnętrz zwykle nie są tanie. Przygotuj się zatem na spory wydatek, gdy chcesz zainstalować w domu schody wspornikowe. Zbrojenie, stopnie, elementy montażowe i koszt robocizny składają się na kwoty od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najtańsze są schody metalowe, następne w kolejności są schody szklane. Te ostatnie są wyjątkowo efektowne, ale wiele osób obawia się je montować ze względu na bezpieczeństwo i dyskomfort odczuwane podczas schodzenia po półprzezroczystych schodach. Schody wspornikowe drewniane pasują praktycznie do każdej aranżacji wnętrza, ale są zdecydowanie najdroższe. Kosztu ich zakupu można zredukować, decydując się na polskie drewno. Schody wspornikowe z egzotyku będą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

PODZIEL SIĘ: