Schody na poddasze – wymiary, cena, montaż

Data dodania: 30.06.2022 | Magdalena Głowala–Habel
Schody na poddaszu
Facebook Messenger Twitter Mail

Schody na poddasze to wygodna alternatywa dla włazu z drabinką. Jak wybrać bezpieczne rozwiązanie, gdy do dyspozycji mamy małą powierzchnię? Sprawdź dostępne rozwiązania i wybierz takie schody, które estetyką i funkcjonalnością będą pasować do twojego wnętrza. 

Adaptacja poddasza to doskonały sposób na powiększenie przestrzeni użytkowej domu. Jeśli w projekcie nie zagospodarowano przestrzeni na schody, trzeba skorzystać z kompaktowych rozwiązań. Bez problemu znajdziesz takie rozwiązanie, które pozwoli na komfortowe i bezpieczne korzystanie z poddasza lub strychu. 

 

Rodzaje schodów na poddasze – przegląd rozwiązań

Zanim wybierzesz rodzaj schodów, musisz zastanowić się, czy potrzebujesz stałego wejścia do codziennego użytku czy wystarczą ci schody składane na poddasze lub strych. Zacznijmy od modeli, które można złożyć i nie zajmują miejsca w pomieszczeniu poniżej. Do wyboru masz schody harmonijkowe lub segmentowe. Segmentowe mają formę składanej drabinki z drewna, a harmonijkowe zajmują mniej miejsca na strychu. Oczywiście tego typu rozwiązania sprawdzą się, jeśli chcesz jedynie od czasu do czasu dostać się na strych. Jakie schody  użytkowe na poddasze wybrać?

 

Schody modułowe

 

To samonośna konstrukcja zbudowana z segmentów, która opiera się na belce nośnej umieszczonej na środku stopnia. Jest rozwiązaniem, które pozwala na ustalenie biegu o dowolnym kształcie. 

Wśród schodów modułowych wyróżniamy:

  • jednobiegowe – schody na poddasze, których stopnie są takich samych rozmiarów, a bieg jest prosty;
  • wielobiegowe (np. dwubiegowe) – pośrodku biegów znajduje się spocznik, podest, na którym można odpocząć podczas wchodzenia i schodzenia; 
  • schody zabiegowe na poddasze – ich stopnie mogą mieć różne kształty;
  • kręcone schody na poddasze – biegną wokół osi belki, a wielkość stopni dostosowana jest do kąta ich ułożenia.

 

Schody spiralne

 

Ich zaletą jest fakt, że zajmują niewiele miejsca i wyglądają bardzo efektownie. Konstrukcja opiera się na słupie ustawionym centralnie. Stopnie montowane są na jego obwodzie, nie trzeba ich ustawiać przy ścianie. Ażurowa konstrukcja nie przytłacza wnętrza. Sprawdzi się tam, gdzie proste schodki byłyby zbyt strome. 

 

Schody policzkowe

 

Konstrukcja opiera się na dwóch przedłużonych belkach. Mogą one być umieszczone po obu stronach stopni, po jednej (gdy stopnie przylegają do ściany) lub pośrodku. Stopnie w modelu policzkowym często są pozbawione podstopnic. Bieg schodów może być dowolny, dzięki temu łatwo dopasować konstrukcję do wystroju wnętrza. 

 

Schody płytowe

 

Wykonane są żelbetu, a ich konstrukcja jest dość ciężka optycznie. Z tego powodu rzadko są wybierane do małych przestrzeni. Powinny zostać przeliczone przez uprawnionego projektanta konstrukcji. 

 

Schody na poddasze: wymiary 

Przepisy budowlane bardzo dokładnie określają wymiary tego typu konstrukcji. Jeśli planujesz zbudować wąskie schody na poddasze, musisz wziąć pod uwagę te wytyczne. Szerokość biegu schodów zgodnie z warunkami technicznymi powinna wynosić co najmniej 80 cm – to wystarczy, by na schodach mogła znajdować się jedna osoba. Maksymalna wysokość stopni to 19 cm, a optymalna to ta mająca 15–17 cm. Szerokość stopnia musi wynosić od 15 cm do 32 cm. Jeśli mamy do czynienia ze schodami asymetrycznymi, ten wymiar nie może być mniejszy niż 10 cm. 

Strome schody na poddasze powinny być wyposażone w balustradę – zadbaj o to, szczególnie gdy w domu są małe dzieci lub osoby starsze. Odpowiednia wysokość balustrady to min. 90 cm. Jeśli ten element składa się ze słupków, to nie mogą być rozstawione szerzej niż w odległości 12 cm od siebie. Budując schody na poddasze, zazwyczaj chcemy, by zajmowały jak najmniej przestrzeni w pomieszczeniu poniżej. Nie można jednak zapominać o bezpieczeństwie. Jeśli planujesz zainstalować strome schodki, pamiętaj o antypoślizgowej powierzchni stopni. 

 

Z jakich materiałów wykonać schody na poddasze? 

Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań są drewniane schody na poddasze. Wykonuje się je z twardego drewna gatunków rodzimych lub egzotycznego. Chodzi o to, aby konstrukcja była trwała, a stopnie odporne na wgniecenia i uszkodzenia mechaniczne. Drewniane schody są jednak masywniejsze – trzeba o tym pamiętać, gdy szukamy rozwiązania do niewielkiej przestrzeni. 

Opcją, która nie przytłoczy wnętrza, są schody ażurowe. Cienki metalowy stelaż w połączeniu z drewnianymi stopniami prezentuje się bardzo dobrze. W ten sposób konstruuje się schody spiralne – ich lekka optycznie konstrukcja sprawdzi się tam, gdzie nie ma zbyt dużo przestrzeni. 

Jednym z najmodniejszych obecnie rozwiązań są schody półkowe. Dzięki zainstalowaniu stopni w ścianie tworzy się wrażenie, jakby wisiały w powietrzu. Prezentuje się to niezwykle nowocześnie, szczególnie po zamontowaniu szklanej balustrady. W efekcie zyskujemy bezpieczne przejście na poddasze, które jednocześnie jest prawdziwą ozdobą wnętrza.

 

PODZIEL SIĘ: