Projektowanie wnętrz ‒ kilka najważniejszych zasad

Data dodania: 18.07.2022 | Magdalena Głowala–Habel
Nowoczesny salon z zieloną ścianą
Facebook Messenger Twitter Mail

Marzy ci się efektowna aranżacja salonu w nowym domu? Poznaj najważniejsze zasady, które ułatwiają projektowanie wnętrz. Jak sprawić, by były funkcjonalne, wygodne i zachwycały ponadczasowym stylem?

Projektowanie wnętrz jest zwieńczeniem wysiłku, jaki włożyliśmy w budowę domu. Część osób decyduje się na zatrudnienie architekta wnętrz, inni przeglądają czasopisma i portale wnętrzarskie w poszukiwaniu inspiracji. Jeśli należysz do drugiej grupy, z pewnością zainteresują cię zasady, którymi warto się kierować podczas urządzania domu. 

 

Kiedy rozpocząć projektowanie wnętrz?

Na udaną aranżację składają się nie tylko meble i dekoracje ‒ ogromną rolę odgrywa oświetlenie i elementy wykończenia. Zatem podstawową wizję aranżacji wnętrz powinieneś mieć już na etapie układania instalacji ‒ wówczas można rozmieścić punkty świetlne i gniazda  tak, aby później już ich nie przenosić. 

Schody, podłogi i listwy przypodłogowe to takie elementy, które nadają ton aranżacji wnętrza. O ile ściany zawsze możesz przemalować na inny kolor lub położyć tapetę, to wymiana podłogi może okazać się kłopotliwa. Aranżacja salonu czy holu powinna być gotowa już w momencie, gdy będziesz zamawiać schody ‒ ich styl powinien odpowiadać temu, jak urządzisz wnętrze. 

 

Aranżacja łazienki

To wnętrze, którego zaprojektowanie powinien wykonać architekt wnętrz. Szczególnie małe łazienki mogą dzięki temu znacząco zyskać na funkcjonalności. Łazienka to specyficzne pomieszczenie, ponieważ na niewielkiej powierzchni należy umieścić ceramikę sanitarną, meble do przechowywania, a często również pralkę. To zadanie wymaga zmysłu przestrzennego i odrobiny wiedzy technicznej. Sposób aranżacji łazienki jest w dużej mierze uzależniony od tego, jak poprowadzono hydraulikę. Należy więc przemyśleć to już na etapie układania instalacji. 

 

Aranżacja salonu

Tutaj projektant wnętrz nie jest niezbędny ‒ wystarczy kilka prostych zasad. Pierwsza z nich brzmi: wybierz meble, zanim pomalujesz ściany. Dlaczego? Ponieważ ich kolor nie jest tak istotny, jak funkcjonalność i estetyka mebli, z których będziesz korzystać przez lata. Duży salon warto podzielić na strefy ‒ wypoczynkową oraz jadalnię. Możesz to zrobić za pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia. Nad stołem w jadalni umieść oświetlenie punktowe, natomiast w strefie wypoczynkowej ciepłe, lekko rozproszone światło plafonu lub żyrandola. 

Jeśli masz w domu kominek, to właśnie w jego okolicy powinny stanąć wygodne meble tapicerowane ‒ fotele lub kanapa oraz podręczne stoliki kawowe. W ten sposób uzyskasz przyjazną przestrzeń urządzoną w stylu hygge. 

 

Aranżacja kuchni 

Bez względu na to, czy twoja kuchnia jest otwarta na salon, czy jest osobnym pomieszczeniem, jej aranżacja powinna być starannie przemyślana. Zacznij od zaplanowania prawidłowego ciągu kuchennego. Kierowanie się ergonomią to podstawa zasada w aranżacji kuchni. Sekret tkwi w tym, aby wszystko, czego potrzebujesz do przygotowania posiłków, było w zasięgu ręki. 

Prawidłowa kolejność sprzętów w ciągu kuchennym:

  • lodówka,
  • 40‒60 cm blatu roboczego ‒ pod nim zmywarka,
  • zlewozmywak,
  • główny blat roboczy,
  • płyta grzewcza, piekarnik,
  • krótki blat za płytą. 

 

Dzięki takiemu ustawieniu prace kuchenne będziesz wykonywać intuicyjnie ‒ szybko i bez zbędnego bałaganu. W kuchni należy zadbać o dobre oświetlenie ‒ bardzo praktycznym rozwiązaniem jest montaż listwy oświetleniowej LED pod ciągiem szafek górnych, który oświetla blat roboczy. Istotnym elementem wyposażenia kuchni jest wydajna wentylacja, która będzie usuwać z wnętrza nagromadzoną parę wodną i zapachy. Zadbaj o to szczególnie wtedy, gdy twoja kuchnia jest otwarta na salon. 

 

Aranżacja sypialni 

Sypialnia to pomieszczenie prywatne, do którego goście nie będą mieli dostępu, więc podczas jego aranżacji możesz popuścić wodze fantazji. Pamiętaj tylko o tym, że jest to wnętrze przeznaczone do wypoczynku ‒ dlatego ciemne kolory i przytłaczająca ilość dekoracji nie jest tu zalecana. Zadbaj o swoją wygodę na etapie projektowania domu ‒ jeśli to możliwe, wygospodaruj przestrzeń na małą łazienkę bezpośrednio przy twojej sypialni

 

Pamiętaj o funkcjonalności wnętrz

Zachwycające aranżacje wnętrz, które oglądamy w czasopismach i internecie, bardzo często nie uwzględniają w ogóle miejsca do przechowywania. A przecież każdy z nas ma wiele przedmiotów, które muszą znaleźć swoje miejsce w domu. Projektując wnętrza, weź to pod uwagę. W domu jednorodzinnym lub dużym mieszkaniu warto wygospodarować przestrzeń na garderobę, spiżarnie i mały, domowy magazyn (jeśli w domu nie ma piwnicy). Aranżacja pięknej przestrzeni mieszkalnej to tylko jedna strona medalu ‒ projektowanie wnętrz powinno przede wszystkim uwzględniać komfort korzystania z nich na co dzień. Nie kopiuj pokazowych wnętrz, a jedynie zainspiruj się ich stylem. Przemyśl każdy detal aranżacji tak, aby twój dom był równie wygodny, jak piękny. 

PODZIEL SIĘ: