Jak zrobić taras na dachu? Co warto wiedzieć?

Data dodania: 21.09.2021 | Monika Krzyśków
widok z tarasu na dachu
Facebook Messenger Twitter Mail

Taras na dachu to coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane zarówno w nowoczesnych projektach domów, jak i podczas renowacji starszych budynków. Nie dość, że prezentuje się bardzo oryginalnie, to pozwala na zagospodarowanie miejsca do relaksu na zewnątrz, kiedy rozmiary działki nie pozwalają na standardowy taras obok domu. 

Małe działki budowlane, na których zmieści się niewiele więcej niż budynek mieszkalny, nie pozostawiają inwestorom dużego pola do popisu w kwestii ogrodu i miejsca do wypoczynku na zewnątrz. Bliskość sąsiadów i brak prywatności również ograniczają możliwości zagospodarowania terenu. Dobrym rozwiązaniem może być umiejscowienie tarasu na dachu. Co warto wiedzieć przed jego budową?

 

Taras na dachu domu lub garażu

Taras najczęściej jest zlokalizowany na gruncie i przylega do jednej ze ścian domu. Takie umiejscowienie jest najwygodniejsze, ponieważ umożliwia wyjście na zewnątrz bezpośrednio z pomieszczeń mieszkalnych ‒ zazwyczaj z salonu lub kuchni. Jeśli jednak wielkość działki nie pozwala na wygospodarowanie miejsca na taras obok domu, alternatywnym rozwiązaniem jest umiejscowienie go na dachu.

Taras bez problemu można zaaranżować na płaskim dachu budynku. Większość domów jednorodzinnych budowanych w Polsce jest jednak wykończona jednak dachem spadzistym, który nie daje możliwości zagospodarowania przestrzeni do wypoczynku. W tej sytuacji taras może powstać na płaskim dachu garażu, na który można się dostać bezpośrednio z pomieszczeń mieszkalnych usytuowanych na piętrze. O ewentualnym tarasie dachowym warto zatem pomyśleć już na etapie planowania budowy domu i przygotowywania projektu czy dobudowy garażu.

 

Izolacja tarasu na dachu

Bardzo ważną kwestią przy budowie tarasu na dachu domu lub garażu jest wykonanie izolacji jego powierzchni. W przypadku tarasów usytuowanych nad pomieszczeniami nieogrzewanymi i ogrzewanymi konieczna będzie ich hydroizolacja. Natomiast jeśli taras ma się znaleźć nad pomieszczeniem ogrzewanym, będzie wymagał dodatkowo warstwy ocieplenia. Jeśli zaniechasz termoizolacji tarasu, może powstać spory mostek cieplny, którym ciepło z wnętrza pomieszczenia ogrzewanego będzie uciekać na zewnątrz. Izolacja cieplna zabezpieczy też konstrukcję tarasu przed różnicą temperatur.

Hydroizolacja tarasu na dachu zabezpieczy jego nawierzchnię przed niszczącym działaniem wody i wilgoci. Izolację przeciwwodną w tym przypadku wykonuje się z papy termozgrzewalnej układanej na zakład, zapraw bitumicznych lub specjalistycznych membran. Na warstwie hydroizolacji w przypadku tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym układa się warstwę ocieplenia. W tym celu najczęściej wykorzystuje się płyty styropianowe. Materiał izolacyjny również pokrywa się warstwą izolacji przeciwwodnej, a następnie wykonuje się wylewkę betonową, która będzie pełnić funkcję docisku. Prace wykończeniowe polegają przede wszystkim na wykonaniu obróbek blacharskich.

 

Posadzka i wykończenie tarasu na dachu

Dobrze zaizolowany od wilgoci i ocieplony taras na dachu można wykończyć ‒ podobnie jak standardowe tarasy na gruncie ‒ różnymi materiałami. Posadzki tarasowe najczęściej wykonuje się z płytek ceramicznych, drewna lub desek kompozytowych na legarach. Materiał wykończeniowy podłogi tarasu najlepiej dopasować do wyglądu elewacji domu czy jego otoczenia. Warto jednak wziąć pod uwagę, że materiał na taras na dachu nie może chłonąć wody. Należy zatem pamiętać o regularnym impregnowaniu posadzki (np. drewnianej) lub zastosowaniu płytek ceramicznych wykazujących się mrozoodpornością, niskim stopniem nasiąkliwości i antypoślizgowością.

Ostatnim etapem prac przy budowie tarasu jest montaż balustrad. Barierki powinny znaleźć się wokół tarasu, aby skutecznie chronić jego użytkowników przed upadkiem. Balustrady na tarasie dachowym są szczególnie ważne, jeśli będą korzystać z niego małe dzieci.

Uzupełnieniem aranżacji tarasu na dachu są meble wypoczynkowe, roślinność, a także zadaszenie. Warto pamiętać, że meble, na których będziesz się relaksować na tarasie, powinny być nie tylko wygodne, ale również wykonane z materiałów odpornych na niszczące działanie warunków atmosferycznych. Dobrym wyborem będą zatem stoliki i leżaki z technorattanu, wikliny lub tworzywa sztucznego albo dobrze zabezpieczonego drewna. Na tarasie dachowym warto wygospodarować również miejsce na roślinność w donicach stojących lub wiszących. Zabezpieczeniem przed deszczem lub słońcem będzie natomiast zadaszenie tarasu, które również można wykonać na tarasie dachowym.

PODZIEL SIĘ: